Για τον αγώνα ΣΠΑΛ-ΠΙΖΑ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 20:33 04/12/20

1
2

***Χωρίς θεατές.

Πέμπτη σερί νίκη, οριακό αλλά δίκαιο το 1-0 στη Βίρτους Εντέλα. Με πρακτική εμφάνιση και χωρίς πολλά ρίσκα, εκμεταλλεύτηκε την ποιότητά και βρήκε το γκολ στο 50’ με τον Ντι Φραντσέσκο. Εκτοτε το κράτησε σχετικά εύκολα, έχοντας και τρεις καλές αντεπιθέσεις για να βρει το δεύτερο γκολ.

«Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν καλοί, μετά το γκολ κυριαρχήσαμε», είπε ο Μαρίνο, που εξήρε πάντως την αγωνιστική συγκέντρωση των παικτών του στην πέμπτη διαδοχική νίκη. Ο τεχνικός των «σπαλίνι» πάντως συνέστησε προσοχή στην Πίζα, που μπορεί να μην έχει τα καλύτερα αποτελέσματα φέτος αλλά «παραμένει μια πολύ ποιοτική ομάδα, ειδικά στην επίθεση, αναφέρομαι στους Βίντο, Μαρκόνι, Μαζούτσι και Παλόμπι, παίκτες με αξία για την κατηγορία. Θα είναι πολύ άσχημο  από την πλευρά μας αν τους υποτιμήσουμε».

Τέθηκε νοκ-άουτ ο βασικός δεξιός μπακ Ντίκμαν (8/0). Είναι εκ νέου εκτός ο βασικός γκολκίπερ Μπερίσα (6/-6), που μάλιστα παρουσίασε επιπλοκές του κορονοϊού και πλέον είναι στο νοσοκομείο για καλύτερη παρακολούθηση. Δεν υπολογίζονται ακόμα ο στόπερ Οκόλι (1/0) και ο μπακ/στόπερ Ρανιέρι (3/0), ενώ εξέτισε τρεις αγωνιστικές ο ηγέτης μεσοεπιθετικός Κάστρο (4/3).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-4-1-2): Τιάμ – Τόμοβιτς, Σάλαμον, Σερνίκολα – Στρεφέτσα, Σαλβ. Εσπόζιτο, Μισιρόλι, Σάλα – Κάστρο – Ντι Φραντσέσκο, Παλόσκι.

Δεν έχει δεχτεί γκολ στα τελευταία έξι επίσημα (το γκολ από την Κροτόνε στο κύπελλο ήταν στην παράταση).

Η άμυνά της διαλύθηκε και στο 1-4 από την Τσιταντέλα, έφτασε τα 20 γκολ παθητικό στη σεζόν. Παιχνίδι που στράβωσε από νωρίς με το 0-1 από το 5’ ενώ στο 17’, σε φάση για πέναλτι (19’ 0-2), έμεινε με δέκα παίκτες. Κατόπιν δεν υπήρχε επιστροφή, δέχτηκε άλλα δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, μείωσε στο 89’ με τον Μαρκόνι.

Η διοίκηση πάντως με έντονα λόγια διέψευσε κάθε σενάριο για τον τεχνικό Ντ’ Αντζελο, που ψάχνει να βρει λύσεις στα σοβαρά προβλήματα της φετινής ομάδας. Ενόψει ΣΠΑΛ ο τεχνικός των Τοσκανών προσπάθησε να αντλήσει αισιοδοξία: «Η ΣΠΑΛ διατήρησε μεγάλο τμήμα του κορμού που είχε στις τρεις σεζόν στη Serie A, είναι δυνατή σε κάθε γραμμή. Αν υπολογίζαμε μόνο τη φόρμα των ομάδων, τότε δεν θα υπήρχε ιστορία στο ματς, αλλά αυτό είναι το ωραίο στο ποδόσφαιρο, κάθε παιχνίδι είναι ευκαιρία να ρεφάρεις και να πάρεις σημαντικούς βαθμούς».

Τιμωρημένος ο στόπερ Μπενεντέτι (4/0). Εκτός οι στόπερ Μερόνι (3/0), Βαρνιέ (4/0), στην άμυνα λοιπόν τα περισσότερα προβλήματα για τον Ντ’ Αντζελο.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-1-2): Περίλι – Πιζάνο, Ντε Βίτις, Καράτσιολο, Μπιριντέλι – Σιέγκα, Μαρίν, Ματζιτέλι – Γκούχερ – Μαρκόνι, Βίντο.

Εχει μόνο G/G στο πρωτάθλημα, σε οκτώ ματς.

ΣΠΑΛ

ΟΛΑ

Πίζα

Β' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 1 - 1 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 4 - 0 2021/2022 0 - 0 2022/2023 0 - 1
Γ' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 0 - 1 2015/2016 1 - 2 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 - 2021/2022 - 2022/2023 -