ΟΛΟΜΟΥΤΣ - ΠΡΙΜΠΡΑΜ (30/5/20, 15:00) ΣΤΟΙΧΗΜΑ
HOT MATCH

ΟΛΟΜΟΥΤΣ

1 - 2 30-05-20

ΠΡΙΜΠΡΑΜ

Για τον αγώνα ΟΛΟΜΟΥΤΣ-ΠΡΙΜΠΡΑΜ γράφει ο Μάκης Πορτούλας Ημερομηνία: 00:40 30/05/20

1
2

*** Μάξιμουμ 300 άνθρωποι στο γήπεδο.

*** Στον πρώτο γύρο: Πρίμπραμ – Όλομουτς 0-0.

«Τσίμπησε» το βαθμό στο εκτός έδρας 0-0 με τη Σλοβάτσκο σε ντέρμπι Μοραβίας την Τρίτη. Κάτι έδειξε επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο, ως και ελάχιστα πιο επικίνδυνη σε σχέση με την αντίπαλό της, αλλά στο δεύτερο χάθηκε από την αντίπαλη περιοχή, ζορίστηκε αρκετά με φάσεις στη δική της.

Εχει μόλις μία ήττα στα τελευταία εννέα παιχνίδια της.

«Κρατάμε το βαθμό, δεν τελειώσαμε τις φάσεις στο πρώτο μέρος, στο δεύτερο πέσαμε αισθητά», ανέλυσε ο κόουτς Λάταλ για τον πρώτο αγώνα της ομάδας του ύστερα από 2,5 μήνες, ευχαριστημένος από την άμυνα, όχι από την επιθεση.

Μια «ούτε κρύο, ούτε ζέστη» επανεκκίνηση για τη Σίγκμα, που διατηρεί τη θέση της στο μεσαίο βαθμολογικό γκρουπ, στόχος της για φέτος, αλλά πλέον βρίσκεται σε απόσταση βολής από την Μποέμιανς, συνεπώς σήμερα δεν βλέπει κάτι άλλο από νίκη. Πάντως για τη διεκδίκηση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου πιο εύκολος δρόμος φαντάζει το κύπελλο, όπου βρίσκεται στα ημιτελικά και θα αντιμετωπίσει στις 17 Ιουνίου τη Λίμπερετς.

«Κοιτάμε την ομάδα μας, πρέπει να σκοράρουμε στο σπίτι μας, ετοιμάζουμε αλλαγές ώστε να παίξουμε με την Πρίμπραμ καταλλήλως», σχολίασε για τη φιλοξενία της Πρίμπραμ ο Λάταλ.

Αμφίβολος ο ενίοτε βασικός ακραίος χαφ Πιλάρ (15/1, 5 αλλ.), δύσκολα ο καιρό εκτός, εκ των 2ων σκόρερ, φορ Νέσπορ (11/3, 5 αλλ.).

Μία νίκη στα τελευταία επτά εντός-εκτός με την Πρίμπραμ.

Η «πρώτη» του κόουτς Χόρβατ στον πάγκο της σημαδεύτηκε από τη δίκαιη ισοπαλία 0-0 με την Οστράβα εντός έδρας την Τρίτη και το σερί χωρίς νίκη έφτασε στο 0-5-13.

Παρουσία σχεδόν 100 κατόχων διαρκείας πήγε σε ένα… νυσταλέο πρώτο ημίχρονο, το οποίο έδωσε τη θέση του σε ένα βελτιωμένο δεύτερο. Τότε τόσο εκείνη, όσο και η αντίπαλός της είχαν ευκαιρίες για γκολ, πιθανώς οι καλύτερες να ήταν της φιλοξενούμενης.

«Πιθανώς σωστή η ισοπαλία, οι ομάδες είχαν από δύο καλές φάσεις, την καλύτερη η Οστράβα, αν το δεις έτσι καλός ο βαθμός για μας αυτή τη στιγμή», σχολίασε ο Χόρβατ.

Από τη μία θα περίμενε κάτι πιο ελπιδοφόρο στην επανέναρξη με την «ένεση» του νέου προπονητή, από την άλλη αντιμετώπισε μια ομάδα της πρώτης εξάδας, συνεπώς η ισοπαλία δεν είναι άσχημη. Ειδικά αν σήμερα πάρει κάτι στο «Αντρούβ».

«Αρκετά επιτυχημένο το ματς με την Οστράβα με το βαθμό που πήραμε, πάμε στο Ολομουτς για πόντους. Είμαστε έτοιμοι και θεωρούμε πως έχουμε το σθένος να σκοράρουμε. Υπάρχει θέληση και αποφασιστικότητα από την ομάδα να ανέβει βαθμολογικά», τόνισε χθες ο Χόρβατ.

Ερωτηματικά ο ενίοτε βασικός μπακ Σμιλιάνοβιτς (17/0, 2 αλλ.) και ο ενίοτε βασικός στην ανοιξιάτικη επανέναρξη στόπερ Κβίντα (3/0, 1 αλλ.).

Εχει συμπληρώσει 480 λεπτά δίχως γκολ, μόλις ένα έχει πετύχει στα τελευταία δέκα παιχνίδια της.

Όλομουτς

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Πρίμπραμ

ΟΛΑ

Α' ΤΣΕΧΙΑΣ 2013/2014 0 - 0 2014/2015 - 2015/2016 1 - 3 2016/2017 - 2017/2018 - 2018/2019 2 - 0 2019/2020 1 - 2 2020/2021 1 - 1 2021/2022 - 2022/2023 -