ΖΒΟΛΕ - ΤΒΕΝΤΕ (10/4/21, 22:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

Για τον αγώνα ΖΒΟΛΕ-ΤΒΕΝΤΕ γράφει ο Γιώργος Πετρής Ημερομηνία: 15:55 09/04/21

1
2

*** Χωρίς θεατές.
*** Γειτονική κόντρα.

Μόνο πίκρα αφήνει η εκτός έδρας ήττα με 3-2 από τη Σπάρτα. Μπορεί στο πρώτο μέρος να ήταν κακή και να έχανε με 1-0, αλλά το δεύτερο ήταν άλλη ιστορία. Από την αρχή με διάθεση, το γύρισε σε 2-1 στο 63′, ροντέο έως το τέλος. Στο 75′ από πέναλτι (σε χέρι) το 2-2, βγήκε για να σκοράρει, αντί να το βάλει, το έφαγε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Δεν ξεκίνησε όπως θα ήθελε μετά τη διακοπή, αλλά κρατά τη θετική εμφάνιση. Από τα εντός έδρας περιμένει για να ζήσει και μπορεί να ανεβάσει στροφές τώρα. Σε 5ο στον πάγκο ο 50χρονος Μπερτ Κόντερμαν που έχει αναλάβει υπηρεσιακός έως το τέλος της σεζόν. Μετά θα την αναλάβει ο Αρτ Λάνγκελερ (ήταν και στο παρελθόν στο τιμόνι της), αλλά αυτό θα συμβεί από τον Ιούλιο, επειδή έχει υποχρεώσεις με την ομοσπονδία.

Σε ακόμα ένα εκτός ο δεξιός μπακ Φαν Βερμεσκέρκεν (22/0). Δεν γυρίζει ο αμυντικός χαφ Στρίντερ (19/0) που έχασε τα τρία προηγούμενα, ενώ επανέρχονται ο χαφ Σαϊμάκ (20/3) και ο εξτρέμ Μάνουελ (8/0) που έχασαν το προηγούμενο, αρχικά θα βρίσκονται στον πάγκο.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Μάους – Φαν Πόλεν, Κέρστεν, Λαμ, Πάαλ – Νακαγιάμα, Ντροστ, Χάουμπερτς – Μισιντάν, Τέντιτς, Περάι.

Στο under 2,5 goals τα 7 από τα 15 τελευταία της παιχνίδια.

Στο ίδιο έργο θεατές σε ακόμα ένα εντός έδρας, ήττα αυτή τη φορά από τη Φιτέσε με 2-1 και αρνητικό ρεκόρ. Ολα τα γκολ από το σημείο του πέναλτι, με την Τβέντε να προηγείται στο 20′ και να ισοφαρίζεται δίκαια στο 44′. Ηταν δράμα στο δεύτερο ημίχρονο, η Φιτέσε πολύ καλύτερη, είχε ευκαιρίες, αλλά εν τέλει η Τβέντε το έφαγε στις καθυστερήσεις από ένα έντονα αμφισβητούμενο πέναλτι.

Ο τρόπος της ήττας απέναντι στη Φιτέσε έφερε φωνές και διαμαρτυρίες στην Τβέντε, αφού θεωρούν (και κατά την προσωπική μου γνώμη, μάλλον έχουν δίκιο) ότι ήταν τελείως εσφαλμένη η απόφαση του ρέφερι να καταλογίσει το εις βάρος του πέναλτι. Αυτό δεν αλλάζει, πάντως και καλείται άμεσα να επιστρέψει στις επιτυχίες, τουλάχιστον εκτός έδρας τα πάει καλά.

Ο στόπερ Ζούλιο (19/1) έπαθε ρήξη χιαστού και λείπει σε 8ο. Πάντα εκτός ο πολύτιμος εξτρέμ Τσέρνι (16/6, 6 ασίστ), ενώ πάλι χτύπησε ο χαφ/αρχηγός Μπραμά (15/1) που λείπει σε δεύτερο.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Ντρόμελ – Εμπουεχί,  Ντούμιτς, Στάρινγκ, Οοστερβόλντε – Ζερούκι, Ιλιτς, Μπος – Νάρσινγκ, Ντανίλο, Μένινχ.

Στο g/g&over 2,5 τα 10 από τα 18 τελευταία της παιχνίδια.

Ζβόλε

Τβέντε

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ

Α' ΟΛΛΑΝΔΙΑΣ 2013/2014 1 - 1 2014/2015 1 - 2 2015/2016 2 - 1 2016/2017 1 - 2 2017/2018 2 - 0 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 1 - 0 2021/2022 1 - 3 2022/2023 -