ΦΡΕΝΤΡΙΚΣΤΑΝΤ - ΣΑΝΤΝΕΣ (20/5/21, 19:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΦΡΕΝΤΡΙΚΣΤΑΝΤ

2 - 1 20-05-21

ΣΑΝΤΝΕΣ

Για τον αγώνα ΦΡΕΝΤΡΙΚΣΤΑΝΤ-ΣΑΝΤΝΕΣ γράφει ο Αλέξανδρος Αντωνίου Ημερομηνία: 02:58 20/05/21

1
2

***Χωρίς οπαδούς

Επικράτησε εκτός έδρας της Ασάνε με 2-3, σε ένα παιχνίδι που ήταν… ροντέο. Μπήκε φουριόζα (18’, 27’), σκοράροντας δύο φορές μέσα στο πρώτο ημίωρο του αγώνα, η αντίπαλός της βρήκε όμως τα ψυχικά αποθέματα να μπει ξανά στο ματς (37’, 64’). Πήρε ξανά τα ηνία της αναμέτρησης σκοράροντας δύο λεπτά μετά και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος, αν και δέχτηκε αρκετή πίεση.

Αναδείχθηκε από το πουθενά σαν ομάδα εξάδας, αν και νεοφώτιστη στην κατηγορία, μετά την εκρηκτική εικόνα που είχε στα φιλικά (5/5 νίκες). Σαν ομάδας εξάδας εμφανίστηκε λοιπόν, εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά κενά της Ασάνε και έφυγε με το εκτός έδρας τρίποντο. Στα ύψη η ψυχολογία στις τάξεις της, αναμένεται να φανεί αν θα επιβεβαιώσει τις προσδοκίες.

Χωρίς το κοινό της η Φρέντρικσταντ, λόγω των μέτρων κορωνοϊού στην πόλη. Αργεί ακόμα ο Ισπανός επιτελικός μέσος Μάικελ, επιστρέφει λογικά ο αξιόλογος αμυντικός χαφ, Όσχαιμ (καραντίνα).

Θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω, στην εντός έδρας ήττα από τη Σταρτ με 1-2. Ξεκίνησε με το γκάζι πατημένο και σκόραρε πρώτη (32’), έχασε σωρεία ευκαιριών για να διπλασιάσει τα τέρματά της, κι όμως, παραχώρησε ανόητο πέναλτι (χέρι) σε ανύποπτη φάση και ισοφαρίστηκε λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ισορροπημένο το δεύτερο μέρος, η Σταρτ με όπλο την ποιότητά της βρήκε το νικητήριο γκολ και γύρισε τούμπα το παιχνίδι.

Ακόμα προσπαθεί να καταλάβει τι πήγε τόσο στραβά, έμεινε με άδεια χέρια σε ένα ματς που δημιούργησε πολλές φάσεις, κόντρα σε έναν αντίπαλο υψηλότατου επιπέδου για τα δεδομένα της κατηγορίας. «Το παιχνίδι έχει πολλά θετικά σημεία. Είμαστε στο σωστό δρόμο, παίξαμε εξαιρετικά σε μεγάλες περιόδους του αγώνα, η Σταρτ μάς τιμώρησε», δήλωσε με αισιοδοξία, ο προπονητής της ομάδας, Λάντρο.

Πλήρης αναμένεται στην πρεμιέρα.

Φρέντρικσταντ

Σάντνες

Β' ΝΟΡΒΗΓΙΑΣ 2014 - 2015 3 - 2 2016 0 - 0 2017 3 - 0 2018 - 2019 - 2020 - 2021 2 - 1 2022 1 - 2 2023 0 - 0