ΣΤΑΝΤΑΡ Λ. - ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ (4/3/21, 21:45) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΣΤΑΝΤΑΡ ΛΙΕΓΗΣ

1 - 0 04-03-21

ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ

Για τον αγώνα ΣΤΑΝΤΑΡ ΛΙΕΓΗΣ-ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ γράφει ο Βασίλης Τσαπραλής Ημερομηνία: 09:38 04/03/21

1
2

*** ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ: Προημιτελικοί. Μονοί αγώνες. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και πέναλτι.
*** Χωρίς θεατές.
*** Για το πρωτάθλημα: Σταντάρ – Κλαμπ Μπριζ 1-1 (17/10) και Κλαμπ Μπριζ – Σταντάρ 3-1 (31/1).

Χρειάστηκε τα πέναλτι για να περάσει από το Κορτράικ (1-1 καν.αγ.) και να βρεθεί στα προημιτελικά (9/2).
Ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις (91’), ωστόσο κινδύνεψε περισσότερο στην παράταση.

Αυτή ήταν και η τελευταία επιτυχία για τον νεόκοπο τεχνικό Λεγιέ αφού ακολούθησε αρνητικό σερί (0-1-2) στο πρωτάθλημα, με τελευταία «στραβή» την ντροπιαστική ήττα (1-3) από την Αντερλεχτ στο παραδοσιακό ντέρμπι, που συνοδεύτηκε από κάκιστη εμφάνιση.

Εφτασε τους 6 αγώνες χωρίς νίκη στη λίγκα (0-3-3).

Το τεχνικός Λεγιέ τα έβαλε με τους παίκτες του μετά την ήττα από την Αντερλεχτ: “Κάναμε πολλά αβίαστα λάθη ειδικά σε άμυνα και μεσαία γραμμή. Αναγνωρίζω την κρισιμότητα του αγώνα κόντρα στην Κλαμπ Μπριζ. Είναι μία αναμέτρηση που θα κρίνει πολλά για τη φετινή μας συνέχεια ως ομάδα”.

Επιστρέφει στις επιλογές ο σημαντικός αμυντικός μέσος Ράσκιν (24/1).

Μακροχρόνια εκτός ο στόπερ Βανχέουσντεν (8/0).
Χωρίς νέες απουσίες.

Βρίσκεται σε κλοιό κορονοιού με 9 παίκτες θετικούς στα τεστ του Σαββάττου, όπως και ο τεχνικός Κλεμάν.

Αποτελέσματα των απωλειών ήταν τόσο ο αποκλεισμός από την Ντιναμό Κιέβου στο Γιουρόπα όσο και η αναβολή του τελευταίου αγώνα (Γάνδη) στο πρωτάθλημα.

Βρέθηκε στους «8» μετά την εύκολη νίκη (3-1) κόντρα στην Αντβέρπ (10/2), παίρνοντας εκδίκηση για την ήττα (0-1) στον περσινό τελικό κυπέλλου.

Στην περιπέτεια της υγείας του αναφέρθηκε ο τεχνικός Κλεμάν, που βγήκε από την καραντίνα και επιστρέφει σήμερα στον πάγκο. “Δεν είχα νιώσει ποτέ τόσο άρρωστος. Στους παίκτες μου αξίζουν πολλά συγχαρητήρια αφού μέσα σε αυτή την τόσο δύσκολη κατάσταση δείχνουν απόλυτο επαγγελματισμό”.

Βγήκαν τα αρνητικά τεστ του προπονητή Κλεμάν, των επιθετικών χαφ Λανγκ (18/11), Βανάκεν (23/6) και των στόπερ Ντενσβιλ (6/0), Μίτροβιτς (-) που επιστρέφουν σε δράση.

Νέα σημαντική απουσία ο βασικός φορ Ντοστ (8/5).
Δεν προλαβαίνουν να βγουν από καραντίνα ο αμυντικός χαφ Ριτς (24/2), ο χαφ Ντε Κετελάρε (26/1) και ο αναπλ. γκολκίπερ Χόρβαθ (1 συμ.).

Σταντάρ Λιέγης

Κλαμπ Μπριζ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ

ΚΥΠΕΛΛΟ ΒΕΛΓΙΟΥ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 4 - 1 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 1 - 0 2021/2022 - 2022/2023 -