ΛΕΤΣΕ - ΒΕΝΕΤΣΙΑ (20/5/21, 19:30) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΛΕΤΣΕ

1 - 1 20-05-21

ΒΕΝΕΤΣΙΑ

Για τον αγώνα ΛΕΤΣΕ-ΒΕΝΕΤΣΙΑ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 23:55 19/05/21

1
2

***Χωρίς θεατές.
***Ρεβάνς της ημιτελικής φάσης των μπαράζ ανόδου. Δεν προβλέπεται παράταση, αν η Λέτσε νικήσει με οποιοδήποτε σκορ παίρνει την πρόκριση για τον τελικό. Με δύο αποτελέσματα η Βενέτσια.
***Α’ ΜΑΤΣ: Βενέτσια – Λέτσε 1-0

Η ήττα από τη Βενέτσια στο πρώτο ματς ήταν δίκαιη, το 1-0 βέβαια από τους βενετσιάνους δεν τη φέρνει σε πολύ δύσκολη θέση, από την άποψη πως στη ρεβάνς θέλει μια οποιαδήποτε νίκη για να πάει στον τελικό. Φυσικά θα πρέπει να βελτιώσει την εμφάνισή της καθώς ήταν φανερά πίσω από τη Βενέτσια σε κάθε φάση, έπαιξε παθητικά και έχανε όλες τις μονομαχίες. Μόνο μετά το γκολ που δέχτηκε στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου προσπάθησε να επιτεθεί, είχε δύο καλές ευκαιρίες αλλά το 1-0 έμεινε σωστά.

Η Λέτσε λοιπόν πρέπει να αλλάξει πρόσωπο αν θέλει να πάρει την πρόκριση στον τελικό των πλέι-οφ, ο Εουτζένιο Κορίνι ενόψει της ρεβάνς τόνισε: «Μας έλειψε η αποφασιστικότητα και η ποιότητα στην τελική προσπάθεια, στο πρώτο παιχνίδι, στο δεύτερο ημίχρονο ισορροπήσαμε και μπορούσαμε να ισοφαρίσουμε. Σε κάθε περίπτωση πιστεύουμε ότι μπορούμε να νικήσουμε, θέλουμε τον τελικό. Πλέον έχουμε μειονέκτημα, ωστόσο μπορούμε να κερδίσουμε στη ρεβάνς».

Σε σχέση με το πρώτο ματς επιστρέφει ο εσχάτως βασικός φορ Πετινάρι (23/4, 13 αλλ.). Είναι ξανά εκτός ο δεξιός μπακ Ατζαπόνγκ (19/1) και ο καλός φορ Ροντρίγκεθ (19/6, 13 αλλ.).

Δέχεται έστω ένα γκολ στα 7 τελευταία.

Απέκτησε ελαφρύ πλεονέκτημα μετά το 1-0 επί της Λέτσε στο πρώτο ματς, με δύο αποτελέσματα στη ρεβάνς παίρνει την πρόκριση για τον τελικό. Παρότι η Βενέτσια είχε παίξει τρεις μέρες πριν παράταση κόντρα στην Κιέβο εμφανίστηκε πολύ πιο φρέσκια από την αντίπαλό της, κέρδισε όλες τις μονομαχίες, είχε τρεις κλασικές ευκαιρίες, τελικά βρήκε το γκολ στο ξεκίνημα της επανάληψης με τον Φόρτε, ύστερα από φοβερή ασίστ του Μαλέχ. Το κράτησε παρά δύο κινδύνους που πέρασε κατόπιν.

Η Βενέτσια πήρε το πρώτο ματς και στη ρεβάνς έχει δύο αποτελέσματα υπέρ της, πρέπει σε κάθε περίπτωση να αποφύγει την ήττα. Ο Πάολο Τζανέτι έκανε λόγο για «δίκαιη νίκη, ειδικά το πρώτο ημίχρονο ήταν εξαιρετικό και στο πρώτο τέταρτο δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες. Εχουμε τις πιθανότητες να παίξουμε στον τελικό των πλέι-οφ ανόδου, είμαι υπερήφανος για την ομάδα και αυτό που κάνουμε φέτος. Ξεκινήσαμε με στόχο την παραμονή, τώρα είμαστε εδώ να διεκδικούμε τον τελικό των πλέι-οφ. Στη ρεβάνς δεν θα είμαστε παθητικοί, μόνο αν παίξουμε για τη νίκη θα μπορέσουμε να πετύχουμε το στόχο μας».

Στο αγωνιστικό σκέλος παραμένουν έξω ο χαφ Βάκα (15/0), ο γκολκίπερ Λετζερίνι (24/-26), ο στόπερ Κρεμονέζι (5/0) και ο εξτρέμ Κάρλσον (7/1).

4 διαδοχικά Under 2,5.

Λέτσε

Βενέτσια

Β' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 2 - 1 2019/2020 - 2020/2021 2 - 2, 1 - 1 2021/2022 - 2022/2023 -