ΒΑΛΕΝΘΙΑ - ΧΕΤΑΦΕ (1/11/20, 22:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ

ΒΑΛΕΝΘΙΑ

2 - 2 01-11-20

ΧΕΤΑΦΕ

Για τον αγώνα ΒΑΛΕΝΘΙΑ-ΧΕΤΑΦΕ γράφει ο Παναγιώτης Τράγος Ημερομηνία: 01:33 01/11/20

1
2

Βυθίζεται, δεν έχει λύσεις, δεν μπορεί, η εικόνα της δεν είναι καλή, ακόμη και όταν βελτιώνεται δείχνει λίγη. Όλα αυτά μαζί με ένα απαράδεκτα κακό πρώτο ημίχρονο έφεραν την ήττα με 2-1 στο Ελτσε. Δεν υπήρχε στο τερέν στο πρώτο 45λεπτο, στη συνέχεια βελτιώθηκε, καλή στο τελευταίο 25λεπτο, αλλά με δύο γκολ στην πλάτη είναι δύσκολο…

«Παγωμάρα» στην πόλη για την κατάντια της ομάδας, ψάχνουν άπαντες (οπαδοί και μη) τρόπους να βρουν τρόπο να δώσουν 200 εκατομμύρια ευρώ (σε βάθος δεκαετίας) στον Πέτερ Λιμ να σηκωθεί να φύγει. Αλλά ο… καταστροφέας της Βαλένθια είναι ακόμη και εκεί και συνεχίζει το έργο που ξεκίνησε από το καλοκαίρι. Συμφώνησε χθες το απόγευμα με την Ατλέτικο και πουλάει τον βασικό μέσο Κοντογκμπιά άμεσα αφήνοντας άλλη μια τεράστια τρύπα στο ρόστερ. Οι φίλοι της ομάδας είναι πλέον σοκαρισμένοι, απλά.

«Ο Κοντογκμπιά ήταν τραυματίας, οι γιατροί δεν μου έδιναν το ΟΚ τόσες μέρες. Σήμερα (σ.σ. χθες) προπονήθηκε κανονικά, είναι διαθέσιμος», έλεγε ο Χάβι Γράθια το πρωί, μην έχοντας ενημερωθεί ότι η διοίκηση τον πουλάει!

Επιστρέφει ο βασικός στράικερ Μάξι Γκόμες (6/3), νοκ άουτ ο βασικός στόπερ Ντιακαμπί (7/0) και ο πολύτιμος χαφ Εθκιέρδο (3/0).

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Τζάουμε – Κορέια, Παουλίστα, Μανγκαλά, Γκαγιά – Σολέρ, Βας – Τζέισον, Κανγκ-Ιν, Γκιεδές – Μάξι Γκόμες.

Μανγκαλά αντί Ντιακαμπί στα στόπερ, «παίζεται» η θέση στα δεξιά της επίθεσης με Τζέισον ή Μούσαχ.

Σε 15 ματς ως γηπεδούχος στην Πριμέρα με τη Χετάφε έχει 9-4-2 και γκολ 31-18.

Φωνάζει και όχι όλο το δίκιο με το μέρος της για το μαϊμού πέναλτι με το οποίο έχασε 1-0 εντός από τη Γρανάδα. Ηταν ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, δέχθηκε το γκολ τη στιγμή που πίεζε, είχε δύο δοκάρια στο ματς, αλλά δεν βρήκε το γκολ που σαφώς δικαιούνταν.

«Ευτυχώς όλα τα παιδιά είναι εντάξει. Δεν έχουμε προβλήματα και αυτή είναι η καλύτερη είδηση. Η τεχνολογία είναι καλή, αλλά δεν αποφασίζει το μηχάνημα που λέγεται VAR. Στο ματς με τη Χετάφε το μηχάνημα δείχνει ότι παίρνει μπάλα, κάποιος το μετέφρασε σε πέναλτι. Εκεί είναι το πρόβλημα. Η Βαλένθια είναι πάντα επικίνδυνη. Είναι σε μεγάλη ανάγκη βαθμών, εμείς τη σεβόμαστε και θεωρούμε το ματς πολύ δύσκολο», είπε ο Μπορδαλάς.

Απαντες στην διάθεση του Μπορδαλάς.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-4-2): Σόρια – Σουάρες, Τζενέ, Καμπάκο, Ολιβέρα – Νιόμ, Μακσίμοβιτς, Αραμπάρι, Κουκουρέγια – Μάτα, Κούτσο Ερνάντες.

Κλασική ενδεκάδα, παίζεται μια θέση στη επίθεση ανάμεσα σε Μάτα και Ανχελ.

Τέσσερα σερί αήττητη στο «Μεστάγια» για το πρωτάθλημα, μία νίκη, τρεις ισοπαλίες.

Μπορδαλάς εναντίον Βαλένθια στο πρωτάθλημα: 3-2-1.

Βαλένθια

Χετάφε

Α' ΙΣΠΑΝΙΑΣ 2013/2014 1 - 3 2014/2015 1 - 0 2015/2016 2 - 2 2016/2017 - 2017/2018 1 - 2 2018/2019 0 - 0 2019/2020 3 - 3 2020/2021 2 - 2 2021/2022 1 - 0 2022/2023 5 - 1