Για τον αγώνα ΑΓΙΑΞ-ΧΕΡΕΝΦΕΝ γράφει ο Γιώργος Πετρής Ημερομηνία: 09:38 24/01/19

1
2

*** ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ
Προημιτελική φάση. Μονά ματς. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

Απίστευτο παιχνίδι με τη Χέρενφεν για το πρωτάθλημα την Κυριακή, ο Αγιαξ προηγήθηκε με 3-1 στο 28΄, ενώ στο 45′ έχασε πέναλτι για το 4-1. 3-3 έως το 56′, πίεσε ο Αγιαξ, 4-3 στο 83′ και 4-4 στο 1ο λεπτό των  καθυστερήσεων, από μια μεγάλη ευκαιρία έως το τέλος!

Υποχρεώσεις σε όλα τα μέτωπα και ακολουθεί το πολύ κρίσιμο εκτός έδρας ματς με τη Φέγενορντ για το πρωτάθλημα. Και στους προηγούμενους γύρους έκανε πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα και ξεκούρασε βασικούς, το ίδιο αναμένεται να συμβεί και τώρα, αφού ο νούμερο ένα στόχος είναι η επιστροφή στο θρόνο του ολλανδικού ποδοσφαίρου.

Υπάρχει μίνι σοκ στο κλαμπ από το ότι δεν κέρδισε την Κυριακή και κλότσησε την ευκαιρία που έδωσε η Αϊντχόφεν, που είχε απώλειες βαθμών.

Γυρίζει ο διεθνής Αργεντίνος αριστερός μπακ Ταγκλιαφίκο (14/1), αμφίβολος ο πορτιέρο Ονάνα (17/0), ο Λάμπρου (2/0) παίζει συνήθως στο κύπελλο. Αγνωστο πόσους και ποιους θα ξεκουράσει ο τεχνικός του Αγιαξ.

Η Χέρενφεν έφτασε σε άθλο με το απίστευτο 4-4 που πήρε απέναντι στον Αγιαξ. Βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, έχανε με 3-1 στο 28′, ενώ στο 45′ ο πορτιέρο Χαχν απέκρουσε πέναλτι! Εως το 56΄στην επανάληψη έφτασε στο 3-3, στο 83′ δίκαια ο Αγιαξ 4-3, αλλά η Χέρενφεν ισοφάρισε στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων και στο αμέσως επόμενο λεπτό άγγιξε το 5-4 με τετ α τετ!

Πραγματικός άθλος στο πρωτάθλημα αυτό που κατάφερε με τον Αγιαξ, θέλει την έκπληξη και στο κύπελλο, ώστε να παραμείνει ζωντανό το όνειρο της Ευρώπης. Επιστρέφει στον πάγκο ο τεχνικός Ρίκερινκ που ήταν τιμωρημένος.

Δύσκολα θα προλάβει ο αριστερός μπακ Μπουλτχάους (13/2). Επαιξε για πρώτη φορά στη σεζόν ο πολύτιμος αρχηγός/χαφ Σχάαρς (1/0, 28/3) που ήταν μακροχρόνια τραυματίας. Τιμωρημένοι σε δεύτερο και τελευταίο ο διεθνής Ιάπωνας χαφ Κομπαγιάσι (16/0) και ο επίσης χαφ Ριένστρα (16/2). Με τη δεύτερη ομάδα ο χαφ Θόρσμπι (12/5) που αναμένεται να αποτελέσει παρελθόν.

Άγιαξ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Χέρενφεν

ΚΥΠΕΛΛΟ ΟΛΛΑΝΔΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 3 - 1 2019/2020 - 2020/2021 - 2021/2022 - 2022/2023 -