ΜΠΟΛΟΝΙΑ - ΤΟΡΙΝΟ (21/4/21, 21:45) ΣΤΟΙΧΗΜΑ
SPECIAL BET

ΜΠΟΛΟΝΙΑ

1 - 1 21-04-21

ΤΟΡΙΝΟ

Για τον αγώνα ΜΠΟΛΟΝΙΑ-ΤΟΡΙΝΟ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 22:00 20/04/21

1
2

***Χωρίς θεατές.
***Τεχνικός της Τορίνο (Μάιος 2016-Ιανουάριος 2018) ο Σίνισα Μιχάιλοβιτς.

Πολύ καλή εμφάνιση στο 4-1 επί της Σπέτσια. Προηγήθηκε με πέναλτι στο 12’ με τον Ορσολίνι και άμεσα βρήκε και δεύτερο με τον Μπάροου (18’). Δέχτηκε τη μείωση στο 34’ αλλά δεν κλονίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο το καθάρισε γρήγορα με τα δύο γκολ του Σβάνμπεργκ (54’, 60’), μπορούσε να σκοράρει κι άλλο στη συνέχεια.

Ο Σίνισα Μιχάιλοβιτς ενόψει της αναμέτρησης με την παλιά του ομάδα προσπάθησε να βρει κίνητρα και να επιμείνει σε καλές εμφανίσεις: «Εμείς πρέπει να φτάσουμε όσο πιο γρήγορα θέλουμε στη μαθηματική εξασφάλιση της παραμονής, οι 40 βαθμοί είναι το όριο. Θέλουμε τη νίκη με την Τορίνο και μετά να δούμε τους άλλους στόχους. Είχαμε λίγο χρόνο να προετοιμάσουμε το παιχνίδι  αλλά το ίδιο ισχύει και για την Τορίνο. Δεν πρέπει να επαναπαυθούμε. Η Τορίνο είναι δυνατή ομάδα, ίσως πιο δυνατή και από εμάς, έχει υλικό για να διεκδικήσει την Ευρώπη, βέβαια μια κακή χρονιά μπορεί να συμβεί, όπως γίνεται και με την Κάλιαρι για παράδειγμα».

Στο αγωνιστικό σκέλος δεν προέκυψε κάτι το νεότερο, ίδιες απουσίες. Εκτός σε τρίτο ο σημαντικός μπακ/στόπερ Τομιγιάσου (26/2). Παραμένουν εκτός ο αριστερός μπακ Χίκι (11/0), ο έμπειρος χαφ Μεδέλ (10/0) και ο φορ Σανταντέρ (4/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Σκορούπσκι – Μπαγέ, Ντανίλο, Σουμαόρο, Ντάικς – Σχάουτεν, Σβάνμπεργκ – Ορσολίνι, Σοριάνο, Σανσόνε – Μπάροου.

Με κάποιες αλλαγές αναμένεται το αρχικό σχήμα, ο Σανσόνε στη θέση του Παλάσιο και ο Μπάροου πάει στην κορυφή της επίθεσης, ο Μπαγέ στο δεξί άκρο της άμυνας αντί του Ντε Σιλβέστρι, ενώ και στον άξονα ο Ντομίνγκες αναζητεί θέση, αντί του Σχάουτεν.

Προϊστορία με Τορίνο στο «Νταλ’ Αρα»: 33-18-12. 8/10 τελευταία G/G.

2/3 τελευταία Under 2,5.

Δημιουργεί δυναμική να εξασφαλίσει την παραμονή και γρήγορα, με τη δεύτερη διαδοχική νίκη, απόλυτα δίκαιο το 3-1 επί της Ρόμα. Εχανε από την πρώτη φάση του ματς (3’) αλλά ήταν φανερό πως βρισκόταν σε καλή κατάσταση. Πολλές ευκαιρίες, 23 τελικές, το ματς γύρισε σωστά στο δεύτερο ημίχρονο με τα γκολ των Σανάμπρια (57’) και Τζάτζα (71’), είχε παίκτη παραπάνω από το 85’, βρήκε τρίτο στις καθυστερήσεις.

Η Τορίνο δημιουργεί δυναμική παραμονής με τους επτά βαθμούς από τα τρία τελευταία παιχνίδια και σε απαιτητικό πρόγραμμα, ο Ντάβιντε Νικόλα ζητεί από τους παίκτες του να μην επαναπαυθούν, καθώς ο στόχος δεν έχει επιτευχθεί. Φυσικά το κλίμα στις τάξεις των «γκρανάτα» είναι εξαιρετικό, ο προπονητής τονίζει ενόψει Μπολόνια: «Η Μπολόνια προέρχεται από μια μεγάλη νίκη, είναι ομάδα που παίζει καλό ποδόσφαιρο, που έχει προπονητή που του αρέσει το παραγωγικό ποδόσφαιρο και είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Η νίκη επί της Ρόμα μας έδωσε αυτοπεποίθηση και ξέρουμε πια ότι μπορούμε να κοντράρουμε κάθε αντίπαλο. Πρέπει να είμαστε προσεκτικοί στις λεπτομέρειες, για να πάρουμε το θετικό αποτέλεσμα».

Με κορονοϊό ο βασικός γκολκίπερ Σίριγκου (26/-48), χάνει τρίτο παιχνίδι, από εκεί και πέρα δεν υπάρχει άλλο πρόβλημα για τον Ντάβιντε Νικόλα.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-5-2): Μιλίνκοβιτς – Ιτζο, Ν’ Κουλού, Μπρέμερ – Σίνγκο, Ρινκόν, Μαντράγκορα, Βέρντι, Ανσάλντι – Σανάμπρια, Μπελότι.

Ο Νικόλα βρήκε τη διάταξη και δύσκολα θα την αλλάξει, στη μεσαία γραμμή ίσως ο Ρινκόν να επανέλθει αντί του Λούκιτς. Μπελότι και Σανάμπρια συνεχίζουν στο επιθετικό δίδυμο.

5/7 τελευταία G/G & Over 2,5.

Μπολόνια

Τορίνο

Α' ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 1 - 2 2014/2015 - 2015/2016 0 - 1 2016/2017 2 - 0 2017/2018 1 - 1 2018/2019 2 - 2 2019/2020 1 - 1 2020/2021 1 - 1 2021/2022 0 - 0 2022/2023 2 - 1