ΙΝΤΕΡ - ΡΟΜΑ (6/12/19, 21:45) Από θέση ισχύος η Ιντερ

Για τον αγώνα ΙΝΤΕΡ-ΡΟΜΑ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 04:09 06/12/19

1
2

***Προς το sold-out (70.000 εισιτήρια).

Πανηγυρίστηκε έξαλλα το προσπέρασμα στην κορυφή με το 2-1 επί της ΣΠΑΛ. Ηξερε το αποτέλεσμα της Γιουβέντους και την ευκαιρία για πρώτη θέση, ο Λαουτάρο Μαρτίνες έκανε τη διαφορά με τα δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, το άγχος έκανε την εμφάνισή του μετά τη μείωση του 50’. Δέχτηκε κάποιες φάσεις από τη ΣΠΑΛ και πήγε ως και σε καθυστερήσεις για να κρατήσει το 2-1.

Ακολουθεί και ο «τελικός» με την Μπαρτσελόνα για την πρόκριση στο Τσάμπιονς Λιγκ, οι «νερατζούρι» θέλουν νίκη απέναντι σε μια αδιάφορη αντίπαλο για να βρεθούν στους «16». Φυσικά προέχει το ντέρμπι με τη Ρόμα, η Ιντερ είναι πια στην κορυφή και καλείται να διαχειριστεί το «βάρος» αυτής.

Ο Αντόνιο Κόντε τονίζει πως «μας περιμένει ένα παιχνίδι με πολύ υψηλό δείκτη δυσκολίας αλλά εμείς πρέπει να κοιτάμε την ομάδα μας. Θα υπάρξουν και στιγμές που θα υποφέρουμε, για αυτό και πρέπει να είμαστε ακριβείς στις ευκαιρίες που θα μας παρουσιαστούν. Μπαίνουμε σε μια περίοδο κρίσιμων αγώνων, πρέπει να φτάσουμε στη διακοπή του πρωταθλήματος με τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα».

Στη μεσαία γραμμή το μόνιμο πρόβλημα για τον Κόντε, ξέμεινε από λύσεις, είναι εκτός οι Μπαρέλα (13/1), Σένσι (7/3), Γκαλιαρντίνι (8/1). Απών και ο επιθετικός Σάντσες (3/1), μακροχρόνια.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-5-2): Χαντάνοβιτς – Γοδίν, Ντε Φράι, Σκρίνιαρ – Καντρέβα, Μπόρχα Βαλέρο, Μπρόζοβιτς, Βεσίνο, Μπιράγκι – Μαρτίνες, Λουκάκου.

Αν ξεκινήσει ο Βαλέρο ο Κόντε δεν θα έχει κανέναν χαφ στον πάγκο, υπάρχει το ενδεχόμενο ο Καντρέβα να περάσει στην τριάδα του κέντρου, με έναν εκ των Ντ’ Αμπρόζιο και Λαζάρο να παίρνει τη δεξιά πτέρυγα. Ο Ντ’ Αμπρόζιο μπορεί να παίξει και στην τριάδα της άμυνας, με τον Γοδίν να μένει εκτός.

Προϊστορία με Ρόμα στο «Σαν Σίρο»: 44-27-15. 7 σερί G/G και στις δύο έδρες.

9 διαδοχικά Over 2,5, τα 8 και G/G.

Η ατομική ποιότητα έκανε τη διαφορά στη Βερόνα και επικράτησε με 3-1. Μετά από δύο γρήγορα γκολ (17’ 0-1, 21’ 1-1) απειλήθηκε με δεύτερο αλλά στο 45’ πήρε προβάδισμα με πέναλτι. Στο δεύτερο ημίχρονο έμεινε κυρίως πίσω από την μπάλα και πέρασε κάποιες δύσκολες στιγμές, στις καθυστερήσεις βρήκε το τρίτο γκολ με τον Μκχιταριάν.

Η Ρόμα είναι σε καλή κατάσταση, έχει βρει μια διάταξη που της επιτρέπει να έχει ισορροπία σε άμυνα και επίθεση, ο Πάουλο Φονσέκα αναζήτησε τις λύσεις για να ξεπεράσει τα πολλά προβλήματα τραυματισμών, ίσως να μην είχε αυτό το σχήμα στο μυαλό του το καλοκαίρι, ωστόσο λειτουργεί και πάρα πολύ καλά.

Ο Πορτογάλος τεχνικός ενόψει Ιντερ ανέφερε πως «φτάνουμε σε αυτά τα παιχνίδια που θέλουν να παίζουν όλοι, είναι ευκαιρία για να δείξουμε ότι είμαστε σε καλή κατάσταση. Αντιμετωπίζουμε μια πολύ δυνατή ομάδα σε ένα σημαντικό γήπεδο, πρέπει να έχουμε θάρρος και να αναζητήσουμε τη νίκη. Προετοιμάσαμε το παιχνίδι καλά, μελετήσαμε τις κινήσεις τους και είμαστε έτοιμοι να απαντήσουμε στα “χτυπήματά” τους».

Την Πέμπτη η Ρόμα υποδέχεται τη Βολφσμπέργκερ, θέλει έναν βαθμό για να προκριθεί στους «32» του Γιουρόπα Λιγκ.

Στο αγωνιστικό σκέλος τέθηκαν νοκ-άουτ ο φορμαρισμένος εξτρέμ Κλάιφερτ (12/3) και ο εσχάτως αναπληρωματικός, στόπερ Φάτσιο (9/0). Παραμένουν εκτός ο μεσοεπιθετικός Παστόρε (8/0), ο χαφ Κριστάντε (8/1) και ο μπακ/χαφ Σπινατσόλα (1/0).

Ο Εντιν Τζέκο (14/6) είναι στην αποστολή, ταλαιπωρήθηκε τις τελευταίες μέρες από ίωση. Εξέτισε ο εξαιρετικός φέτος μεσοεπιθετικός Τζανιόλο (13/3).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Πάου Λόπεθ – Σπινατσόλα, Μαντσίνι, Σμόλινγκ, Κόλαροφ – Ντιαβαρά, Βερτού – Τζανιόλο, Πελεγκρίνι, Περότι – Τζέκο.

Τρεις οι αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο στη Βερόνα. Ο Τζανιόλο στη θέση του Ουντέρ δεξιά στην επίθεση, ο Περότι αντί του τραυματία Κλάιφερτ, ο Σπινατσόλα στο δεξί άκρο της άμυνας αντί του Σαντόν. Αν παρ’ ελπίδα δεν προλάβει ο Τζέκο, ο Φονσέκα θα ψάξει σχήμα χωρίς φορ περιοχής.

5/6 τελευταία Over 2,5.

Ίντερ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΙΤΑΛΙΑΣ

Ρόμα

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Α' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 0 - 3 2014/2015 2 - 1 2015/2016 1 - 0 2016/2017 1 - 3 2017/2018 1 - 1 2018/2019 1 - 1 2019/2020 0 - 0 2020/2021 3 - 1 2021/2022 3 - 1 2022/2023 1 - 2