ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ - ΣΑΣΣΟΥΟΛΟ (27/10/21, 19:30) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ

1 - 2 27-10-21

ΣΑΣΣΟΥΟΛΟ

Για τον αγώνα ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ-ΣΑΣΣΟΥΟΛΟ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 19:25 26/10/21

1
2

***Στο 75% της χωρητικότητας.
***Προπονητής της Σασσουόλο (2007-2008) ο Μαξ Αλέγκρι.

Χωρίς να το αξίζει πήρε την ισοπαλία από την Ιντερ στο ντέρμπι (1-1). Αδυναμία δημιουργίας, έχανε όλες τις μονομαχίες, έμεινε πίσω στο σκορ (17’) και δεν μπορούσε να αντιδράσει. «Εφταιξε» και ο Αλέγκρι που άφησε εκτός ενδεκάδας τους Κιέζα-Ντιμπάλα, όταν μπήκαν στο ματς μετά το 65’ η Γιούβε κάπως «ζωντάνεψε», χωρίς κλασική ευκαιρία βρήκε πέναλτι μέσω VAR στο 89’ και ισοφάρισε.

Ο Μαξ Αλέγκρι επιβεβαίωσε τον… εαυτό του με τις αμυντικογενείς επιλογές στην ενδεκάδα, όταν ρωτήθηκε γιατί άφησε στον πάγκο τον Κιέζα για να ξεκινήσει ο Κουλουσέβσκι, τόνισε πως το έκανε γιατί ήθελε τον Σουηδό ακραίο να μαρκάρει τον… Μπρόζοβιτς. Ακόμα και όταν τραυματίστηκε ο Μπερναρντέσκι και έγινε αλλαγή, στη θέση του μπήκε ο Μπεντανκούρ και όχι ο Κιέζα, ο Αλέγκρι ακόμα φοβάται την άμυνά του και δεν παίρνει ρίσκα.

Σε κάθε περίπτωση η Γιουβέντους βρήκε ένα ανέλπιστο αποτέλεσμα και δεν άξιζε να φύγει με την ισοπαλία, ανέβασε παράλληλα το αήττητο στα 9 επίσημα παιχνίδια, ωστόσο παραμένει ακόμα πολύ πίσω από την κορυφή.

Τέθηκε νοκ-άουτ ο βασικός χαφ/εξτρέμ Μπερναρντέσκι (8/0), χάνει δεύτερο ο ημιβασικός φορ Κεν (6/2, 3 αλλ.).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-4-2): Περίν – Ντανίλο, Ντε Λιχτ, Ρουγκάνι, Ντε Σίλιο – Κουαδράδο, Μπεντανκούρ, Λοκατέλι, Μακ Κένι – Ντιμπάλα, Κιέζα.

Με αλλαγές ο Αλέγκρι, κάτω από τα δοκάρια ο Περίν, πιθανό νέο δίδυμο στόπερ οι Ρουγκάνι και Ντε Λιχτ, ίσως από το πρώτο λεπτό ο Ντιμπάλα, με τον Κιέζα δίδυμο μπροστά, ο Ντε Σίλιο νέο πρόσωπο στο αριστερό άκρο άμυνας.

Προϊστορία με Σασσουόλο στο Τορίνο: 7-1-0. 7 σερί Over 2,5.

5 διαδοχικά Under 2,5 σε κάθε διοργάνωση.

Συνάντησε προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο με τη Βενέτσια, έφερε όμως το ματς στα μέτρα της και επικράτησε με 3-1. Αφού σπατάλησε δύο καλές ευκαιρίες βρέθηκε να χάνει κόντρα στη ροή (32’), όμως δεν άφησε τη Βενέτσια να το πιστέψει περισσότερο. Ισοφάρισε με τον Μπεράρντι (37’) και προηγήθηκε με αυτογκόλ (50’), συνέχισε να πιέζει ψηλά και σε κόντρα επίθεση βρήκε το 3-1 με τον Φρατέζι.

Πήρε ανάσες η Σασσουόλο με τη νίκη επί της Βενέτσια, ο Αλέσιο Ντιονίζι διασφάλισε τη θέση του καθώς υπήρχαν σενάρια γύρω από το μέλλον του. Ενόψει Γιουβέντους ο 41χρονος τεχνικός τόνισε πως «η Γιουβέντους ξεπέρασε το κακό της ξεκίνημα και παίρνει τα αποτελέσματα, ακόμα και όταν δεν παίζει καλά. Εμείς πρέπει να επικεντρωθούμε στη δική μας απόδοση, αν διατηρήσουμε την ίδια απόδοση και στα 90 λεπτά μπορούμε να διεκδικήσουμε το θετικό αποτέλεσμα».

Τέθηκε νοκ-άουτ ο ηγετικός μεσοεπιθετικός Τζούριτσιτς (9/2), χάνει τρίτο ο σημαντικός εξτρέμ Μπογκά (7/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Κονσίλι – Τολιάν, Κίρικες, Φεράρι, Ροζέριο – Λοπέζ, Φρατέζι – Μπεράρντι, Ρασπαντόρι, Τραορέ – Σκαμάκα.

Τραορέ και Ρασπαντόρι νέα πρόσωπα μεσοεπιθετικά, για τους Τζούριτσιτς και Μπογκά, αν και θέση επίσης διεκδικεί ο Ντεφρέλ. Σκαμάκα στην κορυφή της επίθεσης, Μπεράρντι από τη δεξιά πτέρυγα.

3 διαδοχικά G/G & Over 2,5.

Γιουβέντους

Σασσουόλο

Α' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 4 - 0 2014/2015 1 - 0 2015/2016 1 - 0 2016/2017 3 - 1 2017/2018 7 - 0 2018/2019 2 - 1 2019/2020 2 - 2 2020/2021 3 - 1 2021/2022 1 - 2 2022/2023 3 - 0