ΣΕΪΝΑΓΙΟΕΝ - ΕΛΣΙΝΚΙ (22/5/21, 17:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΣΕΪΝΑΓΙΟΕΝ

0 - 2 22-05-21

ΕΛΣΙΝΚΙ

Για τον αγώνα ΣΕΪΝΑΓΙΟΕΝ-ΕΛΣΙΝΚΙ γράφει ο Θοδωρής Χαρόπουλος Ημερομηνία: 06:18 22/05/21

1
2

*** Με 2.000 οπαδούς στην εξέδρα.

Πραγματικό αφεντικό στην έδρα της Ουλου πέρασε αέρας 2-0 με τέρματα των Λέπιστο και Γέρβις. Μετά τις γκέλες στα πρώτα δύο παιχνίδια της χρονιάς σοβαρεύτηκε και επιβλήθηκε της αντιπάλου της κάνοντας εννιά τελικές οι τέσσερις στην εστία. Χώρια τα γκολ. Πολύ καλή εμφάνιση και δίκαιη νίκη, είχε και χαμένο πέναλτι στο α’ ημίχρονο.

Απόλυτη ικανοποίηση στην γηπεδούχο όχι μόνο επειδή πήρε την πρώτη της νίκη αλλά και διότι στο πρώτο ματς που θα έχει κόσμο το γήπεδο αντιμετωπίζει την Ελσίνκι. “Η HJK παρά τους τραυματισμούς είναι σε καλή κατάσταση. Είναι χαρακτηριστικό πως κατέγραψαν μόλις 0,7 xGoals κόντρα στην ύλη την οποία εντέλει κέρδισε 3-0 εκτός έδρας. Έχουν εξαιρετικές μονάδες που μπορεί να την βγάλουμε ασπροπρόσωπη ακόμα και σε μικρές εμφανίσεις του συνόλου” σημείωσε σε δηλώσεις του ο μάνατζερ Χόνκαβααρα.

Δεν παίζει ο μέσος Χάνολα (3/0) βάσει κανονισμού, επειδή είναι δανεικός από την Ελσίνκι.

Υπέταξε άνετα 2-0 τη Λάχτι σε ένα παιχνίδι ουσιαστικό μονόλογο. Ένιωσε κάποια απειλή αλλά στάθηκε άρτια στα αμυντικά της καθήκοντα. Σπατάλησε πάντως ένα ημίχρονο και όταν σοβαρεύτηκε στην επανάληψη καθάρισε το ματς με δύο γκολ του Ρίσκι (67’, 90’).

“Είμαστε σε καλή κατάσταση. Πάμε σε ένα απόλυτα ισορροπημένο παιχνίδι, σε μία περίοδο που δημιουργούμε καλές και πολλές ευκαιρίες. Είμαστε σε κατάσταση τέτοια που μας εξασφαλίζει την ευχέρεια να υιοθετήσουμε διαφορετικά αγωνιστικά πλάνα” δηλώνει ο αισιόδοξος Κόσκελα.

Με την ίδια αποστολή η Ελσίνκι, εκτός οι μπακ Κουασίβι-Μπένισαν και Σάκσελα (2/0) καθώς και ο μέσος Ζαϊρ.

Σεϊναγιόεν

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Ελσίνκι

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Α' ΦΙΝΛΑΝΔΙΑΣ 2014 2 - 0 2015 3 - 0, 1 - 2 2016 2 - 3 2017 0 - 2, 0 - 6 2018 0 - 1 2019 0 - 0 2020 1 - 2 2021 0 - 2 2022 0 - 1 2023 1 - 2, 2 - 3