ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ - ΣΕΡΚΛ ΜΠΡΙΖ (3/3/21, 21:45) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ

1 - 0 03-03-21

ΣΕΡΚΛ ΜΠΡΙΖ

Για τον αγώνα ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ-ΣΕΡΚΛ ΜΠΡΙΖ γράφει ο Βασίλης Τσαπραλής Ημερομηνία: 10:03 03/03/21

1
2

*** ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ: Προημιτελικοί. Μονοί αγώνες. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και πέναλτι.
*** Χωρίς θεατές.
*** Για το πρωτάθλημα: Αντερλεχτ – Σερκλ Μπριζ 2-0 (13/9) και Σερκλ Μπριζ – Αντερλεχτ 0-0 (14/2).

Με επιβλητική νίκη (5-0) επί της Ουνιόν (Β’ κατ.) στο ντέρμπι των Βρυξελλών πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά.
Δεν έχει βρει στο δρόμο της ομάδα της μεγάλης κατηγορίας.

Την Κυριακή πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη (3-1) στο παραδοσιακό ντέρμπι της χώρας κόντρα στη Σταντάρ Λ.
Ηταν καλύτερη και πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων (23’, 71’) πριν δεχτεί τη μείωση (83’) και σφραγίσει τη νίκη σε αντεπίθεση (93’).

Ο τεχνικός Κομπανί πανηγύρισε σαν παιδάκι στον πάγκο τη νίκη της ομάδας του στη Λιέγη.
Αυτό βέβαια δεν έβαλε τέλος στις επικρίσεις που δέχεται για τις -αψυχολόγητες πολλές φορές- διαρκείς αλλαγές στο βασικό σχήμα, που μοιάζουν σαν να θέλει να κρατήσει τους πάντες ικανοποιημένους στα αποδυτήρια.

Νέες απώλειες ο βασικός στόπερ Ντελκρουά (22/0) και ο μπακ Λόρενς (14/0).
Συνεχίζει εκτός ο γκολκίπερ Βαν Κρόμπριτζ (12 συμ.).

Επιστροφή μετά από πολλούς μήνες για τον ταλαντούχο μέσο Βερσχέρεν (12/2).

Η νίκη-πρόκριση (3-1) κόντρα στην Οστάνδη στον προηγούμενο γύρο (10/2) της έδωσε την απαιτούμενη ώθηση για να κάνει ντεμαράζ (2-1-0) στο πρωτάθλημα και να βγει από την επικίνδυνη ζώνη.

Το Σάββατο επικράτησε δίκαια (2-0) στη μάχη παραμονής της Μπέβερεν αφού ξεπέρασε ανώδυνα ένα κακό πρώτο 20λεπτο.

Εμφανώς ανανεωμένη στα χέρια του έμπειρου τεχνικού Βαντερχέγκε, που ήρθε την κατάλληλη στιγμή για να σωθεί η κατηγορία.

Προέχει φυσικά η παραμονή για τον σύλλογο και τον τεχνικό Βαντερχέγκε, που σήμερα -όπως και στους προηγούμενους γύρους- αποφάσισε να κρατήσει εκτός αποστολής 4 βασικούς παίκτες.

Δεν βρίσκονται στις επιλογές ο βασικός γκολκίπερ Ντιντιγιόν (26 συμ.), ο σημαντικός μέσος Χογκάς (28/1), ο βασικός μπακ Βιτίνιο (24/1) και ο χαφ Ντα Σίλβα (16/1).
Σε 2ο εκτός ο εξτρέμ Σόμερς (21/1, 19 αλλ.).
Σταθερά εκτός ο εξτρέμ Αζάρ (18/1),

Επιστρέφουν ο μπακ Βελκόφσκι (13/0), ο στόπερ Ταραβέλ (17/0) και ο μέσος Κανουτέ (16/1).

Άντερλεχτ

Σερκλ Μπριζ

ΚΥΠΕΛΛΟ ΒΕΛΓΙΟΥ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 1 - 0 2021/2022 - 2022/2023 -