Ανάλυση
Απουσίες
Προγνωστικό
Αποδόσεις
Στατιστικά
Διαιτητής
Μπραμ Φαν Ντρίσε Γήπεδο
«Roi Baudoin» (50.024) Απόσταση
Ουδέτερο (Ίδια πόλη) Καιρός
Βροχή
Στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος: Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ – Άντερλεχτ 2-0 (31/8/25), Άντερλεχτ – Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ 1-0 (30/11/25). Στην 1η Σειρά των Πλέι-Οφ: Άντερλεχτ – Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ 1-3 (26/4/26).
Σχόλια: Μονός αγώνας για την ανάδειξη της Κυπελλούχο ομάδας στο Βέλγιο. Σε περίπτωση ισοπαλίας μετά τη λήξη του 90λεπτου θα ακολουθήσει παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι. Σε ουδέτερη έδρα, στο «Κινγκ Μποντουέν» στις Βρυξέλλες.
Σχόλια: Μονός αγώνας για την ανάδειξη της Κυπελλούχο ομάδας στο Βέλγιο. Σε περίπτωση ισοπαλίας μετά τη λήξη του 90λεπτου θα ακολουθήσει παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι. Σε ουδέτερη έδρα, στο «Κινγκ Μποντουέν» στις Βρυξέλλες.
Ουνιόν Σεντ-Γκιλουάζ - Άντερλεχτ
ΕΕΕΠ | 21+ | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ
Ουνιόν Σεντ-Γκιλουάζ
Ανάλυση:
Επέστρεψε στον τελικό και ευελπιστεί να κατακτήσει το 4ο κύπελλο στην ιστορία της. Ξεπέρασε εύκολα στη ρεβάνς με 4-1 τη Σαρλερουά και θα παλέψει ενάντια στην Άντερλεχτ με στόχο το πολύτιμο τρόπαιο. Πέρσι είχε αποκλειστεί στα προημιτελικά από την Αντβέρπ και δεν μπόρεσε να διατηρήσει τα σκήπτρα της στο κύπελλο από την τελευταία της κατάκτηση το 2024. Στο πρωτάθλημα κέρδισε με 3-0 τη Μαλίν την Κυριακή (10/05) και συνεχίζει σταθερά στο κυνήγι της Κλαμπ Μπριζ. Στο -1 από την κορυφή της βαθμολογίας πλέον με τρεις αγωνιστικές να απομένουν. Έχασε στα πλέι οφ το προβάδισμα που είχε αποκτήσει στην κανονική περίοδο της Τζούπιλιερ Προ Λιγκ και τώρα κινδυνεύει να τερματίσει στην δεύτερη θέση. Έχει υποστεί μόλις μία ήττα στις τελευταίες 19 αναμετρήσεις της σε όλες τις διοργανώσεις (13-5-1). Έχει νικήσει δύο φορές από τις τρεις που έχει τεθεί αντιμέτωπη με την Άντερλεχτ φέτος. Φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου σύμφωνα με τις στοιχηματικές, ανεβοκατεβαίνει στο 1,50-1,60 ο άσος.
Αγωνιστικά νέα:
Επέστρεψε στα πλάνα του Χούμπερτ ο στράικερ Ροντρίγκες που τραυματίστηκε στο τελευταίο ματς, αλλά αναμένεται να δώσει κανονικά το παρών. Εκτίει την ποινή του στο πρωτάθλημα ο αρχηγός Μπούρτζες και είναι κανονικά διαθέσιμος για τον τελικό κυπέλλου. Ξεπέρασε τον τραυματισμό του και είναι και πάλι στη διάθεση του προπονητή του ο χρήσιμος στράικερ Ματέο Μπιόντιτς. Τραυματίας και μεγάλος άτυχος ο πολύτιμος επιθετικός Προμίς Ντέιβιντ. Σταθερά εκτός αποστολής οι Στασίν (Α), Στίβενς (Α), Φρανσουά (Ε).
Άντερλεχτ
Ανάλυση:
Έτοιμη να κάνει πράξη αυτό που δεν μπόρεσε να πετύχει πέρσι. Στα ημιτελικά πήγε στο Ντέρνε και νικώντας με 4-0 την Αντβέρπ προκρίθηκε θριαμβευτικά στον τελικό της διοργάνωσης. Το κύπελλο για τους «Μωβ» είναι μία... πονεμένη ιστορία, καθώς μπορεί να μετρούν 9 κατακτήσεις αλλά γνωρίζουν πολύ καλά πως εύκολα θα μπορούσαν να είχαν στο ''παλμαρέ'' τους άλλα τόσα τρόπαια. Τελευταία κατάκτηση για την Άντερλεχτ πριν από σχεδόν 20 χρόνια και τη σεζόν 2007-2008. Πέρσι έχασε με 2-1 στον τελικό με τη Μπριζ, ενώ, πριν από δύο χρόνια είχε αποκλειστεί στα προημιτελικά από την μετέπειτα κυπελλούχο και προσεχή αντίπαλό της Ουνιόν. Όσον αφορά το πρωτάθλημα της χώρας, φέτος διανύει μία μέτρια σεζόν και θα είναι μεγάλο επίτευγμα αν καταφέρει να τερματίσει στην πρώτη 4άδα της βαθμολογίας. Στο 1-1 με τη Γάνδη την Κυριακή (10/05) έπειτα από τις τρεις διαδοχικές ήττες στα πλέι οφ. Έχασε με 3-1 στο πρόσφατο παιχνίδι της ενάντια στην Ουνιόν στις 26/04 στο «Λότο Παρκ». Ξεκάθαρο αουτσάιντερ στον τελικό κυπέλλου.
Αγωνιστικά νέα:
Ξεπερνούν τα προβλήματα τους ο πολύτιμος αμυντικός Μούσα Ντιαρά και ο 25χρονος χαφ Σαλιμπά, που υπολογίζονται από τον προπονητή. Ετοιμοπόλεμος ο φέρελπις μέσος Ντε Κατ που επέστρεψε στη δράση μετά το πρόβλημα που αντιμετώπιζε. Εκτός αποστολής οι Στρόικενς (Μ), Ταχάουρτ (Μ), Ντάο (Ε) και Ντα Κόστα (Ε), με τους τρεις τελευταίους να μην επηρεάζουν τα πλάνα του Τάραβελ. Κανονικά στη λίστα των διαθέσιμων ποδοσφαιριστών οι Σικάν (Ε) και Χουέρτα Βελερά (Ε).
Πιθανές Ενδεκάδες
Άντερλεχτ
Απουσίες
| Παίχτης | Θέση | Συμ/Γκολ | Αξιολόγηση |
|
|
|---|---|---|---|---|---|
| Kevin Mac Allister | Α | 31/1 |
☆☆☆☆☆
★★★★★
|
1 | |
| Christian Burgess | Α | 32/2 |
☆☆☆☆☆
★★★★★
|
1 | |
| Adem Zorgane | Μ | 34/4 |
☆☆☆☆☆
★★★★★
|
1 | |
| Kevin Rodriguez | Μ | 28/9 |
☆☆☆☆☆
★★★★★
|
0 | |
| Promise David | Ε | 24/9 |
☆☆☆☆☆
★★★★★
|
11 | |
| Παίχτης | Θέση | Συμ/Γκολ | Αξιολόγηση |
|
|
|---|---|---|---|---|---|
| Killian Sardella | Α | 29/0 |
☆☆☆☆☆
★★★★★
|
2 | |
| Moussa Diarra | Α | 11/0 |
☆☆☆☆☆
★★★★★
|
1 | |
| M. Stroeykens | Μ | 23/1 |
☆☆☆☆☆
★★★★★
|
4 | |
| Enric Llansana | Μ | 27/0 |
☆☆☆☆☆
★★★★★
|
1 | |
| Nathan Saliba | Μ | 31/2 |
☆☆☆☆☆
★★★★★
|
2 | |
Tιμωρημένοι
Τραυματίες
Άρρωστοι
Αμφίβολοι
Επιστρέφουν
Άλλοι λόγοι
Αγώνες που απουσιάζουν
Ουνιόν Σεντ-Γκιλουάζ - Άντερλεχτ Προγνωστικά
Ομάδα
Goal/Goal
1.5+
2.5+
Τελ. 5
Εκτίμηση από Μάρκος Λιάκουρας
40%
80%
60%
0%
50%
25%
Η Ουνιόν διαθέτει καλύτερο ρόστερ από την Άντερλεχτ και δικαίως έχει τον πρώτο λόγο στον τελικό. Οι Μωβ φτάνουν για 3η φορά την τελευταία 5ετία σε τελικό κυπέλλου και η ''δίψα'' που υπάρχει είναι μεγάλη. Μπορεί να έχουν 9 τρόπαια στην κατοχή τους αλλά από πολλούς στο Βέλγιο θεωρούνται... loser ομάδα στο θεσμό του κυπέλλου. Η ομάδα του Χούμπερτ δεν υποτίμησε φέτος τη διοργάνωση και δείχνει διατεθειμένη να τα δώσει όλα για την κατάκτηση του τροπαίου. 5/6 νίκες κόντρα στην Άντερλεχτ στις τελευταίες μεταξύ τους συναντήσεις, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης. Θα πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά το σύνολο του Ταραβέλ θα μπει υποψιασμένο στην αναμέτρηση και θα περιμένει τη στιγμή του.
14/05
16:00
Αγώνας
Ουνιόν Σεντ-Γκιλουάζ - Άντερλεχτ
Σημείο
G/G
Stake
10.00
Result
-
Profit
-
ΕΕΕΠ | 21+ | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ
ΨΗΦΙΣΕ
Εσύ που θα πόνταρες;
Ψήφισε και δες που ποντάρουν οι αναγνώστες μας!
Ουνιόν Σεντ-Γκιλουάζ - Άντερλεχτ
1
1.61
X
4.10
2
5.90
1
1.61
Ουνιόν Σεντ-.
X
4.10
Ισοπαλία
2
5.90
Άντερλεχτ
Ουνιόν Σεντ-Γκιλουάζ - Άντερλεχτ Αποδόσεις
1X2
U/O
GG/NG
| BOOKMAKER | 1 | X | 2 | ΓΚΑΝΙΟΤΑ ΓΚΑΝ. | U | O | ΓΚΑΝΙΟΤΑ ΓΚΑΝ. | GG | NG | ΓΚΑΝΙΟΤΑ ΓΚΑΝ. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
|
1.56 | 4.10 | 5.90 | 5.16% | 1.97 | 1.82 | 5.40% | 1.88 | 1.88 | 6.00% |
|
|
1.61 | 3.85 | 5.60 | 5.61% | 1.94 | 1.82 | 6.10% | 1.84 | 1.89 | 6.77% |
|
|
1.60 | 3.85 | 5.70 | 5.68% | 1.98 | 1.85 | 4.36% | 1.85 | 1.90 | 6.27% |
|
|
1.55 | 3.95 | 5.70 | 6.87% | 1.91 | 1.83 | 6.54% | 1.87 | 1.88 | 6.25% |
|
|
1.53 | 3.75 | 5.75 | 8.61% | 1.95 | 1.85 | 5.07% | 1.83 | 1.83 | 8.50% |
|
|
1.52 | 4.00 | 5.33 | 8.72% | 1.90 | 1.80 | 7.57% | 1.83 | 1.83 | 8.50% |
Betting facts
Η ομάδα Ουνιόν Σεντ-Γκιλουάζ νίκησε 8 φορές στους τελευταίους 10 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.
ΕΕΕΠ | 21+ | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ
Στους τελευταίους 10 αγώνες της ομάδας Ουνιόν Σεντ-Γκιλουάζ, έχει επαληθευτεί 6 φορές το σημείο Over 2.5 γκολ (σε όλες τις διοργανώσεις).
ΕΕΕΠ | 21+ | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ
ΕΕΕΠ | 21+ | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ