ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΑΕΚ (25/1/23, 17:30): Να βγει η υποχρέωση...
SPECIAL BET

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ

1 - 3 25-01-23

ΑΕΚ

Για τον αγώνα ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ-ΑΕΚ γράφει ο Γιώργος Φραδελάκης Ημερομηνία: 22:13 24/01/23

1
2

ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ
Ρεβάνς για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ.

*Α' ΜΑΤΣ (ΑΕΚ-Πανσερραϊκός 3-0): Καλύτερη μεν η ΑΕΚ, αλλά τα χρειάστηκε, ο Πανσερραϊκός στάθηκε αξιοπρεπέστατα, άντεξε για ένα ημίχρονο, όμως στην επανάληψη ο Μάνταλος “ξεκλείδωσε” το ματς στο 55', πριν έρθουν ακόμη δύο γκολ.

Με στόχο να αποχαιρετήσει με ψηλά το κεφάλι το Κύπελλο o Πανσερραϊκός, κάνοντας ακόμα μία μαχητική εμφάνιση τα “λιοντάρια”. Την ίδια στιγμή άλλωστε η ομάδα του Δερμιτζάκη συνεχίζει ακάθεκτη την ξέφρενη κούρσα της στο πρωτάθλημα, πανηγυρίζοντας το όγδοο διαδοχικό τρίποντο και τη δέκατη νίκη στα έντεκα τελευταία με το εμφατικό 4-0 επί του Ηρακλή Λάρισας, που είναι πάντως υπερβολικό, σκοράροντας όλα τα γκολ στο β’ μέρος.

Χωρίς κανένα άγχος τα “λιοντάρια” στη ρεβάνς. Ούτως ή άλλως δεν υπολόγιζαν σοβαρά στο να πετύχουν κάτι παραπάνω από δύο αξιοπρεπείς εμφανίσεις κόντρα σε έναν αντίπαλο σαν την ΑΕΚ. Τη μία ήδη την έκαναν και μάλιστα μέσα στη Ν.Φιλαδέλφεια, το ίδιου θέλουν και στη ρεβάνς, με τον κόσμο τους να δίνει βροντερό “παρών” στο γήπεδο. Ο μεγάλος στόχος άλλωστε είναι η άνοδος στη SL 1 κι εκεί τα πηγαίνει περίφημα η ομάδα του Δερμιτζάκη, έχοντας χτίσει διαφορά 6 βαθμών από τους διώκτες της.

Ξεπέρασε το πρόβλημά του κι επέστρεψε ο μέσος Ανάκογλου (6/0), όχι όμως κι ο στόπερ Καρασαλίδης (9/1). Ετοιμοπόλεμος πλέον ο μέσος Σιόντης (8/0), ενώ μπήκε στην αποστολή για πρώτη φορά κι ο νεοφερμένος έμπειρος στόπερ Αυλωνίτης.

Εκτός έμειναν επίσης ο νεοαποκτηθείς επιθετικός Αλί Μπαμπά, οι αμυντικοί Παπάζογλου (1/1), Δεληγιαννίδης (7/0) και κάποιοι ακόμα μακροχρόνιοι.

Στα 2-3 γκολ τα 7/10 τελευταία του ανεξαρτήτως διοργάνωσης.

Τρομερή ανατροπή στο 92′ με ένα μεγάλο διπλό τίτλου στη Νίκαια για την ΑΕΚ. Μία ανάσα έφτασε από την γκέλα ολκής η Ένωση, που βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ από το 37′, κάνοντας το χειρότερο πρώτο της ημίχρονο φέτος, αλλά ο Βίντα ισοφάρισε στο 81′ και στις καθυστερήσεις ήρθε ο Τσούμπερ για να της χαρίσει το τρίποντο επί του Ιωνικού (1-2) που τη φέρνει μόλις στο -1 από την κορυφή!

«Εγώ θεωρώ ότι τον χαρακτήρα πρέπει να τον έχουμε πάντα. Στο πρώτο ημίχρονο ο αντίπαλος είχε ένα πλεονέκτημα, μπόρεσε και προηγήθηκε και εμείς δεν μπήκαμε στο παιχνίδι έτσι όπως έπρεπε να μπούμε. Το παιχνίδι έγινε ακόμα πιο δύσκολο για εμάς και καταφέραμε να μπούμε στο ματς στο δεύτερο ημίχρονο. Είχαμε υπομονή γιατί τα παιδιά που μπήκαν αλλαγή πήγανε καλά και καταφέραμε να διασπάσουμε τις γραμμές του αντιπάλου, που στο πρώτο ημίχρονο δεν τα πήγαμε καλά σε αυτό. Είναι πολύ σημαντικό που τα καταφέραμε και όντως αυτή η ανατροπή δείχνει χαρακτήρα», ανέφερε ο Αλμέιδα.

Παρά την κακή εμφάνιση, το φινάλε ήταν κάτι παραπάνω από ιδανικό για την Ένωση. Κέρδισε, μείωσε κι άλλο από την κορυφή, αλλά είδε και τον Γκατσίνοβιτς να επιστρέφει στη δράση νωρίτερα του αναμενόμενου. Το ίδιο πρόκειται να συμβεί και με τον Ελίασον που προπονείται πλέον κανονικά.

Προφανές ότι ο Αργεντινός τεχνικός θα κάνει ξανά φουλ ροτέισον ενόψει και του δύσκολου αγώνα με τον Άρη στο πρωτάθλημα.

Πέρα από τον μπακ Μοχαμάντι (10/0) και τον εξτρέμ Ελίασον (9/0), εκτός για λόγους ροτέισον έμειναν οι στόπερ Βίντα (15/1), Μουκουντί (14/1), ο εξτρέμ Άμραμπατ (17/4), μεσοεπιθετικός Πινέδα (19/6) και ο επιθετικός ο Λιβάι (18/10) που έλειψε λόγω τραυματισμού και την Κυριακή. Στον αντίποδα επέστρεψε ο μπακ Σιντιμπέ (5/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Στάνκοβιτς – Ραντόνια, Τζαβέλλας, Μήτογλου, Σιντιμπέ – Γαλανόπουλος, Φράνσον (Γιόνσον) – Φερνάντες, Μάνταλος, Τσούμπερ – Φαν Φέερτ

Στα 2-3 γκολ έληξαν τα 6/9 τελευταία της σε πρωτάθλημα-κύπελλο.

Μόνο σε δύο από τα 17 τελευταία ανεξαρτήτως διοργάνωσης μπήκαν πάνω από τρία γκολ. Τα εννιά ήταν και Under 2,5.

Πανσερραϊκός

ΑΕΚ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 - 2021/2022 - 2022/2023 1 - 3