ΛΟΥΚΕΡΝΗ - ΛΩΖΑΝΗ (27/9/20, 17:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΛΟΥΚΕΡΝΗ

2 - 2 27-09-20

ΛΩΖΑΝΗ

Για τον αγώνα ΛΟΥΚΕΡΝΗ-ΛΩΖΑΝΗ γράφει ο Γιώργος Κούλης Ημερομηνία: 13:14 26/09/20

1
2

«Ελβετική Σπορτς Αρένα» (16.800 θ.), Λουκέρνη
• Επιτρέπεται μέχρι 1.500 άτομα να βρίσκονται στο γήπεδο.

Άργησε να ξυπνήσει και ηττήθηκε 2-1 από την Λουγκάνο. Πραγματοποίησε κακό πρώτο ημίχρονο, μέχρι το 32’ είχε δεχτεί δύο τέρματα. Ανέβασε στροφές στην επανέναρξη, αγωνίστηκε με αριθμητικό πλεονέκτημα από το 69’, στις καθυστερήσεις μείωσε.

Κράτησε στον πάγκο τον Σελεστίνι και θα προσπαθήσει την νέα χρονιά να ψάξει κάτι παραπάνω από την περυσινή 5η θέση. Στο στρατόπεδο της Λουκέρνης θεωρούν την ήττα στη πρεμιέρα ως μια κακή παρένθεση, θα ψάξει άμεσα τη νίκη στον αγώνα της Κυριακής με την Λωζάνη.

Πήρε τον νεαρό μέσο Αλούνγκα, αποχώρησαν ο ταλαντούχος χαφ Μάλες για την Ιντερ και ο βασικός μπακ Κακαραμπάτζε για την Τενερίφη.

Σταθερά τραυματίες ο καλός στόπερ Μπούρκι και ο έμπειρος μπακ Σβέγκλερ.

Δεν έπιασε υψηλή απόδοση αλλά κέρδισε 2-1 την Σερβέτ. Μόλις πέντε τελικές προσπάθειες έκανε σε όλο το παιχνίδι, σημείωσε δύο τέρματα (17’, 59’), πιέστηκε στο τελευταίο εικοσάλεπτο της αναμέτρησης, δέχτηκε γκολ στο 83’ από το σημείο του πέναλτι.

Ξεκίνησε ιδανικά την νέα χρονιά και δείχνει πως δεν θα παραδοθεί εύκολα όσο αφορά την μάχη της παραμονής. Δεν προχώρησε σε ιδιαίτερες αλλαγές σε σχέση με πέρυσι και θα πορευθεί με την ίδια συνταγή που την έφερε στα μεγάλα σαλόνια, με τον τεχνικό Τζόρτζιο Κοντίνι να έχει την απαραίτητη εμπιστοσύνη από την διοίκηση.

Απέκτησε τον 17χρονο εξτρέμ Μπραζάο, κοντά στην έξοδο βρίσκεται ο ταλαντούχος επιθετικός Ζεκίρι που είναι μια ανάσα μακριά από την Μπράιτον.

Ξανά εκτός μάχης ο βασικός χαφ Γκέισμαν, ο νεαρός εξτρέμ Σμιντ και ο σημαντικός στράικερ Κούρα.

Λουκέρνη

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ

Λωζάνη

Α' ΕΛΒΕΤΙΑΣ 2013/2014 3 - 4, 2 - 0 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 0 - 3, 1 - 3 2017/2018 2 - 1, 2 - 3 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 2 - 2, 1 - 0 2021/2022 1 - 1, 3 - 0 2022/2023 -