ΑΒΑΪ́

Για τον αγώνα ΓΚΟΪΑΣ-ΑΒΑΪ́ γράφει ο Άκης Αχλατλής Ημερομηνία: 13:46 26/10/18

1
2

Απαθής στο 2-0 (68’, 90’) από την Κλ. Ρεγκάτας. Μία από τις χειρότερες εμφανίσεις της για φέτος. Σε δεύτερο ρόλο σε όλο το 90λεπτο, ξεκίνησε και τελείωσε το παιχνίδι με μεγάλο τουπέ, κάτι που πλήρωσε πολύ ακριβά μιας και η αντίπαλός της έτρωγε σίδερα από την αρχή μέχρι το φινάλε.

Ακόμη και έτσι, κράτησε όσο μπορούσε, γλίτωσε σε πέναλτι στο ξεκίνημα της επανάληψης και πάλι είχε μία σημαντική φάση, αν και δεν το άξιζε βάσει εικόνας, να προηγηθεί. Οταν ήρθε το πρώτο γκολ ουσιαστικά κατέρρευσε, δεν μπόρεσε να σηκώσει κεφάλι, βγήκε άναρχα στην επίθεση, άφησε πολλούς χώρους στην άμυνα και στις καθυστερήσεις ήρθε η χαριστική βολή.

Τρομερά γκάζια του Νέι Φράνκο προς τους παίκτες, ο έμπειρος τεχνικός είχε προειδοποιήσει για την επικείμενη χαλάρωση και είπε ότι δεν πρέπει η ομάδα του να δείξει ξανά τέτοια εικόνα μέχρι την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος. Οι παίκτες παραδέχτηκαν ότι δεν μπήκαν ποτέ στο πνεύμα του αγώνα με την Κλαμπ Ρεγκάτας και έκαναν την αυτοκριτική τους με σκοπό να αντιδράσουν άμεσα.

Ο έμπειρος τεχνικός υποστήριξε ότι υπάρχει αδημονία για να κλειδώσει την άνοδο η Γκοϊάς καθώς είναι ήδη δύο χρόνια στην Σέριε Β και το θέλουν όλοι πολύ να επιστρέψει στην μεγάλη κατηγορία. Τόνισε ότι οι παίκτες του έχουν την εμπειρία και την προσωπικότητα για να διαχειριστούν την πίεση που υπάρχει. Παράλληλα, δήλωσε ανήσυχος για τις δύο εντός έδρας ισοπαλίες στα τελευταία ματς στην Γκοϊάνια, λέγοντας ότι είναι τέσσερις πόντοι που χάθηκαν άδικα και θα μπορούσαν να έχουν σε πολύ διαφορετική κατάσταση την ομάδα στο ταμπλό της βαθμολογίας.

Απαντες παρόντες στην αποστολή, αποθεραπεύτηκε και ο κεντρικός αμυντικός Βίκτορ Ράμος (14/1, 1 ασ.), οπότε θα πάει με φόρσα μάξιμα στην αποψινή αναμέτρηση.

Κόλλησε στο 1-1 (1-0/45’, 1-1/51’). Καλύτερη μεν, αναποτελεσματική δε και με έντονα παράπονα από τη διαιτησία μετά το τέλος για πέναλτι που δεν της καταλογίστηκε. Εδωσε μάχη και την κέρδισε στον χώρο του κέντρου ώστε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Η πίεση που άσκησε, επιβραβεύτηκε με ένα γκολ στη λήξη του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, και χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα, δέχτηκε την ισοφάριση σε γκολ που έχει ευθύνη και ο γκολκίπερ της. Από το 60’ και μετά έκανε αντεπίθεση, οι αλλαγές του Ζενίνιο την βοήθησαν μεσοεπιθετικά, στρίμωξε την αντίπαλό της, έφτιαξε και έχασε σημαντικές φάσεις αλλά έπεσε πάνω στην μεγάλη μέρα του αντίπαλου γκολκίπερ για να μην μπορέσει να κερδίσει.

Ο Ζενίνιο έκανε δηλώσεις πριν την αποψινή αναμέτρηση με την Γκοϊάς λέγοντας ότι το τρίπτυχο της επιτυχίας για την ομάδα του συνοψίζεται στην ενότητα, την συγκέντρωση και την αυτοπεποίθηση. Παράλληλα, υπογράμμισε ότι πρέπει οι παίκτες του να κάνουν το παιχνίδι τους και να μην αλλάξουν τρόπο σκέψης, για να παρασυρθούν από την αντίπαλό τους.

Από την πλευρά του ο ηγετικός μέσος Μαρκίνιος, υποστήριξε ότι χρειάζεται καρδιά και πάθος απόψε κόντρα σε μία από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος προκειμένου αυτός και οι συμπαίκτες του να επιστρέψουν με τους τρεις πόντους στην Φλοριανόπολις.

Τιμωρημένοι ο μπακ Κάπα (31/2, 3 ασ.), ο φορ Ροντριγκάο (23/6, 3 ασ.).

Γκοϊάς

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΒΡΑΖΙΛΙΑΣ

Αβαΐ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Α' ΒΡΑΖΙΛΙΑΣ 2014 - 2015 0 - 1 2016 - 2017 - 2018 - 2019 2 - 0 2020 - 2021 - 2022 1 - 1 2023 -
Β' ΒΡΑΖΙΛΙΑΣ 2014 - 2015 - 2016 2 - 0 2017 - 2018 0 - 3 2019 - 2020 - 2021 3 - 0 2022 - 2023 -