Χόκεϊ επί πάγου: Ντέρμπι του βορρά στην 4 στροφή της SHL

Matchmoney on the go

Χόκεϊ επί πάγου: Ντέρμπι του βορρά στην 4η στροφή της SHL

Δημοσιεύτηκε: Γιάννης Δρόσος στις 14:34 26/09/2018

Λίγα γκολ κρίνουν το ντέρμπι

Σε αυτή την αγωνιστική ξεχωρίζει το γειτονικό ντέρμπι της Νόρλαντ γνωστό και ως «Norrlandsderby» ανάμεσα σε Λούλεο και Χουελέφτεο ΑΪΚ. Οι φιλοξενούμενοι έρχονται με ανεβασμένη την αυτοπεποίθηση και τονωμένο το ηθικό, έχοντας πετύχει το απόλυτο νικών στις τρεις πρώτες αγωνιστικές. Βέβαια, στην πιο πρόσφατη, υποδεχόμενη την νεοφώτιστη Τίμρο καρδιοχτύπησαν, καθώς βρέθηκαν να χάνουν με 0-2 και δεν ήθελε πολύ να πέσουν θύμα έκπληξης. Ωστόσο, σοβαρεύτηκαν, έφεραν το παιχνίδι στα ίσα στην δεύτερη περίοδο με δυο γρήγορα γκολ (46’, 47’) και στο τρίτο λεπτό της παράτασης πήραν την νίκη.

Η Λούλεο δεν μπόρεσε να «χτίσει» πάνω στη νίκη της πρεμιέρας και στις δυο επόμενες αγωνιστικές γνώρισε ισάριθμες ήττες με πιο πρόσφατη αυτή στην έδρα της Χοβέ71, εκεί όπου ηττήθηκε με κατεβασμένα τα χέρια (5-2).

Παραδοσιακά, το ντέρμπι είναι απολύτως μοιρασμένο με 15 νίκες για τη Λούλεο και 14 για τη Χουελέφτεο ΑΪΚ. Πέρσι συναντήθηκαν δυο φορές στο «Coop Norrbotten Arena» και η φιλοξενούμενη πέτυχε ισάριθμες νίκες (3-1, 1-0). Τα τελευταία χρόνια τα μεταξύ τους παιχνίδια χαρακτηρίζονται από μεγάλη ένταση, δυνατές μονομαχίες και χαμηλά σκορ.

Άλλωστε, αμφότερες είναι ομάδες που βασίζονται κατά κύριο λόγο στην σφιχτή τους άμυνα. Ενδεικτικά, να αναφέρω πως την περσινή σεζόν η Λούλεο ήταν η ομάδα με τα περισσότερα under 4,5 συνολικά στην κατηγορία (27 σε 52 αγώνες), και η ομάδα με το δεύτερο μεγαλύτερο ποσοστό under 4,5 εντός έδρας (14 σε 26 αγώνες). Με λίγα λόγια, ένα στα δυο παιχνίδια της έληγαν under. Για να μην κουράσω με πολλούς αριθμούς, θα πω πως ακριβώς τα ίδια ισχύουν και για την Χουελέφτεο ΑΪΚ.

Στατιστικά και αγωνιστικά, το παιχνίδι εμπεριέχει πολύ under και το να προσφέρεται σε τιμές αουτσάιντερ είναι κάτι που προκαλεί έκπληξη. Το 1,90 στο under 4,5 της Sportingbet αποτελεί τη μέγιστη τιμή της αγοράς και με καλύπτει απόλυτα.

Αφιλόξενη έδρα το Behrn Arena

Οι στοιχηματικές, όπως σχολιάσαμε και στο προηγούμενο άρθρο, υποτίμησαν τη Λινσέπινγκ και αγνόησαν το τρομερό μομέντουμ στο οποίο βρίσκεται αυτή την περίοδο, λογίζοντάς τη ως μεγάλο αουτσάιντερ στο παιχνίδι της προηγούμενης αγωνιστικής στην έδρα των πρωταθλητών «Λέικερς». Μέσα από ένα σφιχτό παιχνίδι, εκεί όπου ανά τακτά διαστήματα είχε τον έλεγχο του αγώνα με εξαίρεση την πρώτη περίοδο, κατάφερε να βγει νικήτρια στην διαδικασία της παράτασης (1-0) και να παραμείνει αήττητη και να απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής έπειτα από τρεις αγωνιστικές.

Φιλοξενείται τώρα από την Ερεμπρού σε μια έδρα που δεν της ταιριάζει καθόλου, αφού παραδοσιακά σε δώδεκα επισκέψεις μετρά μόλις μια νίκη στην κανονική διάρκεια, και έξι παιχνίδια έχουν λήξει ισόπαλα, από τα οποία κέρδισε τα μισά. Η Ερεμπρού φιλοξένησε τη Γιουργκόρντεν και γνώρισε ντροπιαστική ήττα με 2-8 σκορ.

Αυτή τη φορά οι εταιρίες δίνουν ελαφρύ προβάδισμα στη Λινσέπινγκ, κάτι που στα μάτια μου φαίνεται δίκαιο και έτσι εκτιμώ πως δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθούμε με σημείο. Η Ερεμπρού, παρά τη βαριά ήττα, είχε το χρόνο να ανασυνταχθεί και να διορθώσει τα λάθη της και με τη θετική παράδοση που έχει με αντίπαλο τη Λινσέπινγκ μπορεί να της βάλει δύσκολα. Ξέρει και η ίδια πως την επόμενη αγωνιστική, -μόλις δυο μέρες μετά-, θα φιλοξενηθεί από τη Βέκχουε Λέικερς σε μια έδρα που τα βρίσκει σκούρα.

Στατιστικά, η Λινσέπινγκ είναι τρομερή στο Boxplay (όταν αγωνίζεται με παίκτη λιγότερο), έχοντας το απόλυτο (100%) σε οκτώ περιπτώσεις. Αντίθετα, το Powerplay (αριθμητικό πλεονέκτημα έπειτα από ποινή) της Ερεμπρού είναι κάκιστο και βρίσκεται μόλις στο 12,50% με μόλις ένα γκολ σε οκτώ περιπτώσεις. Ολα τα παραπάνω ευνοούν το under 5,5 που προσφέρεται στο τίμιο 1,75 του Stoiximan.

Τονωτική ένεση για Ρέγκλε

Η Ρέγκλε, που άφησε πολύ θετικές εντυπώσεις στην πρόβα τζενεράλε, αλλά και σε ολόκληρη την προετοιμασία, απογοητεύει με τις μέχρι τώρα εμφανίσεις της. Τρεις αγωνιστικές έχουν ολοκληρωθεί και το μόνο που έχει καταφέρει είναι να βρει δίχτυα μόλις τρεις φορές. Τίποτα περισσότερο. Τρεις ισάριθμες ήττες με βαριά σκορ (1-5, 2-5, 0-4) και όπως είναι αναμενόμενο η ψυχολογία της είναι στα πατώματα.

Με φόντο το γειτονικό ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής με τη Μάλμε, θα προσπαθήσει να βελτιώσει την εικόνα της και να πάει στο ντέρμπι με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία. Την Πέμπτη φιλοξενεί τη Φρελούντα, η οποία υπέστη ήττα-σοκ στην έδρα της από τη Μούρα με 3-4 σε ένα παιχνίδι που ήταν αποκλειστικά δικό της. Για δυο περιόδους είχε τον απόλυτο έλεγχο πηγαίνοντας στην τρίτη και τελευταία με το υπέρ της 3-1. Εκεί, στα πρώτα λεπτά είχε μερικές καλές ευκαιρίες να αυξήσει την διαφορά, δεν το έπραξε, δέχτηκε τη μείωση τρία λεπτά πριν το φινάλε, την ισοφάριση 46 δευτερόλεπτα πριν την λήξη και την ψυχρολουσία δυο δευτερόλεπτα πριν το φινάλε!

«Δεν αντιμετωπίσαμε καμία δυσκολία στις δυο πρώτες περιόδους, καθησυχαστήκαμε και δυστυχώς χάσαμε την ταπεινότητά μας. Χάναμε το πακ σε λάθος θέσεις και δώσαμε στη Μούρα ευκαιρία να μπει ξανά στο παιχνίδι. Κακή συμπεριφορά στην τελευταία περίοδο, πήραμε ένα σκληρό, αλλά πολύ χρήσιμο μάθημα» σχολίασε ο τεχνικός της, Ρόγκερ Ρένμπεργκ στην συνέντευξη Τύπου μετά τον αγώνα.

Παραδοσιακά, το «Lindab Arena» είναι ένα γήπεδο με ανάμεικτα συναισθήματα για την ομάδα του Γκέτεμποργκ, αφού σε δεκαπέντε επισκέψεις μετρά οχτώ νίκες, έξι ήττες και μια ισοπαλία πριν από έντεκα χρόνια, τότε που το Χ υπήρχε ως τελικό αποτέλεσμα. Αγωνιστικά, θα στερηθεί τις υπηρεσίες του αναντικατάστατου Αμερικανού αμυντικού της, Ράιν Λας, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας στο τελευταίο παιχνίδι.

Αντίθετα, η Ρέγκλε, στην προσπάθειά της να πάρει την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα, δέχθηκε μια τονωτική ένεση, καθώς θα έχει και πάλι στη διάθεσή της τον νεαποκτηθέντα και πολύ ικανό μεσοεπιθετικό Ντάνιελ Ζάαρ, που επέστρεψε στην ομάδα που τον ανέδειξε. Δεν είναι τόσο κακή ομάδα όσο λένε τα αποτελέσματα των τριών πρώτων αγωνιστικών και κόντρα στην υπεροπτική Φρελούντα, που θα έχει σημαντική απουσία στην άμυνα μπορεί να τα καταφέρει.

Στοιχηματικά, το σετ έχει φαβορί το διπλό και ο άσος φτάνει στο 2,60. Η τιμή του μας επιτρέπει να πάμε πιο συντηρητικά και να επιλέξουμε τον άσο σε moneyline (νικητής αγώνα με ενδεχόμενη παράταση ή πέναλτι) που προσφέρεται στο 2,00 από τη Sportingbet.