ΙΣΛΑΝΔΙΑ - ΕΛΒΕΤΙΑ (15/10/18, 21:45)

ΙΣΛΑΝΔΙΑ

1 - 2 15-10-18

ΕΛΒΕΤΙΑ

Για τον αγώνα ΙΣΛΑΝΔΙΑ-ΕΛΒΕΤΙΑ γράφει ο Γιάννης Δρόσος Ημερομηνία: 13:53 15/10/18

1
2

Α' γύρος: Ελβετία – Ισλανδία 6-0

Το πάλεψε και παραλίγο να κάνει την μεγάλη έκπληξη στο εκτός έδρας φιλικό με την Γαλλία, εκεί όπου αναδείχθηκε ισόπαλη με σκορ 2-2. Παρά τις αμυντικές αδυναμίες, ο αντίπαλος δεν μπόρεσε να τις εκμεταλλευτεί και κόντρα στην ροή του αγώνα κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο 30′. Το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο και στο δεύτερο ημίχρονο. Η Ισλανδία να δέχεται πίεση, αλλά να μην λυγίζει. Στο 58′ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ διπλασιάζει τα τέρματά της, αλλά στο τελευταίο πεντάλεπτο με αυτογκόλ και με πέναλτι έρχεται το παιχνίδι στα ίσα (86′, 90′).

Σε μεταβατικό στάδιο μετά την ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας από τον Σουηδό Ίερικ Χαμρίεν. Στα πρώτα δυο παιχνίδια η εικόνα της ομάδας ήταν προβληματική, αντίθετα στο φιλικό με την Γαλλία έδειξε πως βρίσκει σιγά σιγά και πάλι την αγωνιστική της ταυτότητα.

Δεν αναφέρονται αγωνιστικά προβλήματα.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-4-1-1): Χάλδορσον – Σέβαρσον, Ίνγκασον, Σίγκουρντσον, Μάγκνουσον – Σιγκουργιόνσον, Μπγιάρνασον, Χάλφρεντσον, Σκούλασον – Σίγκουρντσον – Μπόδβαρσον

Την Παρασκευή έβαλε δύσκολα στο Βέλγιο, αλλά τελικά ηττήθηκε (2-1) στον 2ο αγώνα της για τον όμιλο του Nations League. Με πρέσινγκ ψηλά, έκοψε τη δημιουργία των Βέλγων στο α’ ημίχρονο και ήταν σταθερά πιο απειλητική στις αντεπιθέσεις. Με λιγότερες δυνάμεις στην επανάληψη, επέτρεψε στους Βέλγους να φανούν απειλητικοί και να προηγηθούν (58’). Η πρόσκαιρη ισοφάριση (69’) δεν κράτησε για πολύ, με τον Λουκάκου να βρίσκει ξανά κενό στην αμυντική της διάταξη και να την τιμωρεί με δεύτερο γκολ (84’).

Είχε προηγηθεί η εξαιρετική εμφάνιση και η συντριβή της Ισλανδίας (6-0) στην πρεμιέρα του ομίλου (07/09).

Ικανοποιημένος από την προσπάθει των παικτών του κόντρα στο φαβορί του ομίλου Βέλγιο ο τεχνικός Πέτκοβιτς. Οι Ελβετοί απέσπασαν κολακευτικά σχόλια και από τους Βέλγους: «Ηταν μία από τις καλύτερες ομάδες που αντιμετωπίσαμε. Στο πρώτο ημίχρονο μας έβαλαν πραγματικά δύσκολα» παραδέχτηκαν τόσο ο τεχνικός των Βέλγων όσο και ο Βέλγος αμυντικός χαφ Βίτσελ.

Δεν ακολούθησε το κανονικό πρόγραμμα προπονήσεων ο στόπερ Ακανζί, καθώς είχε ενοχλήσεις. Η συμμετοχή του στο βασικό σχήμα παραμένει αμφίβολη.

Εχουν ήδη αποχωρήσει λόγω τραυματισμού μετά τις κλήσεις τους ο γκολκίπερ  Μπούρκι (Ντόρτμουντ) και ο φορ Εμπολό (Σάλκε). Τις θέσεις τους πήραν ο κίπερ Βον Μπάλμος (Γιουνγκ μπόις) και ο εξτρέμ Στέφεν (Βόλφσμπουργκ). Εμειναν εκτός επιλογών οι αμυντικοί Λιχστάινερ, Βίντμερ, Μπαμπού, Τζουρού και ο επ. χαφ Μεχμέντι.

ΠΙΘΑΝΗ 11ΑΔΑ (4-2-3-1): Ζόμερ – Λανγκ, Σαρ, Ακανζί, Ροντρίγκεζ – Τσάκα, Ζακάρια – Φάσναχτ, Σακίρι, Ζούμπερ – Σεφέροβιτς.