ΕΟΥΠΕΝ - ΟΣΤΑΝΔΗ (19/12/18, 21:00)

ΕΟΥΠΕΝ

0 - 1 19-12-18

ΟΣΤΑΝΔΗ

Για τον αγώνα ΕΟΥΠΕΝ-ΟΣΤΑΝΔΗ γράφει ο Βασίλης Τσαπραλής Ημερομηνία: 11:51 19/12/18

1
2

*** ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ: Προημιτελικοί. Μονοί αγώνες. Σε περίπτωση ισόπαλου αποτελέσματος ακολουθεί παράταση και αν δεν αναδειχθεί νικητής η διαδικασία των πέναλτι.

*** Για το πρωτάθλημα: Εουπεν – Οστάνδη 1-2 (22/09).

Εφτασε τις 4 νίκες στα 5 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα, μετά τη δίκαιη επικράτηση (1-0) επί της Μουσκρόν, που της έδωσε απόσταση ασφαλείας (+8) από τη θέση υποβιβασμού.

Υστερα από ισορροπημένο και χωρίς φάσεις α’ μισό, ανέβασε στροφές και πήρε το προβάδισμα (58’) από εκτέλεση φάουλ. Ο γκολκίπερ Βαν Κρόμπριζ την κράτησε μπροστά με 2 σωτήριες επεμβάσεις στα αμέσως επόμενα λεπτά, χωρίς να ανησυχήσει περαιτέρω μετά το 70’.

Χωρίς αντίπαλο της μεγάλης κατηγορίας στους προηγούμενους γύρους, ξεπέρασε εύκολα (3-0) το εμπόδιο της Τούμπιζε (Β’) στη φάση των «16».

Η διαφορά ασφαλείας από την τελευταία θέση του πίνακα (υποβιβασμός) της δίνει την ευκαιρία να δει πιο σοβαρά τον θεσμό του κυπέλλου.

Σταθερά καλή η ψυχολογία στο γκρουπ, καθώς και φέτος ξεκίνησε ως ένα από τα φαβορί για να αποχαιρετίσει, αλλά μέχρι στιγμής έχει διαψεύσει τους επικριτές της.

Νέα απώλεια ο βασικότατος χαφ Αμανί (16/0). Τιμωρημένος ο αμ. μέσος Μουλούμπα (7/0).
Παραμένει εκτός ο επ. χαφ Μιλίσεβιτς (11/0).

Επιστρέφει από τιμωρία ο αμ. χαφ Μάρεχ (12/0).

Δεν ενόχλησε στο ελάχιστο την πρωτοπόρο Γκενκ, τυπική η παρουσία της στην ήττα (2-0) πρωταθλήματος της Κυριακής. Ακόμα μία υποτονική εμφάνιση στη σεζόν, όπου μετράει μόλις 2 νίκες στα 11 τελευταία.

Μια ταχύτητα κάτω σε σχέση με την αντίπαλο, στο β’ μέρος έγιναν εμφανή τα αμυντικά της κενά και θα πρέπει να αισθάνεται τυχερή που το σκορ δεν πήρε διαστάσεις συντριβής.

Στους «16» του κυπέλλου χρειάστηκε τα πέναλτι (2-2 καν. αγ/3-3 παρ.) για να προκριθεί επί της Μουσκρόν, με την αντίπαλο να αγωνίζεται με εναλλακτικό σχήμα και 10 παίκτες από το ημίχρονο.

Αρχίζει να μη νιώθει άνετα στον πάγκο ο τεχνικός Βερχέεν. Τα αγωνιστικά προβλήματα της Οστάνδης (κακή αμυντική λειτουργία) δεν βελτιώνονται παρά την υπομονή της διοίκησης και ο Βέλγος τεχνικός θα χρειαστεί μία επιτυχία μέχρι το τέλος του 2018 για να παραμείνει και μετά τη χειμερινή διακοπή στο πόστο του.

Η διοίκηση έβαλε δωρεάν πούλμαν για τη μεταφορά των οπαδών στο Εουπεν.

Εξέτισε ο βασικός στόπερ Τομάσεβιτς (14/0). Ετοιμος ο μπακ Ντε Μποκ (7/0).

Νέα απουσία ο βασικός δεξιός μπακ Καπόν (17/1). Ούτε σήμερα η επάνοδος του χρήσιμου μέσου Βαλντερμπέργκε (14/0).

Εουπεν

Οστάνδη

ΚΥΠΕΛΛΟ ΒΕΛΓΙΟΥ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 0 - 1 2019/2020 - 2020/2021 - 2021/2022 - 2022/2023 -