ΜΠΟΑΒΙΣΤΑ - ΠΟΡΤΟ (26/9/20, 23:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

Για τον αγώνα ΜΠΟΑΒΙΣΤΑ-ΠΟΡΤΟ γράφει ο Κώστας Ζάγκας Ημερομηνία: 11:36 26/09/20

1
2

*** Ντέρμπι του Πόρτο.

Διαφήμιση για το ξεκίνημα το 3-3 στην έδρα της Νασιονάλ. Παραλίγο να κέρδιζε, αλλά ισοφαρίστηκε στο 92’. Εδειξε καλό πρόσωπο, παρότι είναι ακόμα σε δημιουργία και είχε οκτώ νέα πρόσωπα στην 11άδα!

Πλέον έκλεισε και τον φορ/εξτρέμ Ελίς, που είναι διεθνής με την Ονδούρα και αγωνιζόταν στο Χιούστον. Ο μέσος Σάουερ, που σκόραρε δύο γκολ στην πρεμιέρα, ανανέωσε ως το 2023.

Από την Πόρτο έχει ηττηθεί και στα 12 τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης. Πάντως ο Βάσκο Σεάμπρα προειδοποίησε για το σημερινό ματς ότι «η Πόρτο θα έχει δυσκολίες απέναντί μας. Πάμε να παλέψουμε για τους τρεις πόντους».

Χωρίς δικαίωμα ο στόπερ Τσιντόζι λόγω του ότι είναι δανεικός από την Πόρτο. Επιπλέον χτύπησε στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στη Μαδέιρα ο φορ Γιουσουφά και δεν προλαβαίνει.

Δεν έβγαλε μάτια στην πρεμιέρα, αλλά έδειξε σιγουριά, επιμονή και ωριμότητα για να γυρίσει το ματς με την Μπράγκα και να κερδίσει 3-1. Κρίσιμο το τέλος του πρώτου μέρους, καθώς έχανε ως το 45’, αλλά έβαλε δύο γκολ στα τέσσερα λεπτά των καθυστερήσεων. Στην επανάληψη κινδύνευσε σε μια-δυο περιπτώσεις, κλείδωσε με δεύτερο πέναλτι στο 89’.

Δύο γκολ με πέναλτι ο Αλεξ Τέγες, που ακόμα παραμένει, αλλά λογικά θα φύγει. Αποχώρησε ο φορ Σοάρες για την Κίνα, ενώ έχει πρόταση και ο επιθετικός ζε Λουίς.

Ο Σέρζιο Κονσεϊσάο ρωτήθηκε για άλλη μία φορά για το πώς θα αφήσει την «αγορά» έξω από την πόρτα, καθώς υπάρχουν διαρκώς σενάρια για τους παίκτες της, που μπορούν να επηρεάσουν τη συγκέντρωση την ώρα του αγώνα.

«Είμαστε προσεκτικοί σε αυτό που συμβαίνει, σε αυτό που συμβαίνει γύρω από το κλαμπ, τους παίκτες. Το πιο δύσκολο πράγμα δεν είναι να προπονηθείς, είναι να διαχειριστείς τα αποδυτήρια, αλλά και για αυτό με πληρώνουν, για να μπορώ να διαχειρίζομαι τέτοιες καταστάσεις».

Ο νεαρός φορ Εβανίλσον (φετινό απόκτημα από τη Φλουμινένσε) έχει ενοχλήσεις. Παραμένει μακροχρόνια εκτός ο στόπερ Μαρκάνο, όπως επίσης ο εξτρέμ Νακαζίμα και ο δεύτερος γκολκίπερ Ράμος.

Μποαβίστα

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΛΙΓΚ ΚΑΠ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑΣ

Πόρτο

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΛΙΓΚ ΚΑΠ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑΣ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑΣ

Α' ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 0 - 2 2015/2016 0 - 5 2016/2017 0 - 1 2017/2018 0 - 3 2018/2019 0 - 1 2019/2020 0 - 1 2020/2021 0 - 5 2021/2022 0 - 1 2022/2023 1 - 4