ΛΑΤΣΙΟ - ΜΙΛΑΝ (24/1/23, 21:45) Ευκαιρία για Λάτσιο, ντεφορμέ η Μίλαν

ΛΑΤΣΙΟ

4 - 0 24-01-23

ΜΙΛΑΝ

Για τον αγώνα ΛΑΤΣΙΟ-ΜΙΛΑΝ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 23:56 23/01/23

1
2

***Τεχνικός της Λάτσιο (Ιούνιος 2014-Απρίλιος 2016) ο Στέφανο Πιόλι.

Τελευταία της υποχρέωση το 1-0 επί της Μπολόνια για το κύπελλο, πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά. Η απουσία του τραυματία Ιμόμπιλε αναγκάζει τον Σάρι να παίζει χωρίς φορ περιοχής, ο Φελίπε Άντερσον ανταποκρίθηκε στο ρόλο του ψευτοεννιαριού, σκοράροντας στο 33’. Ο Βραζιλιάνος είχε σκοράρει και στο 2-0 επί της Σασσουόλο, στις καθυστερήσεις, η Λάτσιο είχε ανοίξει το σκορ στο 45’ με πέναλτι του Τζακάνι.

Η Λάτσιο στοχεύει στη δεύτερη διαδοχική νίκη, για να κάνει βήμα προς την πρώτη τετράδα, ο Μαουρίτσιο Σάρι τόνισε ενόψει Μίλαν: «Δεν πρέπει να είμαστε υπερφίαλοι και να νομίσουμε ότι θα έχουμε πιο εύκολη δουλειά, η Μίλαν δεν είναι σε κρίση. Και είναι η πρωταθλήτρια ομάδα, που πάντα δυσκολεύει τη Λάτσιο. Και το γεγονός ότι προέρχεται από ήττα και απώλεια τίτλου, την κάνει πιο επικίνδυνη. Αλλά το ματς είναι μια μεγάλη ευκαιρία για εμάς και πρέπει να το έχουμε στα υπόψη μας».

Χάνει δεύτερο ο μπόμπερ Ιμόμπιλε (14/7). Εξέτισε ο δεξιός μπακ/χαφ Λάτζαρι (15/0), είναι εκτός ο στόπερ Χίλα (4/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Προβεντέλ – Λάτζαρι, Καζάλε, Ρομανιόλι, Μάρουσιτς – Μιλίνκοβιτς, Κατάλντι, Λουίς Αλμπέρτο – Πέδρο, Φελίπε Άντερσον, Τζακάνι.

Ο Φελίπε Άντερσον ως ψευτοεννιάρι, ο Πέδρο δεξιά, στον άξονα ο Λουίς Αλμπέρτο έχει προβάδισμα έναντι του Βεσίνο.

Προϊστορία με Μίλαν στο «Ολίμπικο»: 20-37-24. 11/14 τελευταία G/G.

6/8 τελευταία επίσημα N/G.

Είναι σε κακή κατάσταση, σωματικά και πνευματικά, το Σούπερ Καπ στο Ριάντ το έχασε άνευ όρων, με 3-0 από την Ίντερ. Μεγάλα τα προβλήματα και σχεδόν πάντα πίσω από την μπάλα, δέχτηκε τα δύο πρώτα γκολ στο 20λεπτο, η αντίδρασή της ήταν υποτυπώδης, στο 77’ έγινε το τελικό 3-0. Μια δύσκολη περίοδος για τη Μίλαν, που αποτυπώνεται και στο πρωτάθλημα, 1-2-0 μετά την επανέναρξη, στο 2-2 με τη Λέτσε απέφυγε την ήττα επιστρέφοντας από το 2-0 του 23’.

Δεν είναι στα καλά της η Μίλαν, ο Στέφανο Πιόλι δέχεται έντονη κριτική, οι μεταγραφές του καλοκαιριού δεν έχουν αποδώσει στο ελάχιστο, στην περίοδο του Ιανουαρίου δεν υπάρχει και ιδιαίτερη διάθεση για προσθήκες. Στους «ροσονέρι» το κλίμα δεν είναι το καλύτερο, ο Πιόλι προσπαθεί να μεταφέρει ηρεμία: «Πρέπει να διαχειριστούμε την κατάσταση, υπάρχουν και αυτές οι στιγμές στο εύρος μιας σεζόν. Έχουμε μπροστά ένα ακόμα τεστ, πρέπει να το ξεπεράσουμε με ταπεινότητα. Η κριτική είναι σωστή, οι εμφανίσεις μας είναι κάτω από τα στάνταρ και τις προσδοκίες μας. Μας περιμένει δύσκολο παιχνίδι, η Λάτσιο κάνει καλή σεζόν και έχει πάντα ξεκάθαρη φιλοσοφία».

Τέθηκε νοκ-άουτ στην τελευταία προπόνηση ο πολύτιμος αριστερός μπακ Ερναντέζ (16/2). Εκτός σταθερά ο γκολκίπερ Μενιάν (7/-8), ο αριστερός μπακ Μπαλό-Τουρέ (3/1), ο δεξιός μπακ Φλορέντσι (2/0) και φυσικά ο Ζλάταν (-).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Ταταρουσιάνου – Ντεστ, Καλουλού, Τομόρι, Καλάμπρια – Μπενασέρ, Τονάλι – Σαλεμέικερς, Ντίαθ, Λεάο – Ζιρού.

Ο Ντεστ στο δεξί άκρο της άμυνας για να παίξει αριστερά ο Καλάμπρια, αντί του Ερναντέζ. Σε σχέση με το Σούπερ Καπ, επιστρέφουν ο Σαλεμέικερς στη δεξιά πτέρυγα και ο Καλουλού στο κέντρο άμυνας.

11/13 τελευταία επίσημα Over 2,5.

Λάτσιο

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΙΤΑΛΙΑΣ

Μίλαν

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Α' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 1 - 1 2014/2015 3 - 1 2015/2016 1 - 3 2016/2017 1 - 1 2017/2018 4 - 1 2018/2019 1 - 1 2019/2020 0 - 3 2020/2021 3 - 0 2021/2022 1 - 2 2022/2023 4 - 0