ΟΥΤΡΕΧΤΗ

Για τον αγώνα ΒΙΛΕΜ-ΟΥΤΡΕΧΤΗ γράφει ο Γιώργος Πετρής Ημερομηνία: 18:13 27/10/18

1
2

Εν γένει δίκαιο το 2-2 στην έδρα της Μπρέντα στο μεγάλο γειτονικό ντέρμπι. Ξεκίνησε άσχημα, βρέθηκε να χάνει, στο ημίχρονο το είχε γυρίσει, με δύο γκολ από ισάριθμες ευκαιρίες. Σούπα η επανάληψη για μεγάλο διάστημα, προς το τέλος άναψε, η Μπρέντα ισοφάρισε στο 75′ με πέναλτι και η Βίλεμ προσπάθησε να βγει μπροστά έστω και αργά.

Σίγουρα ήθελε να τα είχε πάει καλύτερα από άποψης αποτελεσμάτων, χρειάζεται πίστωση χρόνου, πάντως, σαρωτικές αλλαγές σε ρόστερ και τεχνικό τιμ το καλοκαίρι. Χτίζει κάτι νέο, υπάρχουν δυνατότητες, αλλά θα πρέπει να βελτιώσει την αμυντική της λειτουργία. Εχει δεχθεί 17 γκολ στα τελευταία της έξι παιχνίδια και τα περιμένει όλα από την επίθεση.

Εξέτισε ποινή δύο αγώνων ο χαφ Ακανιάκ (5/0). Σε δεύτερο εκτός ο βασικός εξτρέμ Οζμπιλίζ (5/0). Παραμένει εκτός ο λογιζόμενος βασικός στόπερ Πέτερς που δεν έχει παίξει λεπτό.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Βέλενροτερ – Λιούις, Μέισνερ, Χέιρκενς, Παλάσιος – Σαντίκι, Κράουλι, Λίφτινγκ – Ντάκερλουϊ, Σολ, Αβιντάι.

Αναμένεται με την ενδεκάδα του αγώνα ενάντια στην Μπρέντα.

Εχει 6 σερί goal/goal και 4/6 over 3,5!

Προέρχεται από το 2-1 εντός έδρας ενάντια στην Αλκμααρ, σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, όπου βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο. Μόλις στο δεύτερο λεπτό βρέθηκε πίσω, αντέδρασε, εξαιρετικό πρώτο μέρος, ισοφάρισε στο 36′, μπορούσε και δεύτερο στο πρώτο μέρος. Στο 46΄είχε ευκαιρία για το 2-1, με την Αλκμααρ να ανεβαίνει στη συνέχεια και να έχει κλασσικές φάσεις για να προηγηθεί. Η Ουτρέχτη άντεξε και στο 87′ με αυτογκόλ αντιπάλου πήρε το πολύτιμο τρίποντο.

Εχει αποκτήσει ψυχολογία και ηθικό για πρώτη φορά φέτος, καθώς αρχίζει να δείχνει θετικά σημάδια και φαίνεται ευεργετικός ο ερχομός του Ντικ Αντβοκαατ στην τεχνική της ηγεσία. Σίγουρα ακόμα έχει πολλά να διορθώσει, αλλά βαδίζει στα σωστά μονοπάτια, με τον Αντβοκαατ να δίνει άλλον αέρα στην ομάδα. Τρεις νίκες σε πρωτάθλημα και κύπελλο στα πέντε ματς του έμπειρου τεχνικού στον πάγκο.

Βασικός με την Αλκμααρ ο χαφ Τανανέ (5/0) μετά τον τραυματισμό του και πρόσφερε πολλά. Δεν θα γυρίσει ο φορ Μακιένοκ (3/0) που έχασε τα τελευταία ματς, θα μείνει εκτός για δύο εβδομάδες ακόμα. 2-3 μακροχρόνιοι δεν επηρεάζουν σε καμία περίπτωση.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-4-2):  Γιένσεν – Κλάιμπερ, Λετσχέρτ, Γιάνσεν, Γκουβαρά – Φαν Οφερεϊμ, Γκούσταφσον, Γκαβορί, Εμάνουελσον  – Κερκ, Φαν ντε Στρέικ.

Συνεχίζει με 4-4-2 και χωρίς εκπλήξεις στην ενδεκάδα της.

Στο goal/goal τα 4 από τα 7 τελευταία παιχνίδια της.

Βίλεμ

Ουτρέχτη

Α' ΟΛΛΑΝΔΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 1 - 0 2015/2016 3 - 1 2016/2017 0 - 1 2017/2018 3 - 2 2018/2019 0 - 1 2019/2020 1 - 1 2020/2021 0 - 6 2021/2022 3 - 0 2022/2023 -