ΑΛΑΒΕΣ - ΕΛΤΣΕ (26/10/21, 20:00): Σκληρό εξάποντο

ΑΛΑΒΕΣ

1 - 0 26-10-21

ΕΛΤΣΕ

Για τον αγώνα ΑΛΑΒΕΣ-ΕΛΤΣΕ γράφει ο Παναγιώτης Τράγος Ημερομηνία: 00:20 26/10/21

1
2

Νίκη χρυσάφι με 2-0 στο Κάδιθ σε ένα πολύ σημαντικό ματς στη μάχη της παραμονής. Ευτύχισε να προηγηθεί με πέναλτι στο 5’, ως το 30’ δικαιούνταν και δεύτερο γκολ σε κόντρες, δέχθηκε αρκετή πίεση στο δεύτερο μέρος αλλά άντεξε, το 2-0 στο φινάλε. Σίγουρα δεν ήταν καλύτερη στο ματς, απλά όλα της πήγαν όπως ακριβώς τη βολεύουν (γρήγορο γκολ, άμυνα απέναντι σε μέτρια επιθετικά ομάδα).

«Φέτος υπάρχει πολύ μεγαλύτερη ισορροπία στη λίγκα και αυτό που τελικά μετράει στα περισσότερα παιχνίδια είναι οι πολύ μικρές λεπτομέρειες. Το ότι μπήκαμε μπροστά στο σκορ απέναντι στην Κάδιθ ήταν παραπάνω από σημαντικό», έλεγε μετά το ματς ο Καγιέχα, κάτι που είναι παραπάνω από 100% ορθό. Η Αλαβές είναι δομημένη έτσι ώστε να είναι πολύ ευκολότερο να κρατήσει σκορ παρά να «γυρίσει» παιχνίδι. Δύο φορές φέτος έχει σκοράρει πρώτη, 2/2 νίκες.
«Ναι θα αλλάξω κάτι στην ενδεκάδα, είναι εντελώς διαφορετικό αυτό το ματς», είπε ο Καγιέχα χωρίς να προχωρήσει σε λεπτομέρειες για το πόσες ή ποιες μπορεί να είναι οι αλλαγές.

Απαντες θα είναι εκ νέου διαθέσιμοι.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Πατσέκο – Τσίμο, Μιάζγκα, Λαγουάρδια, Ντουάρτε – Τόνι Μογιά, Πίνα – Εντγκαρ, Μανού Γκαρθία, Ριόχα – Χοσέλου.
Ο Καγιέχα δοκιμάζει διάφορα πράγματα τελευταία, αλλάζει συνεχώς διάταξη, πρόσωπα, τακτική, μένει να δούμε τι θα κάνει τώρα. Μια πιθανή αλλαγή είναι στα χαφ με Πίνα αντί Λουμ, μια άλλη δεξιά είτε με Εντγκαρ ως κλασικό εξτρέμ, είτε με Μιγκέλ δε λας Κουέβας ως δεύτερος επιθετικός. Ενδεικτικά βάζουμε Πίνα και Εντγκαρ στην ενδεκάδα.

Με γκολ του Νταρίο Μπενεντέτο στο 84’ πήρε τελικά το 2-2 από την Εσπανιόλ σε ένα τρελό ματς. Η Ελτσε έκανε το καλύτερό της ημίχρονο (το πρώτο), προηγήθηκε και σε κάτι παραπάνω από ένα λεπτό (!) δέχθηκε δύο γκολ (51’, 52’) που γύρισαν το ματς. Κινδύνεψε μετά με τρίτο, άργησε να συνέλθει, ισοφάρισε τελικά.

«Όλα τα ματς είναι σημαντικά, έτσι αντιμετωπίζουμε και αυτό με την Αλαβές. Η Αλαβές συνεχώς ανεβαίνει και το κάνει διότι έχει ρόστερ και προπονητή για αυτό. Είμαστε καλά, έχουμε μπροστά μας ένα εντελώς διαφορετικού στυλ ματς σε σχέση με την Εσπανιόλ. Αυτή η ενδεκάδα που καλούμαι να βγάλω για το παιχνίδι με την Αλαβές είναι πραγματικά η δυσκολότερη. Μόλις τρεις μέρες, με ταξίδι, με παίκτες που άλλοι έχουν μικροχτυπήματα ή περισσότερη κούραση. Αλλά όλοι είναι διαθέσιμοι», είπε ο Εσκριμπά.

Εκτός αποστολής ο παγκίτης μεσοεπιθετικός Πιάτι (3/0) με ενοχλήσεις.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-4-2): Κασίγια – Παλάσιος, Βερδού, Ρόκο, Μοχίκα – Τέτε Μορέντε, Γκούτι, Μασκαρέλ, Φιδέλ – Μπενεντέτο, Μπογέ.
Σύμφωνα με τα τοπικά ΜΜΕ αναμένονται αλλαγές στην ενδεκάδα (το υπονόησε και ο Εσκριμπά) με Ρόκο, Παλάσιος, Μπενεντέτο να μπαίνουν σε αυτήν σε σχέση με το Σάββατο, ίσως και ο Τέτε Μορέντε ή Χοσάν δεξιά στα χαφ.

Αλαβές

Έλτσε

Α' ΙΣΠΑΝΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 0 - 2 2021/2022 1 - 0 2022/2023 -
Β' ΙΣΠΑΝΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 0 - 0 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 - 2021/2022 - 2022/2023 -