ΣΑΝΤΝΕΣ

0 - 0 21-08-22

ΣΤΙΟΡΝΤΑΛΣ ΜΠΛΙΝΚ

Για τον αγώνα ΣΑΝΤΝΕΣ-ΣΤΙΟΡΝΤΑΛΣ ΜΠΛΙΝΚ γράφει ο Αλέξανδρος Αντωνίου Ημερομηνία: 00:51 21/08/22
1.40

Σκληρή ήττα για τη Σάντνες στο ντέρμπι εξάδας κόντρα στην ΚΦΟΥΜ (2-3). Δεν άξιζε σε καμία περίπτωση να χάσει, ήταν πιο απειλητική από την αντίπαλό της, έχασε όμως τη συγκέντρωση στην άμυνα για πέντε λεπτά (62’-67’), δέχθηκε  τρία γκολ και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος. «Αυτό το κομμάτι του αγώνα τα κατέστρεψε όλα και αχρήστεψε την ανωτερότητά μας για 60 λεπτά» σχολίασε ο Μπέρντσεν. Παρά την ήττα, παρέμεινε σε απόσταση βολής από τη δεύτερη προνομιούχο θέση (-2) και συνεχίζει με εξαιρετική ψυχολογία, η απόδοσή της εξάλλου το επιτρέπει αυτό. Χωρίς απουσίες.

Τεράστια νίκη για τη Στιόρνταλς στο 3-2 επί της Στάμπαεκ. Εξαιρετική εμφάνιση από την ταλαιπωρημένη οικονομικά ομάδα, είχε απαντήσεις σε ό,τι κι αν ετοίμασε η δυνατή αντίπαλός της και παρέμεινε στο κυνήγι της σωτηρίας. Για κακή της τύχη βέβαια, Μπρίνε και Σκέιντ κέρδισαν επίσης, τουλάχιστον όμως έμεινε κοντά τους. Ανεβασμένο το κλίμα της, αήττητη στα τελευταία τρία (2-1-0), τεστ ύψιστης σημασίας η αναμέτρηση κόντρα στη Σάντνες. Τιμωρημένος ο κεντρικός χαφ Στραντ (18/1).

Αμφότερες καίγονται για βαθμούς, δίκαιο φαβορί η Σάντνες κοντά στο 1,40, βγάζει όμως τελευταία μια αναποτελεσματικότητα που προβληματίζει, ενώ η Στιόρνταλς ήταν σούπερ στο 3-2 επί της Στάμπαεκ και έχει ψυχολογία. No bet.

Δεν θα μπλέξω εδώ, η Σάντνες έχει πραγματοποιήσει αρκετές επαγγελματικές νίκες φέτος κόντρα σε αντιπάλους του βεληνεκούς της Στιόρνταλς, από την άλλη όμως, οι δύο ομάδες χρειάζονται διακαώς κάτι θετικό από το παιχνίδι και αναμένονται επιθετικές. Από την προσέγγιση της Στιόρνταλς θα εξαρτηθεί περισσότερο, θα επιλέξω την αποχή.

Σάντνες

Στιορνταλς Μπλινκ

Β' ΝΟΡΒΗΓΙΑΣ 2012 - 2013 - 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 - 2019 - 2020 4 - 1 2021 2 - 1