ΣΙΡΙΟΥΣ - ΕΡΕΜΠΡΟ (5/7/20, 18:30) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΣΙΡΙΟΥΣ

2 - 1 05-07-20

ΕΡΕΜΠΡΟ

Για τον αγώνα ΣΙΡΙΟΥΣ-ΕΡΕΜΠΡΟ γράφει ο Γιάννης Δρόσος Ημερομηνία: 04:21 05/07/20

1
2

Πέρασε νικηφόρα από το Φάλκενμπεργκ υποχρεώνοντας την ομώνυμη ομάδα σε ήττα με 1-2 σκορ. Παρότι πραγματοποίησε κάκιστο πρώτο ημίχρονο, ίσως το χειρότερο ως τώρα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το εις βάρος της 1-0, χωρίς να είναι καλύτερη της αντιπάλου της στην επανάληψη με δυο γρήγορα τέρματα πέτυχε την ανατροπή (69’, 71’).

Εντυπωσιάζει για τα δεδομένα της. Καταφέρνει να βρίσκεται στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με μόλις μια ήττα τρέχοντας αήττητο σερί τεσσάρων αγωνιστικών, γεγονός που τονώνει σημαντικά το ηθικό της.

Παρά το νικητήριο αποτέλεσμα στο Φάλκενμπεργκ, υπήρχε απογοήτευση στα πρόσωπα των ποδοσφαιριστών της εξαιτίας της πολύ κακής τους εικόνας και θέλουν με την Ερεμπρο να την αλλάξουν.

«Για πολλούς είναι θετικό το ότι παίζουμε αμέσως το επόμενο ματς καθώς έχουν την ευκαιρία να αποδώσουν καλύτερα» είπε ο βοηθός προπονητή Τέοντορ Ούλσον.

Πλήρης η αποστολή της.

Δεν εντυπωσίασε με την εντός έδρας εμφάνιση κόντρα στην Χέκεν, έκανε ό,τι χρειάστηκε, ωστόσο, για να αποφύγει την ήττα και τα κατάφερε αποσπώντας λευκή ισοπαλία. Αμύνθηκε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα καλά, περιορίζοντας την αντίπαλό της σε ελάχιστες καλές στιγμές. Η ίδια αντιμετώπισε το γνωστό πρόβλημα που δεν βρίσκει δίχτυα εντός έδρας.

Μέτρια η συνολική της παρουσία στην φετινή Αλσβένσκαν με μόλις μια νίκη, όμως καταφέρνει να διατηρείται αήττητη εδώ και τέσσερις αγωνιστικές και αυτό είναι κάτι που δίνει χρόνο στον Σελ να δουλέψει με την ομάδα του χωρίς γκρίνια.

Στα θετικά, το ότι μέχρι τώρα έχει αντιμετωπίσει ΑΪΚ, Γιουργκόρντεν και Χέκεν χάνοντας μόνο το πρώτο παιχνίδι και δείχνει ανταγωνιστική ακόμα και με ισχυρότερους αντιπάλους.