Matchmoney on the go

Η μαύρη επταετία της Νάπολι

Δημοσιεύτηκε: Γιάννης Γιαννούλας στις 19:02 21/04/2018

Η Νάπολι παίζει τα ρέστα της για τον τίτλο, πρέπει όμως να κάνει κάτι που δεν έχει πετύχει ποτέ ως τώρα. Να πάρει αποτέλεσμα στο «Γιουβέντους Στέιντιουμ», εκεί όπου μετρά μόνο ήττες σε επτά επίσημα από τη σεζόν 2011-12.

Το εγχείρημα της Νάπολι είναι εκ προοιμίου δύσκολο, όχι μόνο για τη δική της κάκιστη παράδοση στην έδρα που χρησιμοποιεί η Γιουβέντους από το 2011 και έπειτα, αλλά και γενικότερα για την κακή παράδοση που έχουν… όλες οι ομάδες που επισκέπτονται το «Στέιντιουμ». Σε 130 αγώνες εντός έδρας η Γιουβέντους έχει μόλις τέσσερις ήττες, διάσπαρτες εδώ και εκεί: σεζόν 2012-13 το 1-3 από την Ιντερ του… Αντρέα Στραματσόνι και το 1-2 από την Σαμπντόρια του Μάουρο Ικάρντι. Σεζόν 2015-16 στην πρεμιέρα το 0-1 από την Ουντινέζε με το γκολ του Σιρίλ Τερό και φέτος το 1-2 από τη Λάτσιο, με τα δύο γκολ του Τσίρο Ιμόμπιλε.

Επιστρέφοντας στη Νάπολι, οι επισκέψεις της στο Τορίνο την τελευταία επταετία έχουν συνοδευτεί από εύκολες ήττες αλλά και ήττες με διαιτητικά παράπονα, όπως στον περσινό ημιτελικό του κυπέλλου (3-1), με τα δύο πέναλτι που δόθηκαν στη Γιούβε αλλά και το κλασικό που δεν δόθηκε στους «παρτενοπέι», με το σκορ στο 2-1. Αξίζει να σημειωθεί πως οι δύο ήττες από τη Γιουβέντους σε πρωτάθλημα και κύπελλο στη σεζόν 2016-17 είναι οι τελευταίες που έχει υποστεί η Νάπολι εκτός έδρας τον τελευταίο ενάμιση χρόνο.

Σε κάθε περίπτωση, και περιμένοντας τον φετινό τελικό τίτλου, ας δούμε τις… περιπέτειες που έχει περάσει η Νάπολι την τελευταία επταετία στο «Γιουβέντους Στέιντιουμ» και το πώς φεύγει κάθε χρόνο με την ουρά στα σκέλια.

1/4/2012: Γιουβέντους – Νάπολι 3-0

Πρώτη επίσκεψη για τη Νάπολι στο νεότευκτο «Στέιντιουμ», τυπικό πρώτο ημίχρονο και κρατά άνετα το 0-0. στην επανάληψη όμως ήπιε… θάλασσα από τους παίκτες του Αντόνιο Κόντε. Μπονούτσι, Βιδάλ και Κουαλιαρέλα βάζουν μέσα στα δίχτυα την ομάδα του Βάλτερ Ματσάρι, που γλίτωσε και από ευρύτερο σκορ.

20/10/2012: Γιουβέντους – Νάπολι 2-0

Η Νάπολι κάνει εξαιρετική εμφάνιση, κρατά αντίσταση στη Γιουβέντους, έχει και φάουλ στο δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο. Δείχνει ικανή να φύγει με το αποτέλεσμα αλλά στο φινάλε ξεσπά η… καταιγίδα του «Στέιντιουμ». Κάσερες στο 80’ και Πογκμπά στο 82’ γράφουν ένα ακόμα εφιαλτικό σενάριο για τους «παρτενοπέι», που εκείνη τη σεζόν τερμάτισαν δεύτεροι και στο -9 από τη Γιουβέντους.

10/11/2013: Γιουβέντους – Νάπολι 3-0

Τρίτη σερί νίκη της Γιουβέντους χωρίς να δεχθεί γκολ από τη Νάπολι, προηγήθηκε με γκολ-οφσάιντ του Γιορέντε, οι «παρτενοπέι» αντέδρασαν και έχασαν ευκαιρίες, όμως το απίθανο φάουλ του Πίρλο στο δεύτερο ημίχρονο έβαλε τέλος στις ελπίδες τους, δεύτερη γκολάρα κατόπιν ο Πογκμπά για το τελικό 3-0. Η χρονιά που η Γιουβέντους έκανε ρεκόρ βαθμών (102) στη Serie A.

23/05/2015: Γιουβέντους – Νάπολι 3-1

Προτελευταία αγωνιστική, η Γιουβέντους πρωταθλήτρια από… μήνες, η Νάπολι διεκδικεί με τη Λάτσιο την τρίτη θέση και την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ. Το διπλό γυρίζει φαβορί στο 2,60 και όλοι πιστεύουν πως η Γιουβέντους θα κάνει τα στραβά μάτια. Αμ δε, άνετο 3-1 και η Νάπολι έχασε και στην τελευταία αγωνιστική από τη Λάτσιο στον «τελικό», χάνοντας και το Τσάμπιονς Λιγκ!

13/02/2016: Γιουβέντους – Νάπολι 1-0

Για πρώτη φορά η Νάπολι ταξιδεύει στο Τορίνο όντας στην κορυφή, έχοντας +2 από τη Γιουβέντους και όλοι θεωρούν ότι είναι η χρονιά της για να κατακτήσει το σκουντέτο. Το ντέρμπι τίτλου είναι τακτικά μπλοκαρισμένο, ό,τι πρέπει για 0-0 χωρίς φάση, μέχρι το 88’, που ο Σιμόνε Τζάτζα με σουτ εκτός περιοχής και καθοριστική κόντρα στον Αλμπιόλ πετυχαίνει το μοναδικό γκολ.

29/10/2016: Γιουβέντους – Νάπολι 2-1

Η τελευταία εκτός έδρας ήττα της Νάπολι γενικότερα στο πρωτάθλημα, έκτοτε μετρά αήττητο 28 αγώνων (23-5-0). Και της έμελλε να «πληγωθεί» από τον άλλοτε… θεό της, τον Γκονσάλο Ιγουαΐν, που δεν πανηγύρισε το νικητήριο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Αργότερα βέβαια ξεπέρασε τις αναστολές του και τα επόμενα γκολ τα πανηγύρισε δεόντως.

28/02/2017: Γιουβέντους – Νάπολι 3-1 (κύπελλο)

Στη Νάπολι έμειναν τα παράπονα για τη διαιτησία, τα δύο πέναλτι που δόθηκαν στη Γιουβέντους αλλά και αυτό που δεν δόθηκε στην ίδια, με το σκορ στο 2-1. Και πάλι όμως δεν απέφυγε τη… μοίρα της.