ΤΣΕΛΤΕΝΑΜ - ΚΡΟΥ (28/11/20, 17:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΚΡΟΥ

Για τον αγώνα ΤΣΕΛΤΕΝΑΜ-ΚΡΟΥ γράφει ο Πάνος Ζάρρας Ημερομηνία: 06:00 28/11/20

1
2

Μέσα από τα χέρια της έχασε τη νίκη κόντρα στην Κέμπριτζ την Τρίτη, μένοντας τελικά στο 1-1. ισοπαλία εντός με 1-1 με αντίπαλο την Κέμπριτζ. Η Τσέλτεναμ ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και για 20’ δεν ά­φησε περιθώριο αντίδρασης στην αντίπαλό της. Αφεντικό στο πρώτο ημίχρονο, όπου α­πειλήθηκε μόνο μια φορά και τελικά βρήκε το γκολ στο 45+4’). Ισορροπημένο το δεύτερο ημίχρονο, φαινόταν να το έχει φέρει στα μέ­τρα της, αλλά την πάτησε στο τέλος.

Ο Νταφ εξήρε την Κρου τονίζοντας ότι είναι ομάδα που πέρσι προήχθη στην Λιγκ 1, είναι σκληρός αντίπαλος και πολύ καλή ομάδα. Παρ’ όλα αυτά, γνωρίζει πολύ καλά την Κρου, ξέρει από τι απειλείται, και θέλει αλλά και μπορεί να οδηγήσει την Τσέλτεναμ στον 3ο γύρο, όπως δήλωσε χαρακτηριστικά.

Σταθερά εκτός ο μέσος Μποντς (5/0, 2 αλλ.), που χά­νει τη σεζόν. Επέστρεψε ως αλλαγή ο δανεικός μέσος Φιν Αζάζ (5/1, 1 αλλ.).

Κατώτερο των περιστάσεων σε δεύτερο σερί παιχνίδι το σύνολο του Αρτελ, ηττήθηκε δίκαια 1-0 από την Ακρινγκτον. Προβλέψιμη με την στιγμή που δέχτηκε το γκολ (0-1 στο 59’), σχεδόν παραιτήθηκε από κάθε προσπάθεια μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, κάτι που ενόχλησε τον 40χρονο μάνατζερ.

«Δεν γίνεται κάθε φορά που δεχόμαστε γκολ να σκύβουμε το κεφάλι, επιμένω στο να δείχνουν πίστη οι παίκτες μου μέχρι τέλους, είναι κάτι το οποίο πρέπει να δουλέψουμε και να αλλάξουμε άμεσα», τα λόγια του Αρτελ.

Μόνο χαλαρά δεν προσεγγίζει την αναμέτρηση ο Αρτελ στην Κρου, ο 40χρονος μάνατζερ έχει ψηλά στην λίστα του τον θεσμό του κυπέλλου και το αποδεικνύει με τις δηλώσεις τους.

«Είναι πολύ σημαντικό για το κλαμπ να βρίσκεται στην κλήρωση της Δευτέρας, το οικονομικό όφελος θα βοηθήσει πολύ, θα είναι ένα επιπλέον ματς για εμάς τον Γενάρη, όμως θεωρώ πως το κίνητρο είναι ισχυρό για τις ομάδες των χαμηλότερων κατηγοριών, ο θεσμός του κυπέλλου για μένα είναι μαγικός και κατά την άποψη μου είναι η καλύτερη διοργάνωση στον κόσμο».

Στο 50-50 ο στόπερ Μπεκλς (13/0) και ο φορ Μάντρον (12/4).

Τσέλτεναμ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΛΙΓΚ ΚΑΠ ΛΙΓΚ ΤΡΟΦΙ

Κρου

FA CUP 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 1 - 1 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 1 - 1 2021/2022 - 2022/2023 -