Για τον αγώνα ΘΕΛΤΑ-ΑΛΑΒΕΣ γράφει ο Γιώργος Τεριακής Ημερομηνία: 09:00 19/10/18

1
2

*** Προϊστορία (συνολική): 10-6-2.
*** Εξι σύνδεσμοι οπαδών της Θέλτρα θα μπουν μετά το 30ό λεπτό στο γήπεδο, διαμαρτυρόμενοι για την απόφαση της διοίκησης να μην τους επιτρέψει να τοποθετούν τα πανό τους στις κερκίδες του «Μπαλαΐδος», επειδή κρύβουν τις διαφημιστικές πινακίδες.

Αγνοεί τη νίκη από την 1η Σεπτέμβρη και το 2-0 επί της Ατλέτικο, με τις εμφανίσεις να μην είναι και τόσο κακές. Εχασε 2-1 από τη Σεβίλλη, σε ματς μοιρασμένο μέχρι την αποβολή του Αραούχο στο 58΄. Μπορεί να έχανε από το 39΄, αλλά ήταν μέσα στο ματς και είχε φάσεις για να σκοράρει. Στο 63΄ ήρθε το δεύτερο, έψαξε το γκολ και το πέτυχε με τον Μπουφάλ στο 85΄, αλλά ήταν πια αργά.

Ορεξάτος εμφανίστηκε στη συνέντευξη Τύπου ο Αντόνιο Μοάμεντ, λέγοντας: «Επιτέλους, ήρθε η μέρα για να αγωνιστούμε. Θέλουμε να παίξουμε καλά και να κερδίσουμε. Είναι κάτι για το οποίο δουλέψαμε αρκετά στη διακοπή», ενώ ξεκαθάρισε πως θα παίξει με τετράδα στην άμυνα.

Τιμωρημένος ο στόπερ Αραούχο (8/0), τραυματίας ο μέσος Γιένσεν (1/0), χτύπησε με την Ουρουγουάη την Τρίτη ο φορ Μάξι Γκόμες (8/4) και απουσιάζει. Επιστρέφει στην αποστολή ο Τούρκος εξτρέμ Εμρέ Μορ.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Σέρχιο Αλβαρεθ – Ούγκο Μάγιο, Καμπράλ, Ρονκάλια, Γιουνκά – Λομπότκα, Φραν Μπελτράν, Μπράις Μέντεθ – Μπουφάλ, Ιάγο Ασπας, Σίστο.

Επανφέρει την τετράδα στην άμυνα ο Μοάμεντ, ενώ ένας εκ των Μπουφάλ ή Εκερτ θα πάρει τη θέση του Μάξι Γκόμες στην ενδεκάδα.

Είναι αήττητη εδώ και 15 παιχνίδια εντός έδρας.

Ηρωική νίκη με 1-0 επί της Ρεάλ, την οποία έπιασε μάλιστα στη βαθμολογία. Από το ξεκίνημα σε παθητικό ρόλο, αμύνθηκε σωστά, κινδύνεψε κυρίως στο α’ μέρος, η ίδια έκανε από μία φάση σε κάθε ημίχρονο, για να σκοράρει στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων από ένα κόρνερ και κεφαλιά του αρχηγού Μάνου Γκαρθία.

Παρά το καλό ξεκίνημα, ο Αμπελάρδο δεν εφησυχάζει, λέγοντας: «Δεν υπάρχει καμία ευφορία, θα ηρεμήσουμε μόνο όταν εξασφαλίσουμε την παραμονή μας», ενώ τόνισε πως ο βασικός γκολκίπερ Πατσέκο, παρότι έβγαλε την τελευταία προπόνηση, δεν είναι σίγουρο πως θα αγωνιστεί.

Προέκυψαν απουσίες στην αποστολή, αφού δεν ταξίδεψαν ο φορ Γκουιντέτι (6/0), ο οποίος δε θα τεθεί αντιμέτωπος με την πρώην του ομάδα, αλλά και ο στόπερ Μαριπάν (6/0), αμφότεροι διεθνείς. Εκτός επίσης ο εξτρέμ Τβουμασί (2/0), ο χαφ Ντάνι Τόρες (1/0), ο αρ. μπακ Αντριάν Μαρίν (2/0) και ο στόπερ Ελι. Αντίθετα, μπήκε στην αποστολή ο βασικός γκολκίπερ Πατσέκο (8), αλλά η συμμετοχή του είναι αμφίβολη.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-4-2): Σιβέρα – Μαρτίν, Λαγουάρδια, Τσίμο Ναβάρο, Ντουάρτε – Γιόνι, Πίνα, Γουακάσο, Ιμπάι Γκόμεθ – Σομπρίνο, Καλέρι.

Ο Σιβέρα ξεκινά πιθανότατα αντί του Πατσέκο, ο Τσίμο Ναβάρο ξανά ως στόπερ, με τον Μαρτίν να παίξει στα δεξιά της άμυνας.

Τα 3 τελευταία της παιχνίδια στο Βίγκο με τη Θέλτα, ανεξαρτήτως διοργάνωσης, ήταν Under 2,5.

Θέλτα

Αλαβές

Α' ΙΣΠΑΝΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 1 - 0 2017/2018 1 - 0 2018/2019 0 - 1 2019/2020 6 - 0 2020/2021 2 - 0 2021/2022 4 - 0 2022/2023 -