ΛΕΧ ΠΟΖΝΑΝ - ΒΙΣΛΑ ΠΛΟΚ (26/7/19, 21:30)
HOT MATCH

ΛΕΧ ΠΟΖΝΑΝ

4 - 0 26-07-19

ΒΙΣΛΑ ΠΛΟΚ

Για τον αγώνα ΛΕΧ ΠΟΖΝΑΝ-ΒΙΣΛΑ ΠΛΟΚ γράφει ο Γιώργος Φραδελάκης Ημερομηνία: 10:40 26/07/19

1
2

Μπορούσε και το διπλό στην έδρα της πρωταθλήτριας Πιαστ, όμως το 1-1 τις αφήνει αμφότερες ευχαριστημένες. Πολύ μέτρια στο πρώτο ημίχρονο, από το 7′ κυνηγούσε στο σκορ η Λεχ, στο 77′ όμως έμεινε με δέκα η αντίπαλός της και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 82′ με τον πρώην της Πιαστ, τον Τόμτσικ που μπήκε δύο λεπτά νωρίτερα στο ματς!

Ικανοποίηση έφερε στις τάξεις της Λεχ το ξεκίνημα που είχε ομάδα, φεύγοντας με βαθμό από έναν θεωρητικά πιο δυνατό αντίπαλο. Ενόψει Βίσλα βέβαια οι απαιτήσεις είναι αυξημένες, αφού αυτή τη φορά φαβορί είναι η ίδια.

«Γνωρίζουμε πώς παίζει η Βίσλα. Είναι επικίνδυνη στην αντεπίθεση, αλλά είμαστε προετοιμσμένοι γι’ αυτό και θα παίξουμε ως επί το πλείστον επιθετικά», σημείωσε ο τεχνικός Ζούραβ.

Λείπει ξανά ο συνήθως αναπληρωματικός μέσος Λετνιόβσκι, στον αντίποδα όμως επιστρέφει ο βασικός φορ Γκιτκιάερ, διαθέσιμος ο νεοαποκτηθείς στόπερ Σάτκα που ήρθε μόλις από τη Ντουνάισκα.

Στο 5-1-1 απέναντι στη Βίσλα η Λεχ στα επτά ματς που έδωσαν την τελευταία τριετία.

Στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στη Γκόρνικ Ζάμπρζε (1-1) την έσωσε ο τερματοφύλακάς της πιάνοντας πέναλτι, με τον ίδιο τρόπο άνοιξε το σκορ η ίδια στο 48′, αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει το 1-0, αν και πίεσε περισσότερο την αντίπαλό της. Από ένα ακυρωμένο γκολ για επιθετικό φάουλ και οφ σάιντ, δίκαιη σε γενικές γραμμές η μοιρασιά των βαθμών.

Μπορούσε να κερδίσει, αλλά και να χάσει την περασμένη εβδομάδα, εν τέλει ο βαθμός της άφησε ανάμικτα συναισθήματα. Ηταν μαχητική η Βίσλα, αλλά έδειξε πως υπολείπεται σε ποιότητα.

Από εκεί και πέρα η αρμόδια επιτροπή απέρριψε την έφεσή της για τον τεχνικό Οριζίνσκι κι έτσι θα βρεθεί ξανά στην εξέδρα, λόγω αποβολής του στο τελευταίο ματς της περσινής σεζόν. Στον πάγκο θα βρεθεί και σήμερα ο βοηθός του Πάτρικ Κνίατ.

“Φωνάζει” για ενίσχυση μεσοεπιθετικά κι εν τέλει προχώρησε στην απόκτηση του Κοσοβάρου εξτρέμ Σαχίτι, ο οποίος έπαιξε πέρυσι στο πρώτο εξάμηνο στη Λάρισα.

Παραμένουν εκτός ο νεοαποκτηθείς στόπερ Αντάμτσικ, με τον αναπληρωματικό επιθετικό Αγκιέλσκι, δύσκολα ξανά ο επίσης νεοφερμένος αμυντικός Φόγιουτ, με τον βασικός φορ Ρικαρντίνιο και τον ημιβασικό στόπερ Γκαρθία.

Λεχ Πόζναν

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΚΟΝΦΕΡΕΝΣ ΛΙΓΚ

Βίσλα Πλοκ

Α' ΠΟΛΩΝΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 2 - 0 2017/2018 2 - 1 2018/2019 2 - 1 2019/2020 4 - 0 2020/2021 2 - 2 2021/2022 4 - 1 2022/2023 1 - 3