ΙΝΤΕΡ - ΜΙΛΑΝ (26/1/21, 21:45) Ντέρμπι αποδείξεων, ξανά με απουσίες η Μίλαν
HOT MATCH

ΙΝΤΕΡ

2 - 1 26-01-21

ΜΙΛΑΝ

Για τον αγώνα ΙΝΤΕΡ-ΜΙΛΑΝ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 00:23 26/01/21

1
2

***Χωρίς θεατές.
***Το μεγάλο ντέρμπι του Μιλάνου. Νοκ-άουτ κυπέλλου, παράταση/πέναλτι σε περίπωση ισοπαλίας στο 90λεπτο.
***Στα ημιτελικά: Με το νικητή του Γιουβέντους – ΣΠΑΛ.
***Τεχνικός της Ιντερ (Νοέμβριος 2016-Μάιος 2017) ο Στέφανο Πιόλι.
***Στο πρωτάθλημα φέτος: Ιντερ – Μίλαν 1-2 (17/10).

Εχει τη μοναδική ικανότητα να «ξενερώνει» τους οπαδούς της άμεσα μετά από καλό αποτέλεσμα. Το άξιο 2-0 επί της Γιουβέντους διαδέχθηκε η φτωχή εμφάνιση στην Ουντινέζε και το 0-0 προέκυψε σχετικά σωστά. Σπατάλησε το πρώτο ημίχρονο, όταν ρίσκαρε περισσότερο στο β’ μισό βρήκε μπροστά της μια άμυνα δέκα  παικτών και δεν είχε πολλές ευκαιρίες, το ματς δεν είχε ρυθμό λόγω των πολλών καθυστερήσεων.

Η Ιντερ σκόνταψε λοιπόν με την Ουντινέζε, δεν μπόρεσε να βρει τρόπο να κάνει ευκαιρίες κόντρα σε μια κλειστή άμυνα. Ο Αντόνιο Κόντε εξαπέλυσε επίθεση στον διαιτητή Μαρέσκα για τα μόλις 4 λεπτά των καθυστερήσεων, ενθυμούμενος και ένα πέναλτι που δεν είχε δοθεί στον Πέρισιτς, στο ματς με την Πάρμα (2-2), όταν ο Μαρέσκα ήταν στο VAR: «Πάντα εσύ, ακόμα και τότε στο VAR εσύ ήσουν», φώναζε ο Κόντε σε έξαλλη κατάσταση, φυσικά αποβλήθηκε ενώ επεισόδιο με το διαιτητή απειλήθηκε και στον χώρο των αποδυτηρίων, τον προπονητή τον περιμένει βαριά τιμωρία στο πρωτάθλημα.

Στην άκρη η Ουντινέζε, το ντέρμπι κυπέλλου με τη Μίλαν δίνει μια ευκαιρία άμεσης αντίδρασης στους «νερατζούρι», πέραν από τα παράπονα για τον Μαρέσκα ο Κόντε γνωρίζει πως η ομάδα του δεν έπαιξε καλά. Ενόψει Μίλαν τόνισε πως «πέραν από το πρεστίζ παίζουμε και μια πρόκριση, που είναι το πιο σημαντικό, θέλουμε να φτάσουμε μέχρι το τέλος στο κύπελλο. Στο πρωτάθλημα βρεθήκαμε να χάνουμε γρήγορα με 2-0 από τη Μίλαν, τώρα πρέπει να είμαστε πιο κυνικοί και να κάνουμε καλύτερη εμφάνιση. Πρέπει να προσέξουμε καλύτερα τον Ιμπραΐμοβιτς αν και η Μίλαν δεν είναι μόνο αυτός».

Ξανά εκτός ο χρήσιμος μπακ/στόπερ Ντ’ Αμπρόζιο (11/3), μοναδική απουσία για τον Κόντε.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-5-2): Χαντάνοβιτς – Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Μπαστόνι – Χακίμι, Σένσι, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Νταρμιάν – Λουκάκου, Σάντσες.

3-4 αλλαγές αναμένονται, στην επίθεση ο Σάντσες διεκδικεί τη θέση του Λαουτάρο, πιθανώς εκτός ο Βιδάλ στον άξονα με έναν εκ των Σένσι και Γκαλιαρντίνι να παίρνει τη θέση. Και ο Νταρμιάν διεκδικεί τη θέση ενός εκ των Χακίμι και Γιανγκ.

3 διαδοχικά Under 2,5 σε επίσημα.

Εχασε πεντακάθαρα από τον κακό της δαίμονα την Αταλάντα (0-3), για πρώτη φορά φέτος δεν σκόραρε στο πρωτάθλημα, αναδείχτηκε ωστόσο πρωταθλήτρια χειμώνα. Είχε σημαντικές απουσίες αλλά και έλλειμμα ενέργειας και ποιότητας, ποτέ δεν κοίταξε στα μάτια την ανώτερη αντίπαλο. Δέχτηκε τα γκολ στο 26’, το 53’ και το 77’, κινδύνευσε με ευρύτερο σκορ.

Όπως και να έχει στη Μίλαν προσπαθούν να δουν θετικά την κατάσταση, στο κάτω κάτω η ομάδα αναδείχθηκε πρωταθλήτρια χειμώνα, κάτι που είχε να συμβεί από το 2010-2011. Μια ήττα δεν μπορεί να αφαιρέσει τις βεβαιότητες αυτής της ομάδας, σύμφωνα με τον Στέφανο Πιόλι: «Η ήττα δεν μας πτοεί, το να υπάρχει πίεση σημαίνει ότι η ομάδα έφτασε ξανά σε ένα υψηλό επίπεδο και θέλουμε να μείνουμε εκεί. Θέλουμε να κερδίζουμε όλα τα παιχνίδια, φυσικά αυτό δεν είναι εφικτό, ωστόσο είναι καλοδεχούμενο να υπάρχουν φιλοδοξίες και πίεση. Μετά την ήττα από την Αταλάντα δεν κοιμήθηκα και ξαναείδα το παιχνίδι, ήθελα να έχω τα σωστά λόγια προς την ομάδα την επόμενη μέρα».

Και για το ντέρμπι κυπέλλου με την Ιντερ ανέφερε: «Θα κάνουμε τα πάντα για να φτάσουμε ως το τέλος στη διοργάνωση. Δεν ήμασταν τυχεροί στην κλήρωση αλλά εφόσον θέλουμε να κατακτήσουμε το κύπελλο ξέρουμε ότι πρέπει να αντιμετωπίσουμε όλους τους μεγάλους».

Πάντα με σημαντικές απουσίες. Τιμωρημένος ο βασικός γκολκίπερ Ντοναρούμα (18/-20). Με κορονοϊό ο ηγετικός μεσοεπιθετικός Τσαλχάνογλου (17/1, 6 ασίστ). Εκτός σταθερά ο πολύτιμος χαφ Μπενασέρ (9/0) και ο στόπερ Γκάμπια (6/0). Τέθηκε νοκ-άουτ ο αναπληρωματικός στόπερ Καλουλού (8/0, 5 αλλ.), ενώ αμφίβολοι δίνονται ο εσχάτως βασικός χαφ Τονάλι (14/0) και ο Μάντζουκιτς (1/0), που ντεμπούταρε το Σάββατο.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Ταταρουσιάνου – Νταλότ, Κιάερ, Ρομανιόλι, Ερναντέζ – Μεϊτέ, Κεσί – Σαλεμέικερς, Ντίαθ, Λεάο – Ζλάταν.

Ο Ζλάταν λογικά ξεκινά, Σαλεμέικερς και Ντίαθ νέα πρόσωπα μεσοεπιθετικά, προς πάγκο οι Ρέμπιτς και Καστιγέχο. Στον άξονα ο Μεϊτέ έχει προβάδισμα έναντι του Τονάλι, στο δεξί άκρο της άμυνας ο Νταλότ αντί του Καλάμπρια. Φυσικά κάτω από τα δοκάρια ο Ταταρουσιάνου αντί του Ντοναρούμα.

5/6 τελευταία N/G σε επίσημα.

Ίντερ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΙΤΑΛΙΑΣ

Μίλαν

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

ΚΥΠΕΛΛΟ ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 2 - 1 2021/2022 3 - 0 2022/2023 -