ΣΑΛΕΡΝΙΤΑΝΑ - ΤΣΙΤΑΝΤΕΛΑ (13/7/20, 22:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΣΑΛΕΡΝΙΤΑΝΑ

4 - 1 13-07-20

ΤΣΙΤΑΝΤΕΛΑ

Για τον αγώνα ΣΑΛΕΡΝΙΤΑΝΑ-ΤΣΙΤΑΝΤΕΛΑ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 23:07 12/07/20

1
2

***Κεκλεισμένων των θυρών.

Η ήττα με 3-2 από την Ασκολι ήταν δίκαιη και τη φέρνει εκτός πλέι-οφ ανόδου. Κάκιστο πρώτο ημίχρονο και δεχόταν ευκαιρίες από παντού, ήδη στο 15’ έχανε με 2-0 και με το ξεκίνημα στο β’ δέχτηκε και τρίτο γκολ (49’). Μείωσε με πέναλτι του Κίινε (55’) και επέκτεινε την αντίδρασή της στο φινάλε με το 3-2 από τον Τζούριτς (86’), στο πεντάλεπτο των καθυστερήσεων είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες για την ισοφάριση.

Εκτός οκτάδας η Σαλερνιτάνα και με το δυσκολότερο πρόγραμμα στη συνέχεια, καθώς έχει να αντιμετωπίσει μόνο ομάδες της πρώτης επτάδας. Την 5η Τσιταντέλα, την 2η Κροτόνε, την 7η Εμπολι, την 3η Πορντενόνε και την 4η Σπέτσια. Πρόγραμμα ασφαλώς «φωτιά» και η εικόνα της Σαλερνιτάνα δεν δίνει τα εχέγγυα ότι μπορεί να βρει εκτός λογικής αποτελέσματα και να εξασφαλίσει θέση στα πλέι-οφ ανόδου.

Άλλη μια αγωνιστική τιμωρίας για τον βασικό φορ Τζάλοου (21/6). Εξέτισαν ωστόσο τέσσερις βασικοί, ο χαφ/εξτρέμ Λομπάρντι (19/3), ο στόπερ Αγια (9/0, 18/0 Πίζα) και οι χαφ Μαΐστρο (29/1), Τζίτζεκ (18/1). Εκτός πλάνων ο εξτρέμ Τσέρτσι (9/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-5-2): Μικάι – Αγιά, Μιλιορίνι, Γιαροζίνσκι – Λομπάρντι, Κίινε, Τζίτζεκ, Μαΐστρο, Κούρσιο – Γκοντό, Τζούριτς.

4/5 τελευταία G/G.

Στο πιο κρίσιμο παιχνίδι υστέρησε, ηττήθηκε με 3-1 από την Κροτόνε, η δεύτερη θέση ουσιαστικά «πέταξε» αφού θα πρέπει στη συνέχεια να πάρει 7 περισσότερους βαθμούς από την αντίπαλό της. Το κάκιστο πρώτο ημίχρονο με την Κροτόνε να κάνει ό,τι θέλει (11’ 0-1, 37’ 0-2) ήταν και το καθοριστικό, άμεσα στο β’ δέχτηκε και το τρίτο γκολ (49’). Τότε ξύπνησε και προσπάθησε να σώσει τα προσχήματα, μείωσε στο 65’ με τον Πανίκο, είχε δοκάρι στο 75’, δεν μπόρεσε να απειλήσει περαιτέρω.

Η Τσιταντέλα χάνει τις ελπίδες της απευθείας ανόδου και πλέον πρέπει να διασφαλίσει τη συμμετοχή στα μπαράζ. Ο Ρομπέρτο Βεντουράτο παραδέχθηκε την ανωτερότητα της Κροτόνε, ενώ τόνισε ενόψει Σαλερνιτάνα: «Η Σαλερνιτάνα έχει καλή ομάδα και τον πιο δυνατό προπονητή, στην έδρα της είναι σχεδόν ανίκητη και μας περιμένει δύσκολο ματς. Προερχόμαστε από δύο ήττες και πρέπει να αντιδράσουμε, να εξασφαλίσουμε το στόχο μας».

Χάνει δεύτερο ματς ο έμπειρος μπακ/στόπερ Περτικόνε (18/0), είναι σταθερά έξω ο βασικός δεξιός μπακ Γκιρινγκέλι (21/0) και ο εναλλακτικός χαφ Μπουσάλια (11/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-1-2): Παλεάρι – Μόρα, Αντόρνι, Φράρε, Μπενεντέτι – Βίτα, Ιόρι, Μπράνκα – Πανίκο– Ντιαό. Λούπι.

12/14 τελευταία στα 2-3 γκολ.

Σαλερνιτάνα

Τσιταντέλα

Β' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 0 - 0 2017/2018 1 - 3 2018/2019 4 - 2 2019/2020 4 - 1 2020/2021 1 - 0 2021/2022 - 2022/2023 -