ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ - ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (28/1/23, 19:30): «Ψάχνονται» και οι δύο

ΒΟΛΟΣ

2 - 3 28-01-23

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ

Για τον αγώνα ΒΟΛΟΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ γράφει ο Γιώργος Φραδελάκης Ημερομηνία: 00:23 28/01/23

1
2

*A' γύρος: Παναιτωλικός – ΝΠΣ Βόλος 2-3

Άντεξε για ένα ημίχρονο κόντρα στον Άρη, στην επανάληψη όμως έγινε έρμαιο στις οράξεις του και δέχτηκε ακόμα μία βαριά ήττα με 3-0. Με το καλημέρα το πρώτο γκολ κι έπειτα, δεν έδειξε καμία απολύτως αντίδραση, αντιθέτως δέχτηκε ακόμα δύο τέρματα.

«Στο πρώτο ημίχρονο το πλάνο ήταν κατά το ήμισι σωστό, γιατί αμυντικά δεν αφήναμε τον Άρη να μπει στη περιοχή μας, αλλά επιθετικά δεν κρατήσαμε μπάλα και δεν απειληθήκαμε. Στο δεύτερο μέρος δεχθήκαμε γρήγορα γκολ και δεν καταφέραμε να αντιδράσουμε. Στόχος της ομάδας είναι η εξάδα, κοιτάμε κάθε ματς ξεχωριστά, πρέπει να βρεθεί η χημεία με τους νέους παίκτες ώστε να τους εντάξουμε στο σύνολο», ανέφερε ο Μπράτσος.

Στην 6η θέση (βγαίνουν πέντε Ευρώπη φέτος) ο Βόλος, τουλάχιστον διατηρεί ένα “μαξιλαράκι” 5 βαθμών από την 7η, αλλά τα περιθώρια πλέον έχουν στενέψει δραματικά. Μόλις ένα γκολ έχει βάλει στα εννιά τελευταία παιχνίδια του (1-2-6) ανεξαρτήτως διοργάνωσης και χρειάζεται άμεσα να συνέλθει.

Σταθερά λείπει ο αρχηγός/μέσος Τσοκάνης (12/3), δεν υπολογίζεται ο μέσος Ματίγια (13/0), το ίδιο κι ο εξτρέμ Β.Βερνάντεθ (7/0) που τελικά έλυσε το συμβόλαιό του.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Κλέιμαν – Άλχο, Πίρινεν, Εσκοβάλ, Λούνα – Μπαριέντος, Μεταξάς – Ντέλετιτς, Μεθκίδα, Τσιρίνος – Οζέγκοβιτς

Εννιά σερί Νο Goal μετράει ο Βόλος.

Ο Ντουάρτε επέστρεψε στη δράση μετά από 2,5 μήνες και άνοιξε το σκορ στο 82′ κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα (1-1) με εκπληκτικό σουτ στο 82′, ακόμα μία φορά όμως δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την έδρα του. Στο 89′ δέχτηκε την ισοφάριση και παρέμεινε με μόλις μία νίκη εδώ κι έξι αγωνιστικές.

«Θεωρώ ήταν ένα παιχνίδι που είχαμε τον έλεγχο, δεν δημιουργήσαμε τεράστιες ευκαιρίες αλλά κάναμε 4-5. Στην ουσία η έλλειψη εναλλακτικών λύσεων στην άμυνα, με την αναγκαστική αλλαγή του Μλάντεν μας περιόρισε. Είναι κρίμα για την προσπάθεια μας. Θέλει και τύχη μερικές φορές, ίσως δεν είναι με το μέρος μας αυτή την περίοδο. Κρατάμε την διάθεση που δείξαμε, θελήσαμε να κάνουμε καλά πράγματα», ανέφερε ο Αναστασίου.

Τουλάχιστον είχε μία βελτιωμένη εικόνα ο Παναιτωλικός σε σχέση με τα τελευταία άθλια παιχνίδια του, αλλά γενικότερα μετά τη διακοπή εμφανίζεται… κατάκοπος, χωρίς φρεσκάδα και είναι ενδεικτικά τα μόλις τρία γκολ που έβαλε. Δεν βοηθάει και η βαθμολογική θέση του είναι η αλήθεια, αφού ουσιαστικά έχει ξεμείνει από στόχους, μιας και είναι δύσκολο να κινδυνέψει.

Κάρτες ο μεσοαμυντικός Μλάντεν (19/0) που τραυματίστηκε κιόλας, νοκ άουτ ο κίπερ Ανέστης (15 συμ.), πάντα εκτός ο εξτρέμ Νταγκό (15/2) και οι μπακ Αποστολάκης (12/0), Μπακάκης (4/1).

Στην αποστολή με το καλημέρα ο νεοφερμένος αμυντικός Στάγιτς.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Στεργιάκης – Λιάβας, Λάρσον, Μαλής, Χουχούμης – Ντίας, Μάρτενσον, Ντουάρτε – Σενγκέλα, Καρέλης, Μόρσεϊ (Κολοβός)

Εκτός έδρας μετράει 7/9 αμφίσκορα ανεξαρτήτως διοργάνωσης.

Βόλος

Παναιτωλικός

STOIXIMAN ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 3 - 2 2020/2021 0 - 0, 3 - 1 2021/2022 1 - 2 2022/2023 2 - 3