Βόλεϊ: Ενα ‘πράσινο’ σετ για 2,32 - MatchMoney

ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ

Matchmoney on the go

Βόλεϊ: Ενα ‘πράσινο’ σετ για 2,32

Δημοσιεύτηκε: Θοδωρής Χαρόπουλος στις 14:53 23/02/2022

Το πρώτο μεγάλο ραντεβού έχει δώσει απόψε ο Παναθηναϊκός του βόλεΐ. Δοκιμάται στην Τουρκία απέναντι στο μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τσάλεντζ καπ, την Χάλκμπανκ, στον πρώτο ημιτελικό της διοργάνωσης (23/2, 16.30). Επιπλέον όπλο είναι το τριφύλλι οι χαμηλοί τόνοι τους οποίους διατηρεί από την πρώτη στιγμή που “σταύρωσε” με την ομάδα της Άγκυρας. Έτσι είναι αυτά, όσο πιο σίγουρη την έχει κανείς την πρόκριση τόσο ευκολότερα επιβεβαιώνεται και η έκπληξη τελικά. Ειδάλλως δεν θα ήταν έκπληξη, άλλωστε. Στο 1,10 η νίκη της Τούρκικης ομάδας απόψε και στο 6,30 ο Παναθηναϊκός, τόσο φαβορί παίζεται η γηπεδούχος!

Η οποία γηπεδούχος τουρκική ομάδα, στον προημιτελικό πέρασε με δύο νίκες 3-0. Ούτε σετ δεν έδωσε στην Ταλίν. Ενώ και στον προηγούμενο γύρο πέρασε την Βαλντβιερτελ της Αυστρίας χωρίς καν να δώσει παιχνίδια, ελέω covid!  Νωρίτερα, δε, είχε προκριθεί επί της Μπόσνα με δύο νίκες 3-0 ξανά και στον προκριματικό της διοργάνωσης τον μακρινό πια Νοέμβριο, με 3-0 δύο φορές είχε αποκλείσει την Μάρεκ Ντούπνιτσα! Σετ από αντίπαλο εκτός Τουρκίας, η Χάλκμπανκ φέτος έχασε τελευταία φορά στο φιλικό του Σεπτεμβρίου με τον Ολυμπιακό! Τον οποίο είχε κερδίσει 3-1. Και έκτοτε, τρένο!

Ο Παναθηναϊκός είναι σε φουλ φόρμα, με το ηθικό στα ύψη και πάει απαλλαγμένος από κάθε ίχνος άγχους στο ματς. Μολαταύτα, ακόμα και το να πάρει σετ, ενδεχόμενο αουτσάιντερ δίνεται. Και σε ενισχυμένη απόδοση στο 2,32 της Stoiximan. Ο Παναθηναϊκός ο οποίος μόλις προ ημερών κέρδισε 3-1 τον αιώνιο αντίπαλο (και σπουδαία ευρω-ομάδα μην ξεχνάμε) Ολυμπιακό και πήρε τεράστια ένεση ηθικού ενόψει Τουρκίας.