ΓΟΥΟΤΕΡΦΟΡΝΤ - ΜΠΟΕΜΙΑΝ (16/4/21, 19:45) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΓΟΥΟΤΕΡΦΟΡΝΤ

0 - 1 16-04-21

ΜΠΟΕΜΙΑΝ

Για τον αγώνα ΓΟΥΟΤΕΡΦΟΡΝΤ-ΜΠΟΕΜΙΑΝ γράφει ο Θοδωρής Χαρόπουλος Ημερομηνία: 11:28 16/04/21

1
2

*** Χωρίς κόσμο.

Περιορισμένων δυνατοτήτων; Μπορεί. Ως τώρα, πάντως, η Γουότερφορντ κακό ποδόσφαιρο δεν έχει αποδώσει. Στο τελευταίο της παιχνίδι ηττήθηκε 2-1 εκτός έδρας από την πρωτοπόρο και αήττητη Φιν Χαρπς, την οποία, πάντως, έφερε στα όρια της. Το τέρμα με το οποίο έχει ισοφαρίσει και κρατούσε τον βαθμό ως το 93’ πέτυχε ο Μάρτιν στο 35’, λύγισε όμως στην τελευταία φάση των καθυστερήσεων του αγώνα.

Μετά τα τέσσερα πρώτα παιχνίδια και με την Γουότερφορντ να μην έχει βγάλει κακό αγωνιστικό πρόσωπο, χωρίς να έχει ενθουσιάσει ταυτόχρονα, διακρίνεται μία μεταστροφή του κλίματος και των σχέσεων με τον κόσμο. Φαίνεται πλέον να υπάρχει διάθεση να δείξουν υπομονή και να στηρίξουν το κλαμπ οι οπαδοί. Αυτό προφανώς και δεν δίνει λευκή επιταγή στον Σίντι, σίγουρα όμως του αγόρασε λίγο χρόνο.

Ο αμυντικός Όσκαρ Μπρέναν (3/1) εξέτισε την ποινή του και υπολογίζεται, κάτι που σημαίνει ότι η Γουότφορντ αναμένεται να παραταχθεί ουσιαστικά πλήρης κόντρα στην Μποέμιαν.

Σπουδαία νίκη πέτυχε η Μποέμιαν την περασμένη αγωνιστική. Δραπέτευσε με το διπλό 1-0 από το “Οριελ Παρκ” υποτάσσοντας την Ντάνταλκ. Μάλιστα οι τσιγγάνοι είχαν πάρει προβάδισμα στο σκορ από το 13ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τζώρτζι Κέλι, Προβάδισμα που δεν κατάφερε ούτε καν να φέρει στα ίσα η μέτρια για μια φορά ακόμα πρωταθλήτρια του 2019.

Με τον μέσο Γουόρντ γηραιότερο παίκτη μόλις στα 30 του χρόνια, αντιλαμβάνεται κανείς το πόσο μετράει αυτό που τονίζουμε από την αρχή της σεζόν περί της νεανικής ομάδας που έχει στα χέρια του για να δουλέψει ο Κιθ Λονγκ. Θα πρέπει πάντως να επισημανθεί ότι δεν υπήρξε ως τώρα ματς το οποίο να μην βλέπετε η Μποέμιαν, μέτρια και βελτιωμένη η αγωνιστική της εικόνα.

Μόνη απώλεια ο μέσος Μάλον που δεν έχει ακόμα συμμετοχή φέτος..

Γουότερφορντ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Μποέμιαν

Α' ΙΡΛΑΝΔΙΑΣ 2014 - 2015 - 2016 - 2017 - 2018 1 - 1, 1 - 0 2019 0 - 0, 1 - 2 2020 0 - 2 2021 0 - 1, 1 - 0 2022 - 2023 -