ΣΠΕΤΣΙΑ - ΜΠΕΝΕΒΕΝΤΟ (18/11/18, 16:00) Με απουσίες η Μπενεβέντο

ΣΠΕΤΣΙΑ

3 - 1 18-11-18

ΜΠΕΝΕΒΕΝΤΟ

Για τον αγώνα ΣΠΕΤΣΙΑ-ΜΠΕΝΕΒΕΝΤΟ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 21:11 17/11/18

1
2

***Εξ’ αναβολής για τη 10η αγωνιστική.

Αδικη ήττα από τη Σαλερνιτάνα (1-0), ήταν στα μέτρα της τουλάχιστον η ισοπαλία. Επηρεασμένη και από την αγωνιστική απραξία δύο εβδομάδων δεν μπήκε καλά στο ματς και στο 15’ δέχτηκε το γκολ, σταδιακά πήρε τον έλεγχο του αγώνα και απείλησε με την ισοφάριση. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου έμεινε με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Μπαρτολομέι, ωστόσο δεν «αισθάνθηκε» το μειονέκτημα. Μονόλογος το δεύτερο ημίχρονο με πολλές ευκαιρίες, το 1-1 δεν ήρθε ποτέ.

Θέληση για αντίδραση στη Σπέτσια μετά την ήττα από τη Σαλερνιτάνα, γενικώς συμπλήρωσε τρία ματς χωρίς νίκη. Ο Πασκουάλε Μαρίνο συστήνει υπομονή και θεωρεί πως το παιχνίδι με την Μπενεβέντο θα κριθεί στις λεπτομέρειες: «Εχουμε ακόμα στενοχώρια από τον τρόπο της ήττας στο Σαλέρνο αλλά πρέπει να κοιτάξουμε παρακάτω. Στο παιχνίδι με την Μπενεβέντο χρειάζεται υπομονή, η αντίπαλος χτίστηκε για να πάρει το πρωτάθλημα και θα έρθει εδώ για τη νίκη, οι λεπτομέρειες θα κάνουν τη διαφορά».

Σχετικά θετικά τα αγωνιστικά νέα, θα λείψει βέβαια λόγω της αποβολής του ο βασικός χαφ Μπαρτολομέι (9/1). Δεν υπολογίζεται ο νεαρός φορ Γκούντγιονσεν (3/0) και από την προετοιμασία ο χαφ Μαστίνου (-) και ο στόπερ Ερλιτς (-). Διαθέσιμος μετά την τελευταία απουσία του ο βασικός εξτρέμ Γκιάσι (9/1).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Λαμάνα – Ντε Κολ, Τέρτσι, Τζιάνι, Κριβέλο – Ματζόρε, Ρίτσι, Κρίμι – Οκερέκε, Γκαλαμπίνοφ, Πιερίνι.

3/4 G/G & Over 2,5 εντός έδρας.

Επαθε «κάζο» στο Κάρπι και ισοφαρίστηκε σε 2-2, με δύο γκολ από το 85’ και έπειτα. Η Μπενεβέντο επιβεβαίωσε και πάλι το «εύθραυστο» της άμυνάς της και μολονότι σκόραρε και στο δέκατο φετινό παιχνίδι δεν μπόρεσε να κρατήσει το θεωρητικά άνετο 2-0 από το 65’. Στο 85’ δέχτηκε τη μείωση και στο 94’ την ισοφάριση, χωρίς να έχει απειληθεί νωρίτερα.

Τα τελευταία αποτελέσματα, η εντός έδρας ήττα από την Ασκολι και το 2-2 στο Κάρπι, με την Μπενεβέντο μπροστά στο σκορ με 2-0 ως το 85’, φέρνουν τον Κρίστιαν Μπούκι σε δύσκολη θέση και υπό κρίση, πρέπει να βρει αντίδραση στο εξ’ αναβολής ματς με τη Σπέτσια. Η Μπενεβέντο έχει «χτιστεί» φέτος για να πρωταγωνιστήσει και να επανέλθει άμεσα στη Serie A, ωστόσο της λείπει η διάρκεια στην απόδοση και παρά το έμπειρο του ρόστερ της κάνει πολλά λάθη που της κοστίζουν βαθμούς.

Από την Τετάρτη λοιπόν η αποστολή βρίσκεται στη Λα Σπέτσια, με αρκετά προβλήματα τραυματισμών. Ο Μπούκι πήρε το σύνολο του ρόστερ στην αποστολή, ωστόσο είναι τιμωρημένος ο χαφ Τέγιο (9/1). Τραυματίες είναι ο βασικός δεξιός μπακ/χαφ Μάτζιο (6/1), ο στόπερ Κόστα (3/0) και οι χαφ Νοτσερίνο (6/0), Ντελ Πίντο (3/0) και ο στόπερ Αντέι (1/0), από την προετοιμασία έξω ο στόπερ Τούια και ο χαφ Μπουκατά. Ισως να προλάβει ο εξτρέμ Ιμπρότα (9/1), που έχασε το τελευταίο.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Πουτζιόνι – Γκιάμφι, Βόλτα, Μπιλόνγκ, Ντι Κιάρα – Βιόλα, Μπαντινέλι – Ινσίνιε, Μπουοναγιούτο, Ρίτσι – Κόντα.

Μαζί με την Μπρέσια οι μοναδικές ομάδες που έχουν σκοράρει σε όλα τα ματς.

Σπέτσια

Μπενεβέντο

ΟΛΑ

Α' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 1 - 1 2021/2022 - 2022/2023 -
Β' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 1 - 3 2017/2018 - 2018/2019 3 - 1 2019/2020 0 - 1 2020/2021 - 2021/2022 - 2022/2023 -