ΣΕΒΙΛΛΗ - ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ (4/12/21, 15:00) Πριν τους ευρωπαϊκούς «τελικούς»

ΣΕΒΙΛΛΗ

1 - 0 04-12-21

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ

Για τον αγώνα ΣΕΒΙΛΛΗ-ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ γράφει ο Γιώργος Τεριακής Ημερομηνία: 20:31 03/12/21

1
2

*** Ιδιαίτερο ματς για τον Ουνάι Έμερι, υπήρξε προπονητής της Σεβίλλης για μια τριετία (2013-16), κατακτώντας 2 Γιουρόπα Λιγκ.

Δεν άξιζε να χάσει στη Μαδρίτη από τη Ρεάλ. Προηγήθηκε με Ράφα Μιρ στο 12΄, είχε δοκάρι για δεύτερο στο 30΄, ισοφαρίστηκε στο 32΄ και χωρίς να κινδυνέψει ιδιαίτερα δέχθηκε το 2-1 στο 87΄, έχοντας μεγάλη φάση στις καθυστερήσεις σε κεφαλιά του Ντιλέινι.

Την Τετάρτη με αλλαγές για το κύπελλο, χρειάστηκε ένα γκολ του Οκάμπος στο 108΄ της παράτασης για να κάμψει την αντίσταση της Κόρδοβα με 1-0 εκτός έδρας.

Κρίσιμη εβδομάδα, καθώς την Τετάρτη έχει και το παιχνίδι με τη Σάλτσμπουργκ στην Αυστρία για το Τσάμπιονς Λιγκ, όπου θέλει μόνο νίκη για να προκριθεί.

Μιλώντας πάντως για το ματς με τη Βιγιαρεάλ, ο Λοπετέγκι είπε: «Είναι μία ομάδα που παίζει πολύ καλά, έχει κάνει σπουδαία παιχνίδια απέναντι σε μεγάλες ομάδες και ειδικά στην επίθεση έχει πλουραλισμό. Θα πρέπει να φτάσουμε στα όριά μας για να την αντιμετωπίσουμε».

Χάνει για 4 μήνες τον εξτρέμ Λαμέλα (12/4), ο οποίος αποφασίστηκε να χειρουργηθεί. Παραμένουν εκτός ο φορ Εν-Νεσιρί (7/3) και ο δεξιός μπακ/χαφ Χεσούς Νάβας (11/0), δε θα ρισκάρει πιθανότατα ο εξτρέμ Σούσο (8/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Μπόνο – Μοντιέλ, Κουντέ, Ντιέγκο Κάρλος, Ακούνια – Τζοάν Τζορδάν, Φερνάντο, Ράκιτιτς – Οκάμπος, Ράφα Μιρ, Πάπου Γκόμες.

Οι βασικοί πήραν ανάσες στο κύπελλο κι επανέρχονται. Δε σκέφτεται rotation ο Λοπετέγκι, παρότι υπάρχει η Σάλτσμπουργκ μεσοβδόμαδα.

Προϊστορία: 13-5-3, μόλις ένας άσος στα 5 τελευταία.

Έχει σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο στα 9 τελευταία εντός έδρα παιχνίδια της.

Εντός έδρας ήττα με 1-3 από την Μπαρτσελόνα, με δύο γκολ στα τελειώματα. Μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο ημίχρονο, έμεινε πίσω στο 48΄, απάντησε με τον Τσουκουέζε στο 76΄, αλλά μία αδράνεια της άμυνας στο 88΄ κι ένα πέναλτι στο 90+4΄ έφεραν την ήττα.

Την Τρίτη πέρασε με 8-0 από την έδρα της ερασιτεχνικής Βικτόρια Κορούνια, με τον Ζεράρ Μορένο (5/1) να παίζει για 30 λεπτά ως αλλαγή και να σκοράρει.

Όπως και η Σεβίλλη, έτσι κι αυτή έχει κρίσιμο ματς μεσοβδόμαδα για το Τσάμπιονς Λιγκ, αφού πηγαίνει για δύο αποτελέσματα στο Μπέργκαμο κόντρα στην Αταλάντα, ώστε να συνεχίσει στους «16».

Ο Έμερι πάντως ξεκαθάρισε πως για την ομάδα του (αλλά και για τη Σεβίλλη) προέχει το ματς πρωταθλήματος: «Όπως εμείς, έτσι και η Σεβίλλη, εκπροσωπούμε το ισπανικό ποδόσφαιρο στην Ευρώπη, ωστόσο εκεί πάμε μέσω της λίγκας κι αυτό δείχνει τη σημασία της. Το ματς αυτό θα μας δείξει πόσο έχουμε βελτιωθεί».

Διαθέσιμος μετά από καιρό σε ματς πρωταθλήματος ο ηγετικός φορ Ζεράρ Μορένο (5/1), πιθανώς από τον πάγκο και πάλι, προορίζεται για βασικός στο Μπέργκαμο μεσοβδόμαδα. Αμφίβολος ο μέσος Κοκλέν (13/1).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Ρούλι – Φόιτ, Ραούλ Αλμπιόλ, Πάου Τόρες, Πεδράθα – Παρέχο, Καπού, Τριγκέρος – Γέρεμι Πίνο, Ντανζουμά, Τσουκουέζε.

Κερδίζει θέση στην ενδεκάδα πιθανώς ο Τσουκουέζε, εκτός κι αν γίνει η έκπληξη και ξεκινήσει βασικός ο Ζεράρ Μορένο.

Στα 8/10 τελευταία μεταξύ τους στο «Πιθχουάν» υπήρξε κάρτα πριν το 30΄.

Σεβίλλη

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΕΥΡΩΠΗΣ

Βιγιαρεάλ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Α' ΙΣΠΑΝΙΑΣ 2013/2014 0 - 0 2014/2015 2 - 1 2015/2016 4 - 2 2016/2017 0 - 0 2017/2018 2 - 2 2018/2019 0 - 0 2019/2020 1 - 2 2020/2021 2 - 0 2021/2022 1 - 0 2022/2023 2 - 1