ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ - ΑΕΚ Λ. (6/10/22, 22:00) ΠΡΟΓΝΩΣΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΟΣ - MatchMoney

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ

2 - 0 06-10-22

ΑΕΚ Λ.

Για τον αγώνα ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ-ΑΕΚ Λ. γράφει ο Γιώργος Κούλης Ημερομηνία: 09:25 06/10/22
1.68

• «Σουκρού Σαράτσογλου» (47.834 θ.), Κωνσταντινούπολη.

Θετικά δείγματα στο ξεκίνημα, νίκησε δίκαια 2-1 στην πρεμιέρα τη Ντιναμό Κιέβου, σε ισορροπημένο παιχνίδι έμεινε στο 2-2 από τη Ρεν. Είχε σοβαρά ανασταλτικά θέματα, αποτελεσματική στις ευκαιρίες, της ακυρώθηκε γκολ στο 25’, μπήκε άσχημα στην επανέναρξη και δέχτηκε δύο τέρματα στην πλάτη της άμυνας (52’, 54’), στάθηκε τυχερή σε δοκάρι στο 59’, μείωσε ένα λεπτό αργότερα, από το 83’ με παίκτη περισσότερο, ισοφάρισε με πέναλτι στο 92’.

Στο πρωτάθλημα έμεινε στη λευκή ισοπαλία με την Μπεσίκτας. Καλύτερη στο πρώτο μέρος, έβγαλε δύο μεγάλες ευκαιρίες, πιέστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, στάθηκε τυχερή σε δοκάρι στο 89’.

«Μπορεί ο αγώνας να φαίνεται ριψοκίνδυνος αλλά έχουμε προετοιμαστεί κατάλληλα όλη την εβδομάδα. Πιστεύω πως αν κερδίσουμε θα έχουμε κάνει ένα μεγάλο βήμα πρόκρισης, θέλω να δω στο γήπεδο μια ομάδα που θα πιέσει για ενενήντα λεπτά τον αντίπαλο. Θα κάνουμε τα πάντα για να ευχαριστήσουμε τον κόσμο μας» δήλωσε ο κόουτς Ζόρζε Ζεσούς.

Φρέσκια απώλεια ο καλός χαφ Γιαντάς. Ξανά εκτός ο βασικός αμυντικός Πέρες και ο χρήσιμος φορ Κινγκ.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-4-3): Μπαγιντίρ, – Αζίζ, Ενρίκε, Σάλαι, – Σάμουελ, Ζάιτς, Γιουκσέκ, Αλιόσκι, – Μορ, Μπατσουαγί, Ρόσι

Μόλις δύο ήττες στους δεκατέσσερις τελευταίους εντός έδρας αγώνες στην Ευρώπη (7-5-2).

Εντός έδρας απολογισμός σε ομίλους Γιουρόπα Λιγκ (10-5-4).

Καλύτερη παρουσία στο Γιουρόπα Λιγκ τη σεζόν 2012-13, όταν και έφτασε μέχρι τους ημιτελικούς της διοργάνωσης.

Εξαιρετική παρουσία από τους Κύπριους στο ξεκίνημά τους στον όμιλο, μπορεί να προέβαλαν εξ αρχής ως το απόλυτο αουτσάιντερ, αλλά αυτό δεν έχει φανεί επουδενί τις δύο πρώτες αγωνιστικές. Στην πρεμιέρα έχασαν στις καθυστερήσεις από τη Ρεν και στο προηγούμενό τους έβγαλαν τεράστιο διπλό επί της Ντιναμό Κιέβου και δείχνουν ικανοί για μεγάλα πράγματα.

Στην Κωνσταντινούπολη μάλιστα πηγαίνουν με φουλ ψυχολογία καθώς έκαναν πάρτι στο ντέρμπι πρωταθλήματος με την Ανόρθωση, διασύροντάς την με 4-0. Υπερβολικό βέβαια το σκορ με δύο αυτογκόλ μετά το 80′, ενώ δέχτηκαν και κάμποσες φάσεις.

Δεν θα μπορούσε να πάει με καλύτερες προϋποθέσεις στην Τουρκία η ομάδα του Όλτρα για το δύσκολο παιχνίδι με τη Φενέρ. Προφανώς και είναι το μεγάλο αουτσάιντερ η ΑΕΚ, αλλά το ίδιο ίσχυε και σε προηγούμενες ευρωπαϊκές αναμετρήσεις της φέτος κι όχι μόνο έδειξε χαρακτήρα, αλλά πήρε και μεγάλα αποτελέσματα.

«Ξεχωριστό παιχνίδι απέναντι σε μια καλή ομάδα και ποιοτικό προπονητή. Δεν είναι μόνο οι τρεις βαθμοί, είναι και κάτι παραπάνω. Παίζουμε για την ομάδα, τον κόσμο, το νησί μας. Να είμαστε ανταγωνιστικοί. Να κάνουμε τέλειο ματς για να πάρουμε κέρδος. Σίγουρα είναι δύσκολο, σε μια καυτή έδρα. Είναι διαρκώς δίπλα στην ομάδα τους. Να κάνουμε το μέγιστο δυνατό για να πάρουμε ακόμη και τη νίκη», δήλωσε ο Ισπανός τεχνικός.

Πλήγμα η απουσία του φορμαρισμένου εξτρέμ Γκιούρσκο (5 γκολ, 3 ασίστ φέτος) που τραυματίστηκε το Σάββατο.

Λογικά θα προλάβει ο μπακ Κάσας, εκτός για όλη τη σεζόν ο εξτρέμ Γκάμα.

Έχει μόνο μία ήττα στις εννιά τελευταίες ευρωπαϊκές εξόδους της (6-2-1).

• ΣΠΕΣΙΑΛ

Η Φενέρ έχει αρχίσει καλά, προέρχεται από ισοπαλία στη Γαλλία, ενώ στο πρωτάθλημα απέσπασε τον βαθμό από την Μπεσίκτας στο ντέρμπι της Πόλης. Η ΑΕΚ Λάρνακας έκανε την έκπληξη νικώντας την περασμένη αγωνιστική τη Ντιναμό, θα αναζητήσει ακόμα μια υπέρβαση. Ανώτερη η Φενέρ σε όλες τις γραμμές, αν και θα αγωνιστεί με αλλαγές στην εντεκάδα. Τυπικά ο άσος στο 1,40 στη Betsson.

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα

Θα φρεσκάρει την εντεκάδα ο Ζεσούς. Από την άλλη δεν αναμένονται ιδιαίτερα ρίσκα από τους Κύπριους. Θα μείνουμε μακριά από τα γκολ.

Όλα δείχνουν πως ο φορ της Φενέρμπαχτσε Μίτσι Μπατσουαγί θα αρχίσει στην εντεκάδα. Θα είναι ο αποδέκτης των περισσότερων ευκαιριών, βρήκε δίχτυα στον πρώτο αγώνα των ομίλων ενάντια στη Ντιναμό Κιέβου. Να σκοράρει οποιαδήποτε στιγμή στην αναμέτρηση προσφέρεται στο 2,25 στη Stoiximan.