ΙΝΤΕΡ - ΑΤΑΛΑΝΤΑ (31/1/23, 22:00) Προημιτελικός που κρίνει πολλά
SPECIAL BET

ΙΝΤΕΡ

1 - 0 31-01-23

ΑΤΑΛΑΝΤΑ

Για τον αγώνα ΙΝΤΕΡ-ΑΤΑΛΑΝΤΑ γράφει ο Γιάννης Γιαννούλας Ημερομηνία: 23:04 30/01/23

1
2

***Νοκ-άουτ για τα προημιτελικά του κυπέλλου. Παράταση και αν χρειαστούν πέναλτι, σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο.
***Στο πρωτάθλημα φέτος: Αταλάντα – Ίντερ 2-3 (13/11).
***Στα ημιτελικά: Με τη νικήτρια του Γιουβέντους – Λάτσιο.

Δύσκολα αλλά δίκαια πέρασε από την έδρα της Κρεμονέζε (2-1) και πέρασε δεύτερη. Εκτός έδρας δεν μπορεί να κρατήσει το μηδέν με τίποτα, το πρώτο σουτ καταλήγει στα δίχτυα της, έτσι κι έγινε στο 11’. Σε αντίθεση με προηγούμενα ματς δεν έχασε την ψυχραιμία της, βοήθησε η γρήγορη ισοφάριση με τον Μαρτίνες, είχε 21 τελικές στο σύνολο και πολλές ευκαιρίες, βρήκε το νικητήριο στο 65’ με τον ίδιο παίκτη. Κατόπιν πήγε να παίξει με τη φωτιά, έδωσε μια κλασική στην Κρεμονέζε (83’).

Η Ίντερ έστω και δύσκολα πέρασε από την Κρεμόνα και είναι δεύτερη, βέβαια στο -13 από τη Νάπολι δεν μπορεί να ελπίζει σε κάτι για το πρωτάθλημα. Στο κύπελλο βρίσκει διέξοδο και είναι ομάδα που διακρίνεται στο θεσμό, η Ίντερ μπαίνει σε μια ζόρικη περίοδο με πολύ σημαντικά ματς και στις τρεις διοργανώσεις που λαμβάνει μέρος. Μετά το κύπελλο με την Αταλάντα την Κυριακή έχει το ντέρμπι με τη Μίλαν, αργότερα στον Φεβρουάριο θα έχει και τους αγώνες με την Πόρτο για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Μεταγραφικά κυριαρχεί το σίριαλ Σκρίνιαρ, ο στόπερ της Ίντερ έχει συμφωνήσει με την Παρί για το καλοκαίρι και υπάρχει το ενδεχόμενο, αν οι Γάλλοι καταθέσουν πρόταση σήμερα, που τελειώνει η μεταγραφική περίοδος, να φύγει άμεσα για το Παρίσι. Ο Σλοβάκος στόπερ αποκάλυψε μάλιστα σε μέσο της πατρίδας του πως έχει ήδη υπογράψει, η Ίντερ περιμένει την πρόταση προκειμένου να καρπωθεί έστω ένα οικονομικό όφελος.

Πάντα εκτός ο χαφ Μπρόζοβιτς (10/2). Ερωτηματικό ο στόπερ Σκρίνιαρ (19/0), για τους μεταγραφικούς λόγους που αναφέραμε.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-5-2): Ονάνα – Ντε Φράι, Ατσέρμπι, Μπαστόνι – Νταρμιάν, Μπαρέλα, Τσαλχάνογλου, Μκχιταριάν, Γκόσενς – Λουκάκου, Μαρτίνες.

Λογικά εκτός ο Σκρίνιαρ, με τον Ντε Φράι στη θέση του, μπορεί να πάει τρίτος στόπερ ο Νταρμιάν, με τον Ντάμφρις στη δεξιά πτέρυγα. Πιθανό και ο Λουκάκου να πάρει τη θέση του Τζέκο, με τον Μαρτίνες στο πλάι του.

3/4 τελευταία επίσημα N/G.

Έπαιξε τόσο όσο χρειαζόταν για να κερδίσει την αναιμική Σαμπντόρια (2-0). Αιφνιδιάστηκε από το καλό ξεκίνημα της Σαμπντόρια και απειλήθηκε στο πρώτο τέταρτο, κατόπιν πήρε τον έλεγχο, χωρίς πάντως να δημιουργεί ιδιαίτερα. Το προβάδισμα ήρθε μετά από στατική φάση με τον Μέλε (42’), στη συνέχεια ο Λούκμαν με φοβερή ενέργεια στο 57’ έκλεισε το σκορ. Ήταν το όγδοο γκολ του Νιγηριανού στα τέσσερα τελευταία επίσημα ματς, η Αταλάντα ακολούθως έκανε πολύ εύκολη διαχείριση.

«Θέλουμε να βγούμε στο Τσάμπιονς Λιγκ, έχουμε μεγάλη ευκαιρία φέτος», είπε ο Τζαμπιέρο Γκασπερίνι μετά το ματς με τη Σαμπντόρια, δίνοντας μεγαλύτερη βαρύτητα στο πρωτάθλημα, σε σχέση με το κύπελλο. Συγκεκριμένα τόνισε πως «έχουμε μπροστά μας ένα νοκ-άουτ ματς στο κύπελλο. Μου έρχεται να πω όμως ότι το πρωτάθλημα, με βάση τη βαθμολογία που υπάρχει τώρα, είναι πιο σημαντικό. Δεν είναι δικαιολογία βέβαια σε περίπτωση αποκλεισμού, πάμε στο Μιλάνο για να πάρουμε την πρόκριση, θέλουμε τη διάκριση στη διοργάνωση του κυπέλλου».

Για το πρωτάθλημα το Σάββατο παίζει εκτός έδρας με τη Σασσουόλο.

Εκτός ο στόπερ Παλομίνο (5/1) και ο μπακ/χαφ Τζαπακόστα (5/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (3-4-2-1): Μούσο – Τολόι, Τζιμσίτι, Σκαλβίνι – Χάτεμπουρ, Ντε Ρόον, Κοοπμέινερς, Μέλε – Μπογκά, Λούκμαν – Ζαπάτα.

Πιθανό ο Ζαπάτα να πάρει τη θέση του Χόιλουντ, Πάσαλιτς, Μπογκά και Έντερσον διεκδικούν θέση μεσοεπιθετικά.

Σκοράρει 2 τουλάχιστον γκολ στα επτά τελευταία επίσημα.

Ίντερ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΙΤΑΛΙΑΣ

Αταλάντα

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

ΚΥΠΕΛΛΟ ΙΤΑΛΙΑΣ 2013/2014 - 2014/2015 - 2015/2016 - 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 - 2019/2020 - 2020/2021 - 2021/2022 - 2022/2023 1 - 0