Χόκεϊ επί πάγου: Χωρίς ανάσες το πρόγραμμα της SHL - MatchMoney

ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ

Matchmoney on the go

Χόκεϊ επί πάγου: Χωρίς ανάσες το πρόγραμμα της SHL

Δημοσιεύτηκε: Γιάννης Δρόσος στις 13:32 21/09/2018

Την Πέμπτη, στη 2η αγωνιστική της SHL, δεν μας έκανε το χατήρι η Φρελούντα που πήρε μεν την νίκη, αλλά στην παράταση, και μας χάλασε έτσι το καλοπληρωμένο διπλό. Αντίθετα, η Χουελέφτεο ΑΪΚ πέρασε νικηφόρα και από την έδρα Φέργιεσταντ, αποδεικνύοντας πως οι μπουκ την υποτίμησαν, λογίζοντάς την ως αουτσάιντερ στην συγκεκριμένη αναμέτρηση.

Σε δαιμονιώδη φόρμα η Λινσέπινγκ

Προς έκπληξη όλων, η Λινσέπινγκ πραγματοποιεί εξαιρετικό ξεκίνημα πετυχαίνοντας στην έδρα της δυο νίκες με ευρύ σκορ (4-1, 5-1) και φιγουράρει στην πρώτη θέση. Εντυπωσιακή η νίκη της την Πέμπτη στο ντέρμπι με τη Χοβέ71, τη συνέτριψε με συνοπτικές διαδικασίες (5-1) και δείχνει πως βρίσκεται σε δαιμονιώδη φόρμα.

Τώρα δοκιμάζεται στην έδρα της πρωταθλήτριας Βέκχουε, η οποία ξεκίνησε τις εγχώριες υποχρεώσεις της με το αριστερό, αφού την Πέμπτη γνώρισε απρόσμενη ήττα στην έδρα της νεοφώτιστης Τίμρο με 1-2 σκορ, έπειτα από απογοητευτική εμφάνιση. Είναι εμφανές πως η ομάδα του Σαμ Χαλάμ δεν βρίσκεται σε καλή κατάσταση, κάτι που έδειξε και στους επίσημους ευρωπαϊκούς αγώνες λίγο πριν την έναρξη του πρωταθλήματος, εκεί όπου κινδυνεύει να μείνει και εκτός συνέχειας στο Τσάμπιονς Λιγκ. Το διάστημα που μεσολαβεί για να προλάβει να συμμαζέψει την κακή της εικόνα είναι εξαιρετικά μικρό, μόλις μια μέρα συν το ταξίδι της επιστροφής, γεγονός που μαζί με το μομέντουμ της Λινσέπινγκ, ευνοούν την κόντρα.

Οι στοιχηματικές αγνοούν τα παραπάνω και δίνουν ως ξεκάθαρο φαβορί τους Λέικερς με χαμηλότερη απόδοση το 1,68 και μέγιστη το 1,78/ Βέβαια, το σετ έχει αρχίσει και συμμαζεύεται με το διπλό από το αρχικό 4,60 πλέον να βρίσκεται στο 3,90 στην Sportingbet, που αποτελεί και την μέγιστη απόδοση. Σε οποιαδήποτε τιμή άνω του 2,80 εκτιμώ πως υπάρχει αξία, για αυτό θα επιλέξω να πάω πιο επιφυλακτικά και να κρατήσω το 2,80 του moneyline (νικητής με ενδεχόμενη παράταση ή πέναλτι).

Επιθετικές αρετές

Η Φρελούντα, που βρίσκεται σε καλή αγωνιστική και ψυχολογική κατάταση, μετράει δυο νίκες, μια στην έδρα της στην πρεμιέρα με την Γιουργκόρντεν (2-1) και μια την Πέμπτη στην έδρα της Μπρίνες (3-2 παράταση).

Υποδέχεται τη νεοφώτιστη Μούρα, που την Πέμπτη πέτυχε μεγάλη νίκη στην παράταση με αντίπαλο τη Μάλμε (2-1). Αντίθετα, το περασμένο Σάββατο ηττήθηκε εύκολα στην έδρα της από την Ερεμπρού με σκορ 2-4. Σε κάθε περίπτωση, πρόκειται για μια ομάδα περιορισμένης δυναμικής, η οποία, εκτός απροόπτου, θα παλέψει για την παραμονή της στην κατηγορία.

Η ομάδα του Ρένμπεργκ (Φρελούντα) είναι από τις ομάδες που θα διεκδικήσουν με αξιώσεις το φετινό τίτλο, έχει ενισχυθεί σημαντικά σε όλες τις γραμμές και βγάζει μεγαλύτερη επιθετικότητα συγκριτικά με πέρσι. Στην έδρα της η δυναμική παρουσία του κόσμου της την ωθεί στο να παίξει επιθετικά και κόντρα στην Μούρα θα έχει μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία να πετύχει την τρίτη νίκη για φέτος και να διασκεδάσει το κοινό της παίζοντας επιθετικά και κυνηγώντας μια άνετη νίκη με ευρύ σκορ.

Επειδή ο άσος προσφέρεται σε πολύ χαμηλές αποδόσεις, θα στρέψουμε το ενδιαφέρον μας στο παιχνίδι με τα γκολ. Στατιστικά μιλώντας, η Φρελούντα στο Powerplay (παιχνίδι με αριθμητικό πλεονέκτημα) δείχνει αρκετά ισχυρή, έχοντας σκοράρει σε δυο από τις οκτώ συνολικά περιπτώσεις μέχρι τώρα. Από την άλλη, η Μούρα είναι η δεύτερη ομάδα με τις περισσότερες αποβολές και η δέκατη στο Boxplay (παιχνίδι με αριθμητικό μειονέκτημα). Συμπερασματικά, οι επιθετικές αρετές της Φρελούντα ενισχύουν την επιλογή του να σκοράρει πάνω από 3,5 γκολ, που προσφέρεται στο 2,05 από τον Stoiximan.

19:00 Βέκχουε Λέϊκερς – Λινσέπινγκ

Τα λέμε λοιπόν το Σάββατο στις 19:00 από το Scandinavium και τον αγώνα της Φρελούντα με τη Μούρα, για τον οποίο θα τα πούμε και live μέσω του τουίτερ.