Ισπανία: Το καυτό φινάλε στη Σεγούντα - MatchMoney

ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ

Matchmoney on the go

Ισπανία: Το καυτό φινάλε στη Σεγούντα

Δημοσιεύτηκε: Μάκης Πορτούλας στις 08:18 24/05/2018

Δύο αγωνιστικές πριν το τέλος στη Σεγούντα και η μάχη και στις δυο πλευρές του βαθμολογικού πίνακα φαίνεται ότι θα κριθεί πάνω στο νήμα. Την περασμένη εβδομάδα ξεκαθάρισε το ένα εισιτήριο της απευθείας ανόδου στην Πριμέρα, που το πήρε η Ουέσκα. Για το δεύτερο, σαφές προβάδισμα έχει η Βαγιεκάνο (73 β.), την οποία απειλεί μόνο η Σπόρτινγκ Χιχόν των 68 β.

Στη μάχη των πλέι οφ, πλην της θέσης που θα πάρει μία εκ των ομάδων που δεν θα ανέβει απευθείας, εμπλέκονται στην ουσία έξι (μαθηματικές εντελώς πιθανότητες έχουν ακόμη δύο) για τρεις θέσεις: η Σαραγόσα (65 β.), η Βαγιαδολίδ (64 β.), η Κάντιθ (63 β.), η Νουμάνθια (62 β.), η Οβιέδο (62 β.) και η Οσασούνα (61 β.).

Μπλέξιμο και για τις δύο θέσεις, που οδηγούν στη Σεγούντα Β. Εδώ έχουν ήδη υποβιβαστεί Σεβίλλη Β και Λόρκα, όμως για την αποφυγή των άλλων δύο θέσεων μάχονται Αλκορκόν (48 β.), Αλμπαθέτε (47 β.), Αλμερία (46 β.), Ταραγόνα (46 β.), Λεονέσα (45 β.), Κόρδοβα (45 β.) και Μπαρτσελόνα Β (45 β.).

Η αγωνιστική που πέρασε

Τι είδαμε όμως στην 40ή αγωνιστική; Στο Λούγο – Ουέσκα 0-2 (στο 1,80 το διπλό), η αδιάφορη Λούγο δεν παραδόθηκε εύκολα, είχε περισσότερες ευκαιρίες από την Ουέσκα, που όμως «καθάρισε» στο πρώτο μέρος με τα γκολ του 6’ και του 38’, παίζοντας άμυνα στη συνέχεια.

Στο Αλκορκόν – Βαγιεκάνο 4-0 (3,15), ήταν δίκαιη νικήτρια η Αλκορκόν στο τοπικό ντέρμπι, μπήκε καλά, σκόραρε στο 6’, με δύο πέναλτι να καθορίζουν την πορεία του ματς. Το ένα το έχασε η Ράγιο, το άλλο το έχασε εκείνη, αλλά πήρε το ριμπάουντ για το 2-0 στο 60’.

Στο Μπαρτσελόνα Β – Κάντιθ 3-1 (2,45), όλο το παιχνίδι κρίθηκε στο καλό πρώτο μέρος των Καταλανών, σκοράροντας τρις, με το τρίτο τους γκολ να είναι ενδεικτικό της εμφάνισης των Ανδαλουσιάνων σε αυτό το διάστημα, ήτοι για γέλια.

Στο Κόρδοβα – Αλμερία 2-0 (1,80), η τοπική μονομαχία κρίθηκε στο πρώτο μέρος, όπου η Κόρδοβα ήταν ανώτερη και σκόραρε, με την Αλμερία να χάνει μια μεγάλη ευκαιρία, στο δεύτερο η Αλμερία είχε μπάλα, όχι φάσεις, παρά ένα… παρά τρίχα κανονικό γκολ.

Στο Νουμάνθια – Οσασούνα 1-1 (3,00) σωστό το «Χ», από δύο στημένα τα γκολ, της Νουμάνθια (της οποίας έκανε ο γκολκίπερ την απόκρουση της αγωνιστικής στο πρώτο ημίχρονο) ήρθε στις καθυστερήσεις.

Στο Σαραγόσα – Αλμπαθέτε 4-1 (1,75) δέσποσε η αποτελεσματικότητα στην επίθεση της Σαραγόσα (3-1 ημίχρονο) απέναντι σε μια κακή αμυντική συμπεριφορά της Αλμπαθέτε, που είχε 19-6 τελικές, αλλά και κακώς μετρημένη ισοφάριση (επιθετικό φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης).

Στο Ταραγόνα – Λεονέσα 5-3 (2,00), το 0-2 του πρώτου μέρους έδωσε τη θέση του στο απίθανο 5-1 του δευτέρου, με αίσχος την άμυνα της Λεονέσα.

Στο Γρανάδα – Ρέους 1-0 (1,60), πιο πολύ για «Χ» ήταν το χαλαρό ματς, από 2-3 καλές φάσεις οι δύο ομάδες, με απευθείας φάουλ το γκολ του 17’.

Στο Λόρκα – Βαγιαδολίδ 1-5 (1,80), καλά στάθηκε η υποβιβασμένη Λόρκα στο πρώτο μέρος (1-1), με το 1-2 στο 50’ από πέναλτι έχασε τ’ αυτά και τα καλάθια.

Στο Οβιέδο – Σεβίλλη Β 2-1 (1,35) καλό πρώτο ημίχρονο της Οβιέδο (1-0), τρόμαξε στο ισορροπημένο σε φάσεις δεύτερο.

Τέλος, στο Τενερίφη – Χιχόν 1-0 (2,75), η ισοπαλία θα ταίριαζε καλύτερα, οι πιο σημαντικές ευκαιρίες ήταν για τη φιλοξενούμενη, το γκολ του 83’ για τη γηπεδούχο.

Η προτελευταία αγωνιστική

Τι έρχεται στην 41η; Μπορούν να ξεκαθαρίσουν κάποια πράγματα, όμως άλλα όχι, αφού οι βαθμολογικές διαφορές είναι μικρές.

Εξάποντα υπάρχουν στο Σαραγόσα – Βαγιαδολίδ (2,20 – 3,10 – 3,35 ο μέσος όρος των αρχικών σετ), Αλμπαθέτε – Μπαρτσελόνα Β (2,60 – 3,05 – 2,75), Αλμερία – Αλκορκόν (2,05 – 2,85 – 4,10),  τη νίκη θέλουν και οι δύο για διαφορετικούς λόγους στο Λεονέσα – Οβιέδο (2,45 – 3,10 – 2,85), γέρνει σαφώς το ενδιαφέρον στην πλάστιγγα των γηπεδούχων το ενδιαφέρον στα Κάντιθ – Τενερίφη (1,50 – 3,75 – 6,30), Χιχόν – Γρανάδα (1,80 – 3,50 – 4,20), μονόπλευρο στα Ουέσκα – Ταραγόνα (3,00– 3,35 – 2,20), Οσασούνα – Λόρκα (1,35 – 4,55 – 8,95), Βαγιεκάνο – Λούγο (1,30 – 4,85 – 9,60), Σεβίλλη Β – Νουμάνθια (5,20 – 3,65 – 1,65).

Μια πρώτη ματιά στα σετ αποδόσεων ο άσος της Αλμερία στο 2,00 – 2,10 θα μπορούσε να είναι και πιο ψηλά, καθώς η Αλκορκόν ανέβασε φουλ ηθικό από την τεσσάρα με τη Βαγιεκάνο, ενώ και στο Σαραγόσα – Βαγιαδολίδ ίσως θα έπρεπε να δούμε τον άσο σε μεγαλύτερα επίπεδα του 2,20, μιας και ο Σέρχιο στη Βαγιαδολίδ έχει φέρει άνεμο αισιοδοξίας.

Προσοχή στο Σεβίλλη Β – Νουμάνθια, εννοείται πως η Νουμάνθια του 1,60+ θέλει το ματς και μπορεί να το πάρει, αλλά πριν από δύο εβδομάδες την πάτησε εκτός έδρας από την επίσης υποβιβασμένη Λόρκα.

Μπορεί να είναι ντεφορμέ η Χιχόν, αλλά κατά τη γνώμη μου το 1,80 κόντρα στη Γρανάδα στέκεται, θέλει να μην κινδυνεύσει η 3η θέση, αφού τη 2η μάλλον δεν την προλαβαίνει, και η Γρανάδα, παρά τη νίκη επί της Ρέους, δεν λέει κάτι ως ομάδα.

Για όσους παίζουν μικρούς άσους, το 1,30+ της Βαγιεκάνο με τη Λούγο μπορεί να μπει στο παιχνίδι τους, δεν θα ρισκάρει την άνοδο η Ράγιο για τελευταία αγωνιστική.

Βάσει φόρμας, ούτε η Αλμπαθέτε (που ούτως ή άλλως δεν διακρίνεται για το ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας στην έδρα της) θα έπρεπε να είναι φαβορί με την Μπαρτσελόνα Β, που τελευταία ξανάνιωσε. Δεν θα είναι εύκολη η δουλειά της Κόρδοβα στο Ρέους για 1,65, αλλά εδώ που έφτασε… Την ίδια ώρα, δεν αξίζει ιδιαιτέρως τον κόπο ούτε ο άσος της Οσασούνα σε αυτά τα επίπεδα, ούτε της Κάντιθ, ενώ «σκοτάδι» πέφτει στο Λεονέσα – Οβιέδο.