Για τον αγώνα ΧΑΚΕΝ-ΜΙΕΛΜΠΙ γράφει ο Γιάννης Δρόσος Ημερομηνία: 06:13 15/08/22
2
5.50
2.20
1.60

Εύκολο απόγευμα με την Χέλσινμποργκ, έκανε ό,τι ήθελε στο χορτάρι, έφτασε στην νίκη με το εμφατικό 5-0 με τον χαφ Ούντενες να κάνει χατ-τρικ. Τα τέσσερα τέρματα να σημειώνονται στην επανάληψη.

Η χθεσινή νίκη της Γιουργκόρντεν την έριξε στην δεύτερη θέση και στο -2, στο χέρι της είναι τώρα να επιστρέψει στην κορυφή. Για δυο μόλις παιχνίδια αγνόησε την νίκη, δεν προβληματίστηκε ποτέ, εύκολα κέρδισε την Χέλσινμποργκ διατηρώντας μάλιστα για πρώτη φορά φέτος ανέπαφη την εστία της, κάτι που επιθυμεί να επαναλάβει και στο αποψινό ματς. Εξαιρετικό το κλίμα, άπαντες θεωρούν τεράστια ευκαιρία την φετινή να γραφτεί ιστορία με χρυσά γράμματα κατακτώντας για πρώτη φορά την κορυφή της Αλσβένσκαν.

Χωρίς ουσιαστικά προβλήματα η αποστολή της, δυο μακροχρόνιοι που δεν επηρεάζουν.

Αυτοκτόνησε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με την Ελφσμποργκ σε ένα ματς όπου άξιζε την νίκη.

Τα πηγαίνει εξαιρετικά έως τώρα, μαθηματικά τρέφει ελπίδες μέχρι και για έξοδο στην Ευρώπη. Μόνο ικανοποίηση και ενθουσιασμός στις τάξεις με τα αποτελέσματα και την πορεία της μέχρι τώρα.

Τιμωρημένος ο εξτρέμ Στολ (17/0), εξέτισαν ο νεαποκτηθέντας μέσος Αλ-Αμάρι (2/0) και ο αμυντικός μέσος Γκούσταφσον (16/0).

Η Χέκεν δεν θα έχει τόσο εύκολο έργο όσο λένε οι αποδόσεις, βέβαια με την πορεία που διαγράφει δεν θα μπορούσε να προσφέρεται ο άσος ψηλότερα. Πάντως η Μιέλμπι μπορεί να της βάλει δύσκολα, ενώ όσο περνούν οι αγωνιστικές τόσο η πίεση αυξάνεται για την Χέκεν που κυνηγά την Γιουργκόρντεν. Εμπεριέχει υψηλό ρίσκο η κόντρα, χαμηλός ο άσος και δεν με καλύπτει. No bet.

Το ερώτημα που τίθεται στο συγκεκριμένο ματς είναι το αν η Χέκεν καταφέρει να διατηρήσει την εστία της ανέπαφη για δεύτερη φορά φέτος. Η αλήθεια είναι πως η Μιέλμπι δεν είναι δημιουργική παρά μόνο σκοράρει όταν βρίσκει χώρους. Η Χέκεν έχει την ευκαιρία να κρατήσει πίσω το μηδέν, αποτελεί σκοπό για το συγκεκριμένο ματς, αυτό ίσως στοιχίσει σε επιθετικότητα. Θα κρατήσω το n/g που προσφέρεται στο 2,10 από την Stoiximan.

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

Χάκεν

Μιέλμπι

Α' ΣΟΥΗΔΙΑΣ 2012 4 - 2 2013 2 - 0 2014 1 - 1 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019 - 2020 2 - 2 2021 0 - 0