Για τον αγώνα ΑΛΚΜΑΑΡ-ΦΙΤΕΣΕ γράφει ο Γιώργος Πετρής Ημερομηνία: 08:01 22/01/19

1
2

ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ
Προημιτελική φάση. Μονά ματς. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.
*** Για το πρωτάθλημα (26/08): Αλκμααρ – Φιτέσε 0-0.

Το Σάββατο νίκησε με 3-0 εντός έδρας την Ουτρέχτη. Είχε τον έλεγχο στο πρώτο μέρος και προηγήθηκε με 2-0, έπαιξε για το υπέρ της σκορ στην επανάληψη, κινδύνευσε από την αντίπαλό της, αλλά κράτησε και έκανε το 3-0 στις καθυστερήσεις.

Το βλέπει πάντα σοβαρά το κύπελλο και έχει διακρίσεις τα τελευταία χρόνια. Πέρσι έφτασε μέχρι και τον τελικό, αλλά έχασε το τρόπαιο από τη Φέγενορντ. Σημασία έχει ότι διαθέτει ψυχολογία, ιδανικό ξεκίνημα μέσα στο 2019 και μεγάλη νίκη με 3-0 επί της Ουτρέχτης το Σάββατο.

Εξέτισε ο καλός δεξιός μπακ Σβένσον (16/1). Μπήκε αλλαγή και έπαιξε για πρώτη φορά φέτος ο στόπερ Βάουτενς μετά τον τραυματισμό του.

Μη σημαντικοί δύο μακροχρόνιοι.

Ντεμπούτο με το δεξί την Παρασκευή εντός με την Εξέλσιορ, νίκη με 3-2 εντός έδρας. Προηγήθηκε νωρίς (6′), 2-0 στο ημίχρονο, στην επανάληψη η Εξέλσιορ μείωσε σε 3-2 στο 69′, αλλά η Φιτέσε δεν αισθάνθηκε περεταίρω απειλή.

Παραμένει μέσα στον στόχο της πρώτης τετράδας, μέσα και στο κύπελλο, όλα αυτά τα έχει καταφέρει ενώ παίζει με σημαντικές απουσίες, σχεδόν από το ξεκίνημα της σεζόν. Τη βλέπει σοβαρά τη διοργάνωση, πριν δύο σεζόν κατέκτησε το κύπελλο (νίκησε με 2-0 την Αλκμααρ στον τελικό), αλλά πέρσι έπαθε απίστευτο κάζο, αποκλείστηκε με το καλημέρα (πρώτος γύρος) απέναντι σε ερασιτεχνική ομάδα!

Εκτός ο διεθνής Σλοβάκος χαφ Μπέρο (16/5) που χτύπησε στην προετοιμασία και έλειπε με την Εξέλσιορ. Χτύπησαν, έγιναν αναγκαστική αλλαγή την Παρασκευή, αλλά είναι διαθέσιμοι και ξεκινούν ο πολύτιμος εξτρέμ/φορ Λίνσεν (17/6) και ο επιθετικός Νταρφαλού (17/4).

Γνωστή η απουσία του διεθνή Σλοβένου επιθετικού και καλύτερου της παίκτη, Τιμ Ματάβζ (7/5, 34/16), συν 2-3 μακροχρόνιους.

Άλκμααρ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ

Φίτεσε

ΚΥΠΕΛΛΟ ΟΛΛΑΝΔΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 0 - 2 2017/2018 - 2018/2019 2 - 0 2019/2020 - 2020/2021 - 2021/2022 - 2022/2023 -