ΧΙΜΚΙ - ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ Μ. (25/9/21, 14:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΧΙΜΚΙ

0 - 0 25-09-21

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ Μ.

Για τον αγώνα ΧΙΜΚΙ-ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ Μ. γράφει ο Μάκης Πορτούλας Ημερομηνία: 09:54 25/09/21

1
2

*** 30% θεατές σε γήπεδο 10.000 θέσεων.

Μια χαρά πήγαινε το πρώτο μέρος με την Ούφα εκτός έδρας, είχε δοκάρι και γκολ, χωρίς να απειληθεί. Αμυνα για κλάματα στο δεύτερο, δύο γκολ από στημένα, χαμένες ευκαιρίες της και ανατροπή 3-1, πριν μειώσει απλώς στις καθυστερήσεις σε 3-2, xGoals 1,76-2,26, σερί 0-3-3.

Hττήθηκε από τη Σαράνσκ, ομάδα γ’ κατηγορίας στο κύπελλο την Τετάρτη στα πέναλτι, κανονική διάρκεια 1-1, έχει έναν ακόμη αγώνα σε όμιλο τριών ομάδων, μόνο η 1η περνάει όμως στην επόμενη φάση.

«Μιλήσαμε με τους παίκτες στο ημίχρονο και τους είπαμε πως πρέπει να δείξουν μέγιστη συγκέντρωση στα πρώτα 15 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, δεν έγινε και δεχτήκαμε δύο γκολ. Κατόπιν επιστρέψαμε στο ματς, είχαμε κλασικές ευκαιρίες, παλέψαμε ως το τέλος» ανέφερε ο βοηθός προπονητή Κλιμόφ, καθώς ο head coach Τσερεφτσένκο ήταν ασθενής και δεν ταξίδεψε με την ομάδα, όπως δεν το έκανε και στο ματς κυπέλλου, μένοντας στη Μόσχα για να προετοιμάσει τους βασικούς εν όψει Λοκομοτίβ.

Ένα ματς που σαφώς δεν βρίσκει τη Χίμκι σε καλή ψυχολογία, αφού αγνοεί τη νίκη για έξι αγωνιστικές, με το πιο αξιοπερίεργο να είναι πως δεν έχει αξιοποιήσει με νίκη την έδρα της φέτος σε τρία ματς με μόνο ισοπαλίες, κάτι που πέρυσι αποτέλεσε το μεγάλο της όπλο για την άνετη παραμονή. Και το ματς κόντρα στη 2η Λοκομοτίβ –την οποία είχε νικήσει πέρυσι εντός έδρας με σπουδαία ανατροπή, χάνοντας 2-1 ως το 85’- σαφώς δεν είναι και το πιο βατό ώστε να ποντάρει σε πλήρη ανατροπή δεδομένων.

Χωρίς αξιοσημείωτα προβλήματα.

Ηταν καλύτερη της Ουράλ στην εκτός έδρας αναμέτρηση, αλλά στόχο δεν βρήκε στις φάσεις της κι έτσι αφού δεν απειλήθηκε ιδιαιτέρως, έμεινε στο 0-0, xGoals 0,24-1,07, σερί 5-5-0 σε συνέχεια από πέρυσι.

«Η αντίπαλος έδειξε αυτό που περιμέναμε, σκληρό ποδόσφαιρο. Εμείς είχαμε την πρωτοβουλία των κινήσεων, την μπάλα, κάναμε φάσεις, τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο, έπρεπε να είχαμε σκοράρει και να είχαμε πάρει τους τρεις βαθμούς» υποστήριξε ο κόουτς Νίκολιτς.

Δεν έχασε τη 2η θέση με την ισοπαλία της περασμένης εβδομάδας, απλώς απέκτησε συγκάτοικο, την Ντιναμό, αν και απομακρύνθηκε από την κορυφή κατά δύο βαθμούς ακόμη. Ηταν το πρώτο από τα τρία συνεχόμενα παιχνίδια εκτός έδρας για τους «σιδηροδρομικούς», το δεύτερο σήμερα και το τελευταίο το πιο ζόρικο, με τη Λάτσιο την Πέμπτη για τη 2η αγωνιστική του Γιουρόπα Λιγκ. Δεν θέλει άλλα στραβοπατήματα στο πρωτάθλημα σήμερα σε περιφέρεια της Μόσχας, ώστε να μην ξεφύγει παραπάνω η Ζενίτ.

Εκτός μάχης συνεχίζει ο αναπληρωματικός φέτος, άλλοτε σημαντικός, ακραίος μεσοεπιθετικός Μίραντσουκ (4/0, όλες ως αλλαγή).

Χίμκι

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Λοκομοτίβ Μ.

Α' ΡΩΣΙΑΣ 2012/2013 - 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 3 - 2 2021/2022 0 - 0