ΤΣΙΤΑΝΤΕΛΑ - ΑΣΚΟΛΙ (17/7/20, 22:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΤΣΙΤΑΝΤΕΛΑ

1 - 2 17-07-20

ΑΣΚΟΛΙ

Για τον αγώνα ΤΣΙΤΑΝΤΕΛΑ-ΑΣΚΟΛΙ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 02:43 17/07/20

1
2

***Κεκλεισμένων των θυρών.

Κρίση και επίσημα με την τρίτη διαδοχική ήττα, το 4-1 από τη Σαλερνιτάνα, πρέπει πια να προσέξει μη θέσει σε αμφισβήτηση τα πλέι-οφ ανόδου. Τίποτα δεν λειτούργησε σωστά για τη «γκρανάτα», πίσω στο σκορ από το 14’ και στο 32’ δέχτηκε το 2-0. Μείωσε με τον Γκαρτζούλο στο 37’ αλλά ήταν μια αναλαμπή, εύκολα στο β’ ημίχρονο έγινε το 4-1 (61’, 85’), στο 88’ ο Ντιαό έχασε πέναλτι.

Ο Ρομπέρτο Βεντουράτο αναφέρθηκε στην αρνητική περίοδο των τριών ηττών, που έβγαλαν την ομάδα εκτός κόλπου για την απευθείας άνοδο: «Χάσαμε τα τελευταία παιχνίδια γιατί βγάλαμε υπεροψία και ήμασταν υπερφίαλοι. Χάσαμε τη δυνατότητα να διεκδικήσουμε την απευθείας άνοδο και είναι δύσκολο ψυχολογικά να αντιδράσουμε. Χάσαμε τη συγκέντρωσή μας και είναι δύσκολο να την ανακτήσουν ξανά 25 παίκτες μαζί, είναι περίπλοκο. Αλλά πρέπει να προσπαθήσουμε. Το ότι μας λείπει η συγκέντρωση φαίνεται από το γεγονός ότι είχαμε τη δεύτερη καλύτερη άμυνα και σε τρία ματς δεχτήκαμε εννιά γκολ».

Στο αγωνιστικό σκέλος είναι εκτός ο δεξιός μπακ Γκιρινγκέλι (21/0). Επανέρχονται διαθέσιμοι ο μπακ/στόπερ Περτικόνε (18/0) και ο χαφ Μπουσάλια (11/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-1-2): Παλεάρι – Μόρα, Περτικόνε, Αντόρνι, Μπενεντέτι – Πρόγια, Ιόρι, Μπράνκα – Ντ’ Ούρσο – Ροζάφιο, Ντιαό.

2 σερί G/G & Over 3,5.

Τρίτη διαδοχική νίκη, 1-0 την Εμπολι και βγήκε από τη ζώνη των πλέι-άουτ. Επέλεξε και πάλι τον «ζόρικο» τρόπο, βρήκε το γκολ νωρίς (20’) με τον Εραμο και κατόπιν μαζεύτηκε στην άμυνά της. Ο Λεάλι έβγαλε δύο δύσκολες καταστάσεις, στο 27’ και το 32’, η Ασκολι απορρόφησε την πίεση και σχετικά εύκολα κράτησε το 1-0, με τον γκολκίπερ μια ακόμα φορά καθοριστικό στο 78’.

Οι τρεις σερί νίκες είναι λογικό να έχουν βελτιώσει το κλίμα στην Ασκολι, που ψάχνει να επεκτείνει τη διάρκεια σε καλά αποτελέσματα. Ο τεχνικός Ντάβιντε Ντιονίτζι ζητεί από τους παίκτες του να μην χαλαρώσουν: «Δεν είμαστε σε κατάσταση που μπορούμε να χαλαρώσουμε, σε καμία περίπτωση, δεν πρέπει να χάσουμε τη συγκέντρωσή μας ούτε για μια στιγμή. Δεν έχουμε πετύχει τίποτα και αυτό το λέει η βαθμολογία μας, ξέρουμε ότι θα παλέψουμε ως το τελευταίο λεπτό της τελευταίας αγωνιστικής».

Τιμωρημένος ο χαφ Εραμο (11/1, 20/1 Εντέλα), που έκρινε το ματς με την Εμπολι. Παραμένουν εκτός ο χαφ Πιτσινόκι (13/0) και οι φορ Μπερέτα (6/0), Ροσέτι (6/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-4-2-1): Λεάλι – Γκραβιγιόν, Μπρόσκο, Ρανιέρι – Πουτσίνο, Καβιόν, Μπρλεκ, Σερνίκολα – Μοροζίνι, Νίνκοβιτς – Σκαμάκα.

3/4 τελευταία Under 2,5.

Τσιταντέλα

Άσκολι

Β' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 0 - 1 2017/2018 3 - 2 2018/2019 2 - 2 2019/2020 1 - 2 2020/2021 1 - 0 2021/2022 2 - 0 2022/2023 3 - 0