ΟΝΤΕΝΣΕ - ΡΑΝΤΕΡΣ (19/7/20, 17:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΟΝΤΕΝΣΕ

2 - 0 19-07-20

ΡΑΝΤΕΡΣ

Για τον αγώνα ΟΝΤΕΝΣΕ-ΡΑΝΤΕΡΣ γράφει ο Γιώργος Φραδελάκης Ημερομηνία: 08:00 19/07/20

1
2

* Ρεβάνς για τα πλέι οφ του Γιουρόπα. Ισχύει ο κανόνας του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση επανάληψης του σκορ του πρώτου αγώνα, ακολουθεί ημίωρη παράταση και αν δεν αλλάξει κάτι, πέναλτι. Ο νικητής αντιμετωπίζει σε διπλούς αγώνες τη Χόρασενς κι όποιος περάσει τον 3ο των πλέι οφ (Ααρχους ή Κοπεγχάγη) για μία θέση στην Ευρώπη.

* Α' ματς: Ράντερς-Οντένσε 2-1

* Κανονική διάρκεια: Οντένσε-Ράντερς 1-0, Ράντερς-Οντένσε 0-0

Ευτύχησε να προηγηθεί στο πρώτο παιχνίδι με τη Ράντερς από το 19ο λεπτό, αλλά σε ένα δεκάλεπτο στην επανάληψη δέχτηκε την ανατροπή. Συνολικά πάντως δεν υστέρησε και η ισοπαλία θα ήταν πιο δίκαιη, μετά το 2-1 είχε τρεις μεγάλες ευκαιρίες να ισοφαρίσει, αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκε.

«Απογοητευτικό το αποτέλεσμα, αλλά είναι σημαντικό πως σκοράραμε», επισήμανε ο τεχνικός Μίκελσεν μετά το πρώτο παιχνίδι με τη Ράντερς.

Η αλήθεια είναι πως η Οντένσε πρέπει να τα βάζει περισσότερο με τον εαυτό της, καθώς δεν υστέρησε της αντιπάλου της, αλλά πλήρωσε την αστοχία της. Θέλει να κυνηγήσει τις πιθανότητές της για την Ευρώπη, σε μία δεδομένα μετριότατη -προς κακή- χρονιά, όπου έφτασε να κινδυνεύει ακόμη και με υποβιβασμό και γι’ αυτό τα διαθέσιμα εισιτήρια (περίπου 4.000) έχουν σχεδόν εξαντληθεί για το αποψινό ματς.

Ελειψε και παραμένει αμφίβολος ο μέσος Ντράχμαν (27/0), δύσκολα ξανά ο φορ Λίντερ (4/0), ο αμυντικός Άντερσεν (15/0) και ο μέσος Τράνταρσον (8/1).

G/G έληξαν και τα πέντε τελευταία της Οντένσε.

Πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά των πλέι οφ του Γιουρόπα. Ο πρώτος φετινός της σκόρερ, ο πιτσιρικάς Ρίις ήταν αυτός που έφερε τούμπα το ματς για τη Ράντερς, που δεν ήταν συνολικά πάντως καλύτερη από την αντίπαλό της.

«Η νίκη αυτή μας δίνει ένα οριακό προβάδισμα, οι πιθανότητες είναι 51-49 υπέρ μας», δήλωσε ο τεχνικός Τόμασμπεργκ, ξεκαθαρίζοντας όμως ότι δεν θα πρέπει να πάει για να αμυνθεί και να κρατήσει απλώς το μηδέν η ομάδα του. «Αν θέλουμε να προκριθούμε θα πρέπει να πάμε εκεί και να σκοράρουμε. Θα πάμε στο Οντένσε με τη νοοτροπία ότι πρέπει να νικήσουμε», τόνισε ο προπονητής της.

Είναι γεγονός βέβαια ότι μακριά από το γήπεδό της η Ράντερς δεν δείχνει το ίδιο πρόσωπο κι έβγαλε μεγάλη αδυναμία στο μεγαλύτερο διάστημα της σεζόν.

Φρέσκο πρόβλημα ο μπακ Τόμσεν (25/0) που έγινε αναγκαστική αλλαγή την περασμένη εβδομάδα και τέθηκε νοκ άουτ. Λείπουν ξανά ο αρχηγός/αμυντικός Μάρξεν (25/1) και ο μέσος Γκρέβε (9/1).

Στο Over 2,5 τα 7/8 τελευταία της Ράντερς.

Οντένσε

Ράντερς

Α' ΔΑΝΙΑΣ 2013/2014 2 - 1 2014/2015 0 - 2 2015/2016 0 - 1, 2 - 3 2016/2017 1 - 1, 1 - 0, 3 - 0 2017/2018 3 - 1, 3 - 0 2018/2019 1 - 0 2019/2020 1 - 0, 2 - 0 2020/2021 2 - 1 2021/2022 1 - 2 2022/2023 0 - 0