ΓΚΟΡΝΙΚ Ζ. - ΡΑΚΟΦ (10/7/20, 21:30) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΓΚΟΡΝΙΚ ΖΑΜΠΡΖΕ

4 - 1 10-07-20

ΡΑΚΟΦ

Για τον αγώνα ΓΚΟΡΝΙΚ ΖΑΜΠΡΖΕ-ΡΑΚΟΦ γράφει ο Βασίλης Τσαπραλής Ημερομηνία: 11:29 10/07/20

1
2

*** Με πληρότητα 25% στις εξέδρες του γηπέδου.
*** Στην κανονική περίοδο: Γκόρνικ – Ράκοφ 1-0 (10/8) και Ράκοφ – Γκόρνικ 2-1 (14/12).

Χωρίς κάποιο χειροπιαστό στόχο μέχρι το φινάλε, αποδέχτηκε την οριακή ήττα (0-1) από τη Βίσλα Πλοκ.

Μετά από ένα ανιαρό α’ ημίχρονο, προσπάθησε να γίνει πιο επιθετική στην επανάληψη. Αυτό μεγάλωσε τα κενά στην άμυνα, δίνοντας την ευκαιρία στην αντίπαλο να προηγηθεί (68’). Ο γκολκίπερ Τσούντι την κράτησε στο παιχνίδι αποκρούοντας πέναλτι αλά Πανένκα (80’), ωστόσο ο φορ Γιακουμάκης αστόχησε στη μεγαλύτερη ευκαιρία να το φέρει στα ίσια προς τη λήξη (91’).

«Δεν κάναμε τις ευκαιρίες μας γκολ» σχολίασε μετά τον τελευταίο αγώνα ο τεχνικός Μπροζ.

Στην υποδοχή της Ράκοφ στα πλαίσια της κανονικής περιόδου η Γκόρνικ έσπασε το φετινό ρεκόρ προσέλευσης θεατών με 18.000 να βρίσκονται στις εξέδρες.
Ο στόπερ Μπόσνιεβιτς σχολίασε: “Δυστυχώς αυτή τη φορά δεν γίνεται να είναι τόσοι. Θέλουμε όμως να παίξουμε καλά και να κερδίσουμε για να δώσουμε χαρά σε όλους”.

Εξέτισε ο βασικός αμυντικός χαφ Μανέ (21/0).

Μακροχρόνια εκτός ο εξτρέμ Βολζτίνσκι (26/2).

Εντός έδρας ήττα (1-2) με κάτω τα χέρια από τη Ζαγκλέμπιε, ήταν η πρώτη από τον περασμένο Σεπτέμβριο, χωρίς πάντως να αλλάξει μία ήδη πετυχημένη σεζόν.

Από την αρχή με προβλήματα, ιδιαίτερα στο αριστερό άκρο της άμυνας και την αντίπαλο να τα εκμεταλλεύεται (10’). Καμία αντίδραση, δέχτηκε και 2ο γκολ στην κόντρα (42’). Απείλησε μόνο με μακρινά σουτ και γεμίσματα. Μείωσε το σκορ (69’) με ωραίο σουτ του χαφ Τούντορ, χωρίς καμία συνέχεια.

Ηταν η πρώτη ήττα μετά από 4 διαδοχικές νίκες.

Συνεχίζει χωρίς κάποιο ιδιαίτερο στόχο στις 3 τελευταίες στροφές. Σίγουρα η πρωτιά στο γκρουπ των πλέι-άουτ θα φέρει περισσότερα χρήματα στα ταμεία (μπόνους θέσης), όμως ο βασικός στόχος παραμονής έχει υλοποιηθεί.

Αμφίβολος ο καλός χαφ Μαλινόφσκι (21/2).

Σταθερά εκτός μετά την επανεκκίνηση ο εξτρέμ Σκεπάνσκι (25/1).

Γκόρνικ Ζάμπρζε

Ράκοφ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Α' ΠΟΛΩΝΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 1 - 0, 4 - 1 2020/2021 1 - 3 2021/2022 1 - 1 2022/2023 1 - 0