ΑΤΛΕΤΙΚΟ - ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ (3/10/20, 17:00) Επιστροφή σε σύστημα... Γρανάδα

ΑΤΛΕΤΙΚΟ

0 - 0 03-10-20

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ

Για τον αγώνα ΑΤΛΕΤΙΚΟ-ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ γράφει ο Παναγιώτης Τράγος Ημερομηνία: 01:45 03/10/20

1
2

*Δίχως θεατές.

Ο Σιμεόνε επέλεξε να κάνει πέντε αλλαγές σε σχέση με την ενδεκάδα που ενθουσίασε στο 6-1 επί της Γρανάδα και το πλήρωσε με ισοπαλία 0-0 απέναντι στην καλή και άκρως μαχητική Ουέσκα. Πολύ κακό πρώτο ημίχρονο, βελτιωμένη στο δεύτερο με αρκετές φάσεις για γκολ και ένα δοκάρι, το οποίο όμως δεν ήρθε και άφησε δύο πολύτιμους βαθμούς. Αν άξιζε να κερδίσει; Εντάξει είχε πολύ καλύτερες ευκαιρίες συνολικά, αλλά… ας πρόσεχε.

«Είναι ξεκίνημα της σεζόν, βλέπουμε κάθε ματς ξεχωριστά, κρατάμε το δεύτερο ημίχρονο από το ματς με την Ουέσκα. Η Βιγιαρεάλ έχει έναν σπουδαίο προπονητή, θα είναι ένα μεγάλο και περίπλοκο ματς. Φυσικά μπορούν να παίξουν μαζί Σουάρες και Ντιέγκο Κόστα κάποια στιγμή, θα δούμε. Ο Ζοάο Φέλιξ έχει αρχίσει καλά τη σεζόν, έχει ενθουσιασμό όπως και πέρυσι μέχρι που χτύπησε με τη Βαλένθια», είπε ο Σιμεόνε.

Δεν θα επιστρέψει από κορονοϊό για ντεμπούτο ο βασικός στόπερ Χιμένες.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-4-2): Ομπλάκ – Τρίπιερ, Σάβιτς, Φελίπε, Λόντι – Κορέα, Κόκε, Σαούλ, Καρασκό – Ζοάο Φέλιξ, Σουάρες.

Φαίνεται πως επιστρέφει σε ανθρώπινη ενδεκάδα με κανονικά εξτρέμ ο Σιμεόνε, παίζονται δύο θέσεις, Σαούλ ή Τόμας και Ζοάο Φέλιξ ή Ντιέγκο Κόστα (ελάχιστες πιθανότητες εδώ).

Σε 18 ματς ως γηπεδούχος στην Πριμέρα με τη Βιγιαρεάλ έχει 10-4-4 και γκολ 31-19.

Ο Σιμεόνε έχει 4-4-0 απέναντι στον Εμερι.

Αντέδρασε στην δια περιπάτου ήττα από την Μπαρτσελόνα, νίκησε καθαρά και δίκαια με 3-1 την Αλαβές εντός. Ο Εμερι άλλαξε πράγματα στην ενδεκάδα και αυτό βγήκε σε καλό, προηγήθηκε νωρίς, ισοφαρίστηκε με απίστευτη γκάφα του γκολκίπερ της, αλλά έφτασε άνετα στη νίκη, ήταν δύο κλάσεις ανώτερη από τους προβληματικούς Βάσκους.

«Σε άλλα ματς που θέλουμε περισσότερη δύναμη στα άκρα θα παίζουμε 4-3-3, σε άλλα 4-4-2 αλλά στο τέλος της ημέρας, μέσα σε 90 λεπτά αγώνα πολλά πράγματα αλλάζουν. Όταν έχεις αντίπαλο την Ατλέτικο δεν μετράνε τα συστήματα αλλά το πόσο καλά θα παίξεις σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού και την προσήλωση και προσοχή που θα δείξεις. Ο Κούμπο προσπαθεί να εγκλιματιστεί, δίνει τα πάντα στις προπονήσεις», είπε ο Εμερι.

Αμφίβολος αλλά μάλλον προλαβαίνει ο βασικός αριστερός μπακ Εστουπινιάν (3/0), αμφίβολη η επιστροφή του βασικού δεξιού μπακ Πένια (1/0) και του στόπερ Τσακλά (1/0), συνεχίζουν εκτός ο βασικός μέσος Κοκλέν (3/0) και ο αριστερός μπακ Μορένο. Δεν ανακοινώθηκε αποστολή.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-3-3): Ασένχο – Μάριο, Αλμπιόλ, Πάου Τόρες, Εστουπινιάν – Παρέχο, Ιμπόρα, Τριγέρος – Ζεράρδ Μορένο, Αλκάθερ, Μόι Γκόμεθ.

Τριγέρος (σε 4-3-3) ή Τσουκουέζε (σε 4-4-2) η αμφιβολία. Αν δεν είναι έτοιμος για βασικός ο Εστουπινιάν θα παίξει εκεί ο Τζάουμε Κόστα.

Μόλις τρεις νίκες σε 17 ματς απέναντι στην Ατλέτικο ο Εμερι (από επτά ήττες και ισοπαλίες).

Ατλέτικο

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΙΣΠΑΝΙΑΣ

Βιγιαρεάλ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Α' ΙΣΠΑΝΙΑΣ 2013/2014 1 - 0 2014/2015 0 - 1 2015/2016 0 - 0 2016/2017 0 - 1 2017/2018 1 - 1 2018/2019 2 - 0 2019/2020 3 - 1 2020/2021 0 - 0 2021/2022 2 - 2 2022/2023 0 - 2