ΣΠΑΛ - ΒΙΤΣΕΝΤΖΑ (21/9/21, 21:30) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΣΠΑΛ

3 - 2 21-09-21

ΒΙΤΣΕΝΤΖΑ

Για τον αγώνα ΣΠΑΛ-ΒΙΤΣΕΝΤΖΑ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 02:26 21/09/21

1
2

***Στο 50% της χωρητικότητας.

Κακή εμφάνιση στη Ρετζίνα και ήττα με 2-1, οριακή μεν, δίκαιη δε. Η ΣΠΑΛ ήταν φοβισμένη στη νοοτροπία της και έπαιξε με αντεπιθέσεις, είχε αχίλλειο πτέρνα τη δεξιά πτέρυγα αλλά και τις στημένες φάσεις. Στο 16’ δέχτηκε το 1-0, χωρίς να έχει απειλήσει νωρίτερα ισοφάρισε στο 36’ με πέναλτι του Εσπόζιτο. Ο οποίος έκανε άσεμνη χειρονομία κατόπιν και κινδυνεύει με τιμωρία. Κατόπιν έπαιξε παθητικά για το 1-1, στο 68’ δέχτηκε το δεύτερο γκολ και δεν αντέδρασε.

Βήμα προς τα πίσω για τη ΣΠΑΛ η εμφάνισή της στη Ρετζίνα, ο Πεπ Κλοτέτ το αναγνώρισε και με τη Βιτσέντζα περιμένει «μια βελτιωμένη εικόνα, μπορούμε να παίξουμε πολύ καλύτερα. Μας περιμένει ένα ακόμα δύσκολο παιχνίδι, η Βιτσέντζα δεν έχει ξεκινήσει καλά αλλά διαθέτει πολύ καλούς παίκτες και ψάχνει τους πρώτους βαθμούς. Δεν μετράει όμως η βαθμολογική θέση, πρέπει να μείνουμε συγκεντρωμένοι και να κοιτάξουμε τη δική μας ομάδα».

Κανένα αγωνιστικό πρόβλημα, επανέρχονται διαθέσιμοι ο δεξιός μπακ Ντίκμαν (3/0) και ο χαφ Σουκουλίνι (-).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Τιάμ – Ντίκμαν, Βίκαρι, Καπραντόσι, Τριπαλντέλι – Εσπόζιτο, Ντα Ρίβα – Σεκ, Μανκόζου, Ντ’ Οράτσιο – Κολόμπο.

Τέταρτη ήττα σε ισάριθμα ματς, σε σχέση με τα προηγούμενα ωστόσο είχε καλύτερη εικόνα, στο 1-3 από την Πίζα. Αλλά είναι η περίοδος που όλα πάνε στραβά, έχοντας κάνει καλό πρώτο ημίχρονο προηγήθηκε στο 30’ με τον Πρόγια. Στην πρώτη ευκαιρία της Πίζα δέχτηκε το 1-1 (43’), στο ξεκίνημα της επανάληψης φοβερό γκολ του Ρανόκια δε μέτρησε οριακά μέσω του VAR, στο τελευταίο 10λεπτο έμεινε από δυνάμεις (81’ 1-2, 92’ 1-3).

Η Βιτσέντζα είχε περάσει μια δύσκολη εβδομάδα, με την υπαναχώρηση της διοίκησης στο θέμα της απόλυσης του Μίμο Ντι Κάρλο. Ο έμπειρος προπονητής συνεχίζει, παρά την τέταρτη ήττα, στην ομάδα επιτράπηκαν δηλώσεις μετά το ματς με την Πίζα και ο Ντι Κάρλο ανέφερε πως «η ψυχολογία είναι προφανές ότι δεν είναι και πολύ καλή, είναι περίοδος που όλα πάνε στραβά. Αν σκεφτώ μόνο το γκολ του Ρανόκια, που δε μέτρησε μέσω VAR, θυμάστε που κόσμος και πάγκος εξερράγησαν για να πανηγυρίσουν. Θα μπορούσε να είναι η στιγμή που θα γυρίζαμε σελίδα, εντούτοις τα πράγματα εξελίχθηκαν διαφορετικά».

Με αρκετά προβλήματα στη Φεράρα ο Ντι Κάρλο. Δεν κλήθηκαν στην αποστολή ο φορ Ντιαό (3/0), ο εξτρέμ Λαντζαφάμε (3/0), ο μπακ/στόπερ Μπρουσκατζίν (3/0) και οι χαφ Τογκουρντό (1/0), Τσέστερ (-).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-1-2): Πιτσινιάκο – Ιεράρντι, Μπρόσκο, Παντέλα, Καλντερόνι – Κρέκο, Πρόγια, Ποντίσο – Ρανόκια – Λόνγκο, Μετζορίνι.

ΣΠΑΛ

ΟΛΑ

Βιτσέντζα

ΟΛΑ ΚΥΠΕΛΛΟ

Β' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 3 - 2 2021/2022 3 - 2 2022/2023 -