ΣΑΡΜΙΕΝΤΟ

2 - 1 06-08-22

ΛΑΝΟΥΣ

Για τον αγώνα ΣΑΡΜΙΕΝΤΟ-ΛΑΝΟΥΣ γράφει ο Γιώργος Φράγκος Ημερομηνία: 00:25 05/08/22
2.20

Αντέδρασε εξαιρετικά στην πρώτη ήττα εντός, έγραψε ιστορία στο «Μονουμεντάλ» με διπλό στη Ρίβερ (1-2). Ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο κι αυτό περισσότερο από πλευράς ουσίας ήταν αρκετό για να της δώσει σαφές προβάδισμα (31’, 44’), στην επανάληψη ήταν παθητικότατη αλλά δέχθηκε απλώς μείωση (67’).

Δεν μπορούσαν να το πιστέψουν στη «βέρντε» ότι πήραν διπλό στην έδρα της Ρίβερ, τρελά πανηγύρια στο τέλος. Περιχαρής και ο Νταμόντε που σαφώς και είδε ως προσωπική επιτυχία μια νίκη επί του Γκαγιάρδο. Το σημαντικότερο όλων όμως είναι ότι πήραν την πρώτη τους νίκη εκτός έδρας, αμέσως μετά την πρώτη εντός έδρας ήττα και στην ουσία δεν θα χάσουν έδαφος στις βαθμολογίες και κυρίως στην ειδική του υποβιβασμού. Αρκεί να πάρουν τη νίκη ή έστω να μη χάσουν ξανά εντός, κόντρα στη Λανούς.

Τιμωρημένος ο χαφ Μέντες (10/0), σημαντική απώλεια στη μεσαία γραμμή. Δεν υπάρχει ένδειξη για τον αντικαταστάτη, ούτε για την ενδεκάδα γενικότερα. Το πιθανότερο είναι να μην υπάρχουν άλλες αλλαγές.

Μαύρο ντεμπούτο Κουδέλκα, 0-1 εντός από την Αλντοσίβι και συνεχίζει να μην μπορεί να σηκώσει κεφάλι. Πάλι είχε ευκαιρίες, έδειξε ότι είναι πολύ ανώτερη από την αντίπαλο, όμως δεν σκόραρε και στις καθυστερήσεις τιμωρήθηκε.

Με τη διαιτησία τα έβαλε ο αρχηγός/εξτρέμ Ακόστα, μην έχοντας που αλλού να ρίξει την ευθύνη. Γενικά υπάρχει εκνευρισμός στη «γρανάτε», δεν βρίσκουν λύση στην παρατεταμένη αγωνιστική κρίση κι αυτό τους αγχώνει ακόμα περισσότερο. Γι’ αυτό και ο Κουδέλκα που ανέλαβε μόλις πριν από μία εβδομάδα προσπάθησε να βρει ένα ακόμα ελαφρυντικό για τους παίκτες του, τόνισε την αμυντική τακτική που ακολούθησε ο αντίπαλος.

Εξέτισε ο μπακ Άουντε (5/0), δεν είναι σαφές αν θα επιστρέψει. Γενικότερα δεν υπάρχει εικόνα για την ενδεκάδα, αναμένονται όμως διορθωτικές αλλαγές, ίσως και στο σύστημα.

Η Σαρμιέντο έρχεται από μια σπουδαία νίκη, αλλά αυτό μπορεί να αποδειχθεί και δίκοπο μαχαίρι. Αν δεν έχει αφήσει πίσω της την επιτυχία στο «Μονουμεντάλ», θα βρεθεί σε δύσκολη θέση στη Χουνίν με τη Λανούς, όσο ντεφορμέ κι αν είναι εκείνη. Στοιχηματικά το παιχνίδι δεν έχει απολύτως κανένα ενδιαφέρον στο κομμάτι του σημείου. No bet.

Δεν σκοράρει πολύ η Σαρμιέντο εντός και είναι και προσεκτική. Εξαίρεση το προηγούμενο 1-3 από την Κολόν, αλλά λογικά θα επιβεβαιώσει τον κανόνα των λίγων γκολ στο «Περόν». Η Λανούς δεν είναι και πολύ για να την εμπιστευόμαστε, όμως λίγο η παρουσία του Κουδέλκα, λίγο το ότι τελευταία δεν δέχεται γκολ με την ίδια ευκολία, με στέλνουν προς το under 2,5 το οποίο στο 1,65 της Stoiximan παίζεται.

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

Σαρμιέντο

Λανούς

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΣΟΥΝΤΑΜΕΡΙΚΑΝΑ

Α' ΑΡΓΕΝΤΙΝΗΣ 2012/2013 - 2013/2014 - 2014 - 2015 - 2016 - 2016/2017 1 - 2 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2021 -
ΚΟΠΑ ΝΤΕ ΛΑ ΛΙΓΚΑ ΠΡΟΦΕΣΙΟΝΑΛ 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 - 2021/2022 1 - 0 2022/2023 -